Komunikaty PR

Cała zmiana na kwarantannie? Postaw na outsourcing pracowników!

2020-12-18  |  11:00
Biuro prasowe
Do pobrania IP ( 0.05 MB )

Epidemia koronawirusa przysporzyła niemałych kłopotów właścicielom dużych firm produkcyjnych, które borykają się teraz ze znacznymi lukami kadrowymi. Zdarzają się sytuacje, w których wszyscy zatrudnieni pracujący na jednej zmianie zmuszeni są przebyć dwutygodniową kwarantannę. W jaki sposób zapewnić ciągłość funkcjonowania przedsiębiorstwa bez uszczerbku na jakości dostarczanych usług i obsługi klienta? Rozwiązaniem może być zatrudnienie pracowników zewnętrznych.

Outsourcing pracowniczy sprawdza się w nieoczekiwanych sytuacjach, kiedy bardzo szybko trzeba reagować na problemy kadrowe w przedsiębiorstwie. W obecnym czasie, kiedy z powodu stwierdzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 z dnia na dzień pracownicy są kierowani grupowo na zwolnienia lekarskie, kluczowe jest elastyczne działanie i szybkość w podejmowaniu decyzji. Jest to ważne szczególnie dla tych organizacji, które nie posiadają zaplecza pracowniczego, nie mogą więc szybko zorganizować zastępstw. Obserwowany obecnie ruch na rynku pracy tym bardziej powinien skłonić przedsiębiorców do rozważenia możliwości skorzystania ze wsparcia firm, które specjalizują się w udostępnianiu pracowników zewnętrznych.

1. Pomyśl o obcokrajowcach

Firmy coraz częściej angażują pracowników z państw ościennych. Sytuacja ta nie powinna dziwić. W dobie braku osób chętnych do pracy na produkcji angażowanie obcokrajowców stało się coraz popularniejsze. Dla przykładu – w firmie SQD Alliance zadbano o to, aby bariery językowe czy różnice kulturowe nie stanowiły problemów dla żadnej ze stron. Osoby zarządzające zdają sobie sprawę, że na aspekty związane z kulturą pracy można wpłynąć poprzez odpowiednią organizację, zadbanie o wdrożenie pracowników oraz dopasowanie kompetencji do potrzeb pracodawcy. W rezultacie zyskujemy rzetelnych i godnych zaufania specjalistów w swojej dziedzinie. 

2. Zadbaj o odpowiedni nadzór pracy

Niezależnie od narodowości każdy nowo zatrudniony pracownik przy braku odpowiedniego nadzoru nie będzie efektywny, a wręcz może sprawiać problemy. Prowadzenie nadzoru warto powierzyć profesjonalnej firmie, która w sposób sprawdzony i usystematyzowany organizuje pracę grup pracowników. Oczywiście mowa tutaj o pomocy w nadzorowaniu pracy – ostateczna kontrola zawsze pozostaje po stronie pracodawcy. Korzystają na tym dwie strony. Pracownicy mają jasno określone zadania i wsparcie ze strony osób nadzorujących, natomiast właściciel zakładu obserwuje mniejszą rotację pracowników oraz większe zaangażowanie w wykonywane przez nich zadania. Ale to nie koniec! Ostatecznie korzystają na tym również klienci, dla których najważniejsza jest optymalizacja produkcji i redukcja kosztów.

3. Kwestie formalne zostaw dostawcy

Korzystanie z usług outsourcingu pracowniczego może rodzić pytania natury prawnej. W jakim stosunku prawnym pozostaje pracodawca względem pracowników? Regulacja kwestii formalnych pozostaje w gestii firmy outsourcingowej. Warto sprawdzić, czy usługodawcy z zakresu outsourcingu pracowniczego bazują na kodeksie cywilnym, a nie ustawie o zatrudnieniu pracowników tymczasowych. Ponadto, takie firmy mogą przejąć od przedsiębiorcy wiele obowiązków natury kadrowej, a przede wszystkim prowadzenie całej dokumentacji pracowniczej. Po stronie firmy zewnętrznej powinno być również zapewnienie dwujęzycznego lidera na każdej zmianie, co umożliwi przeszkolenie pracowników w ich rodzimym języku oraz tłumaczenie dokumentacji, instrukcji stanowiskowych i szkoleń BHP. Dzięki temu zleceniodawca nie ponosi zbędnych kosztów. Dodatkowo SQD Alliance zapewnia zakwaterowanie oraz dojazd pracowników do zakładu. Wielu klientów martwi się również o zgodność dokumentacji z IATF – obszar, w którym również mogą pomóc specjaliści z firmy SQD Alliance. Nie tylko tłumaczą dokumentację, lecz także spełniają warunki IATF.

4. Zlecenia projektowe mogą przerodzić się w długofalową współpracę

Zapotrzebowanie na zewnętrznych pracowników zwykle pojawia się wskutek różnych zdarzeń losowych bądź też zwiększenia produkcji na specjalne zamówienie. Współpraca jest zatem ściśle określona co do ram czasowych trwania projektu i liczby osób potrzebnych do pracy na magazynie, linii produkcyjnej, do prac specjalistycznych typu spawanie, montaż, naprawy, kontrole czy selekcje. Warto pamiętać, że aby doszło do nawiązania współpracy z firmą oferującą outsourcing pracowniczy, należy określić minimalny wymiar pracy i zapotrzebowanie na konkretną liczbę pracowników.

Znalezienie osób z odpowiednimi kwalifikacjami nawet w normalnych warunkach nie należy do zadań najłatwiejszych. W obliczu panującej epidemii tym bardziej może przysporzyć wielu trudności. Skorzystanie z usług firm outsourcingowych takich jak SQD Alliance wydaje się najrozsądniejszym pomysłem, który zapewni szybkie działanie i pozwoli w efektywny sposób zarządzać procesami produkcyjnymi w firmie bez względu na skalę nieobecności stałych pracowników. Jest to także sposób na ekonomiczne zarządzanie kadrami, generujący znacznie niższe koszty niż w przypadku próby wewnątrzfirmowych rotacji pracowników oraz szkoleniu ich z nowych obowiązków, jak też rozbudowy wewnętrznych działów kadr i płac.

 

Autor: Damian Kampa, dyrektor techniczny, SQD Alliance

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej Biuro prasowe
2025-04-25 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej

Z apelem o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej płaconej przez osoby wykonujące pozarolniczą działalność gospodarczą wystąpiła do prezydenta Andrzeja Dudy Organizacja
Firma Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
2025-04-01 | 11:30

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Organizacja przestrzeni w garażu to wyzwanie, z którym zmaga się wielu właścicieli domów. Wąskie regały metalowe stanowią idealne rozwiązanie tego problemu,
Firma Obowiązkowa deratyzacja
2025-03-06 | 10:30

Sanepid a deratyzacja – obowiązkowe akcje eliminacji szkodników

Szkodniki mogą pojawić się wszędzie – od pięciogwiazdkowych hoteli i eleganckich restauracji po domy jednorodzinne i miejskie parki. Wielu ludzi bagatelizuje problem gryzoni,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.

Infrastruktura

Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.

Polityka

Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.