Komunikaty PR

Chińscy cyberszpiedzy atakowali jednostki wojskowe

2021-04-29  |  01:00
Biuro prasowe

Bitdefender ustalił, iż działania Naikon wymierzone przeciwko instytucjom w Filipinach, Malezji, Indonezji, Singapurze i Tajlandii, były prowadzone od czerwca 2019 do marca 2021 roku. Na początku operacji cyberszpiedzy wykorzystali malware Nebulae oraz Aria-body. Ten ostatni przekazywał napastnikom ustawienia systemu ofiary oraz tworzył wpisy w rejestrze.

 

- Dane, które do tej pory zgromadziliśmy, nie mówią nam zbyt wiele o roli Nebulae w tej operacji. Jednak wykryta obecność mechanizmu trwałego może oznaczać, że jest on używany jako zapasowy punkt dostępu do ofiary. ” - tłumaczy Victor Vrabie, badacz Bitdefender.

 

Napastnicy dodatkowo włączyli do swojego zestawu narzędzi backdoora RainyDay. Hakerzy z Naikon za jego pośrednictwem przeprowadzali rekonesans, uruchamiali odwrotny serwer proxy i skanery oraz wprowadzali narzędzia do zrzutu haseł. Wszystko po to, aby naruszyć sieci ofiar i wydobyć z nich cenne informacje.

 

Oprócz dodatkowych ładunków w zainfekowanych systemach, atakujący mogą również wysyłać polecenia RainyDay przez TCP lub HTTP w celu manipulowania usługami, uzyskiwania dostępu do powłoki poleceń, odinstalowywania złośliwego oprogramowania, wykonywania i zbierania zrzutów ekranu oraz manipulowania, pobierania lub wysyłania plików. W czasie ataków przeprowadzonych pomiędzy czerwcem 2019 a marcem 2021 roku Naikon pozostawiał złośliwe ładunki wykorzystując luki w bibliotekach DLL, które występowały w następujących systemach:

 

- Sandboxie COM Services (BITS) (SANDBOXIE)

- Outlook Item Finder (Microsoft)

- VirusScan On-Demand Scan Task Properties (McAfee.)

- Mobile Popup Application (Quick Heal Technologies )

- ARO 2012 Tutorial

 

Bitdefender jest pewny, że operacje przeprowadził Naikon. Świadczą o tym serwery zarządzające i kontrolujące oraz oprogramowanie Aria-Body wcześniej używane przez tę grupę hakerów. Wiele też wskazuje na to, że Naikon jest sponsorowany przez chiński rząd, a działalność cyberszpiegów obejmuje ataki na instytucje rządowe oraz organizacje militarne.

 

Źródło:marken.com.pl;bitdefender.pl 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25 Biuro prasowe
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce
IT i technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Telekomunikacja

Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.