Co czwarty specjalista IT zmienił w tym roku pracę z powodu wynagrodzenia.

Anna
Awareson
Emilii Plater 53
00-113 Warszawa
anna.jaglinska|awareson.com| |anna.jaglinska|awareson.com
+48 532 605 820
https://awareson.com/
O wynagrodzeniach w IT mówiło się w tym roku więcej niż o transferze Roberta Lewandowskiego do Barcelony. Ale jak wiemy „Lewy” zmienił barwy nie tylko dla pieniędzy – podobnie jest z polskimi specjalistami IT i SAP. Wg badania Awareson co czwarty z nich zmienił w tym roku pracę z powodu pieniędzy. Jednocześnie wysokie wynagrodzenie nie wystarcza, żeby zatrzymać dobrego pracownika w firmie na dłużej. Rotacja w branży technologicznej jest znacznie wyższa niż w pozostałych. To pierwsze wnioski z raportu „Nie tylko pieniądze. Rynek pracy IT i SAP 2023.”, kompleksowej analizy trendów na technologicznym rynku pracy w Polsce. Cały raport Awareson można pobrać tutaj: https://www.awareson.com/getthereport/pl/
Wynagrodzenie było powodem ostatniej zmiany pracy przez 25,9% specjalistów IT i SAP. Ogłoszenia bez podanych „widełek” płacowych nie są przez nich brane pod uwagę, a negocjacje stawki zwykle możliwe… jedynie w górę.
- Pieniądze są w tym roku dla kandydatów ważniejsze niż rozwój – odwrotnie niż rok wcześniej. To przede wszystkim pokłosie inflacji i Polskiego Ładu. W pewnym sensie specjaliści monetyzują też swój wysiłek i inwestycję w rozwój z poprzednich lat – wyjaśnia Anna Szczepowska, CEO Awareson. – Kandydaci wykorzystują też niesłabnący popyt zagranicznych firm, dla których stawki w Polsce wciąż nie są wygórowane.
Drugim najczęstszym bodźcem do zmiany pracy w IT jest rozwój. Wskazuje na niego blisko 22% badanych. To szeroka kategoria, pod którą kryją się m.in.: chęć pracy przy projekcie z ciekawym stosem technologicznym, praca w zespole ludzi z wysokimi kompetencjami i dostępność szkoleń. Zdaniem części managerów IT zaproszonych do współpracy przy raporcie Awareson, długofalowo to właśnie rozwój będzie dla kandydatów kluczowy.
- Specjaliści IT mają wrodzoną potrzebę samodoskonalenia się - w tej branży jest to naturalna cecha. Z mojego doświadczenia wynika, że w trakcie rozmów rekrutacyjnych, specjaliści IT przywiązują większą wagę nie do finansów, a właśnie do stosu technologicznego. Do tego coraz częściej dopytują, czy jesteśmy w stanie zaproponować indywidualnie opracowany plan rozwoju – argumentuje Paweł Dzieniarz, Project and Delivery Manager w Mettler-Toledo International.
Badanie Awareson pokazuje też, że wynagrodzenie było najczęstszym powodem długotrwałego związania specjalistów IT i SAP z pracodawcą. Jako powód pozostawania w firmie dłużej niż rok podało go 17,2% badanych. Nie jest to jednak powód wystarczający. W ubiegłym roku pracę zmieniło prawie 14% respondentów.
- Kandydaci często zmieniają pracę dla pieniędzy, ale trudniej ich samym wynagrodzeniem zatrzymać. Z punktu widzenia pracodawcy motywacja finansowa jest najbardziej ryzykowna. Pieniądze nie wiążą kandydata z wartościami i celami firmy, więc takiego pracownika łatwo jest stracić – dodaje Anna Szczepowska.
Rotacja w branży IT jest aż o 10 punktów procentowych wyższa niż w innych branżach. Jak w takim razie zatrzymać najlepszych pracowników? Ponad 15% badanych wskazało na atmosferę, o którą firmy IT dbają coraz skuteczniej.
- W zarządzaniu kluczowa wydaje się kultura korporacyjna, w jakiej przychodzi nam pracować. Kultura, która uwzględnia to jak pracujemy ze sobą, skąd pracujemy oraz jak rozwijamy się w pracy. Umiejętność dopasowania tej właśnie kultury do wciąż jeszcze zmieniających się uwarunkowań rynkowych zdaje się kluczowym wyzwaniem współczesnych liderów IT – mówi Dariusz Dajszczyk, Senior Director, Global Employee Support, Hitachi Vantara.
Mówiąc o pieniądzach w IT często pomija się informację o tym z czego wynikają te wysokie jak na polskie realia wynagrodzenia. Konkurencja firm o talenty technologiczne jest globalna, specjaliści inwestują w swój rozwój i pracują ponadprzeciętnie dużo. Z badania Awareson wynika, że 46% z nich pracuje powyżej 8 godzin dziennie, w tym 30% więcej niż 9 godzin na dobę.
Więcej informacji:
Anna Jaglińska-Prawdzik
Communications Manager
+48 532 605 820
anna.jaglinska@awareson.com

Nie ma wakacji od prac sezonowych – trwają cały rok. Jacy pracownicy są najbardziej poszukiwani?

Mercer Total Remuneration Survey (TRS) – kluczowe wnioski i obserwacje

Dyskusje o pokoleniu Z na rynku pracy, Women on boards i migracjach. Zakończyło się EFNI Wiosna w Warszawie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Kolejne 9 mld zł trafi na budowę i modernizację sieci energetycznych. Inwestycje pomogą wyeliminować ryzyko blackoutu
Modernizacja i cyfryzacja sieci to dziś jeden z priorytetów spółek energetycznych w Polsce. Inwestycje te wzmacniają odporność systemu elektroenergetycznego i ograniczają ryzyko blackoutu, analogicznego do tego, który niedawno miał miejsce w Hiszpanii, ale też umożliwiają przyłączenie większej ilości zielonych źródeł energii. Enea pozyskała właśnie niskooprocentowaną pożyczkę w ramach KPO w wysokości 9 mld zł, które przeznaczy na budowę i modernizację sieci w północnej i zachodniej Polsce.
Rolnictwo
Gminne komisje szacują już straty w uprawach spowodowane przez majowe przymrozki. Najbardziej poszkodowani są sadownicy

W maju przygruntowe przymrozki pojawiły się na terenie niemal całego kraju. W niektórych miejscach temperatura obniżała się nawet do kilku stopni na minusie. Straty w rolnictwie i sadownictwie są bardzo duże, w niektórych regionach kraju sięgają nawet 90 proc. Ucierpiały nie tylko owoce i zboża, ale też część warzyw. Trwają już przygotowania naborów dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków.
Polityka
Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.