Komunikaty PR

Co czwarty specjalista IT zmienił w tym roku pracę z powodu wynagrodzenia.

2022-09-26  |  09:35
Biuro prasowe
Kontakt

Anna
Awareson

Emilii Plater 53
00-113 Warszawa
anna.jaglinska|awareson.com| |anna.jaglinska|awareson.com
+48 532 605 820
https://awareson.com/

O wynagrodzeniach w IT mówiło się w tym roku więcej niż o transferze Roberta Lewandowskiego do Barcelony. Ale jak wiemy „Lewy” zmienił barwy nie tylko dla pieniędzy – podobnie jest z polskimi specjalistami IT i SAP. Wg badania Awareson co czwarty z nich zmienił w tym roku pracę z powodu pieniędzy. Jednocześnie wysokie wynagrodzenie nie wystarcza, żeby zatrzymać dobrego pracownika w firmie na dłużej. Rotacja w branży technologicznej jest znacznie wyższa niż w pozostałych. To pierwsze wnioski z raportu „Nie tylko pieniądze. Rynek pracy IT i SAP 2023.”, kompleksowej analizy trendów na technologicznym rynku pracy w  Polsce. Cały raport Awareson można pobrać tutaj: https://www.awareson.com/getthereport/pl/

Wynagrodzenie było powodem ostatniej zmiany pracy przez 25,9% specjalistów IT i SAP. Ogłoszenia bez podanych „widełek” płacowych nie są przez nich brane pod uwagę, a negocjacje stawki zwykle możliwe… jedynie w górę.

-  Pieniądze są w tym roku dla kandydatów ważniejsze niż rozwój – odwrotnie niż rok wcześniej. To przede wszystkim pokłosie inflacji i Polskiego Ładu. W pewnym sensie specjaliści monetyzują też swój wysiłek i inwestycję w rozwój z poprzednich lat – wyjaśnia Anna Szczepowska, CEO Awareson.  – Kandydaci wykorzystują też niesłabnący popyt zagranicznych firm, dla których stawki w Polsce wciąż nie są wygórowane.

Drugim najczęstszym bodźcem do zmiany pracy w IT jest rozwój. Wskazuje na niego blisko 22% badanych. To szeroka kategoria, pod którą kryją się m.in.: chęć pracy przy projekcie z ciekawym stosem technologicznym, praca w zespole ludzi z wysokimi kompetencjami i dostępność szkoleń. Zdaniem części managerów IT zaproszonych do współpracy przy raporcie Awareson, długofalowo to właśnie rozwój będzie dla kandydatów kluczowy.

- Specjaliści IT mają wrodzoną potrzebę samodoskonalenia się - w tej branży jest to naturalna cecha. Z mojego doświadczenia wynika, że w trakcie rozmów rekrutacyjnych, specjaliści IT przywiązują większą wagę nie do finansów, a właśnie do stosu technologicznego. Do tego coraz częściej dopytują, czy jesteśmy w stanie zaproponować indywidualnie opracowany plan rozwoju – argumentuje Paweł Dzieniarz, Project and Delivery Manager w Mettler-Toledo International.

Badanie Awareson pokazuje też, że wynagrodzenie było najczęstszym powodem długotrwałego związania specjalistów IT i SAP z pracodawcą. Jako powód pozostawania w firmie dłużej niż rok podało go 17,2% badanych. Nie jest to jednak powód wystarczający. W ubiegłym roku pracę zmieniło prawie 14% respondentów.

- Kandydaci często zmieniają pracę dla pieniędzy, ale trudniej ich samym wynagrodzeniem zatrzymać. Z punktu widzenia pracodawcy motywacja finansowa jest najbardziej ryzykowna.  Pieniądze nie wiążą kandydata z wartościami i celami firmy, więc takiego pracownika łatwo jest stracić – dodaje Anna Szczepowska.

Rotacja w branży IT jest aż o 10 punktów procentowych wyższa niż w innych branżach. Jak w takim razie zatrzymać najlepszych pracowników? Ponad 15% badanych wskazało na atmosferę, o którą firmy IT dbają coraz skuteczniej.

- W zarządzaniu kluczowa wydaje się kultura korporacyjna, w jakiej przychodzi nam pracować. Kultura, która uwzględnia to jak pracujemy ze sobą, skąd pracujemy oraz jak rozwijamy się w pracy. Umiejętność dopasowania tej właśnie kultury do wciąż jeszcze zmieniających się uwarunkowań rynkowych zdaje się kluczowym wyzwaniem współczesnych liderów IT – mówi Dariusz Dajszczyk, Senior Director, Global Employee Support, Hitachi Vantara.

Mówiąc o pieniądzach w IT często pomija się informację o tym z czego wynikają te wysokie jak na polskie realia wynagrodzenia. Konkurencja firm o talenty technologiczne jest globalna, specjaliści inwestują w swój rozwój i pracują ponadprzeciętnie dużo. Z badania Awareson wynika, że 46% z nich pracuje powyżej 8 godzin dziennie, w tym 30% więcej niż 9 godzin na dobę.

 

Więcej informacji:

Anna Jaglińska-Prawdzik

Communications Manager

 +48 532 605 820

 anna.jaglinska@awareson.com

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Awareson
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Praca Szkolenie – pełnomocnik oraz audytor wewnętrzny AS 9100: klucz do jakości w branży lotniczej Biuro prasowe
2025-07-08 | 06:00

Szkolenie – pełnomocnik oraz audytor wewnętrzny AS 9100: klucz do jakości w branży lotniczej

W dobie rosnących wymagań jakościowych w przemyśle lotniczym, szkolenie – pełnomocnik oraz audytor wewnętrzny AS 9100 staje się nie tylko atutem, ale wręcz
Praca Zawody, które wracają do łask – przegląd niszowych, ale potrzebnych profesji
2025-06-23 | 09:40

Zawody, które wracają do łask – przegląd niszowych, ale potrzebnych profesji

Rynek pracy w Polsce nieustannie ewoluuje, dostosowując się do zmieniających się potrzeb gospodarki, społeczeństwa oraz kierunków rozwoju technologicznego. Choć
Praca Zaproszenie do Sejmu RP na uroczyste otwarcie wystawy „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”
2025-06-20 | 11:00

Zaproszenie do Sejmu RP na uroczyste otwarcie wystawy „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

Szanowni Państwo, jako Związek Przedsiębiorców i Pracodawców razem z Panią Posłanką Izabelą Bodnar zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy „Każdy talent na

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Prawo

Duże możliwości korzystania z funduszy europejskich przez polskie firmy. Szczególnie w obszarze obronności

W ramach polityki spójności i Krajowego Planu Odbudowy Polska ma do dyspozycji 190 mld zł na wsparcie polskich firm. Środków dla przedsiębiorców nie zabraknie również w nowej perspektywie finansowej po 2027 roku. Dedykowane im programy KPO obejmują nie tylko wsparcie finansowe, ale również inwestycje i reformy deregulujące polską gospodarkę. Ich celem jest zwiększenie jej konkurencyjności, jak również bezpieczeństwa w kontekście położenia geopolitycznego Polski. Na szczególnie szeroką ofertę programów mogą liczyć sektory obronności i transportowy.

Farmacja

Zniesienie zakazu reklamy aptek może zwiększyć świadomość pacjentów o usługach farmaceutycznych. Taki może być skutek wyroku TSUE

W czerwcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo UE. To oznacza, że Polska będzie musiała dostosować regulacje. Dla pacjentów wyrok oznacza szerszy dostęp do informacji o usługach farmaceutycznych, a dla właścicieli aptek – możliwość legalnej komunikacji z rynkiem. Naczelna Rada Aptekarska obawia się chaosu prawnego i wezwała resort zdrowia do uregulowania sytuacji prawnej.

Prawo

Przemysł chemiczny czeka na szczegóły unijnego wsparcia dla sektora. Najważniejsza jest obniżka cen energii

Komisja Europejska przedstawiła plan działania dla modernizacji i wzmocnienia konkurencyjności unijnego przemysłu chemicznego. Plan ma być rozwiązaniem najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem chemicznym w Europie, w tym m.in. wysokich cen energii i nieuczciwej konkurencji na rynkach zagranicznych. KE chce również promować inwestycje w innowacje, ESG, a także uprościć unijne przepisy dotyczące chemikaliów.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.