Komunikaty PR

Co grozi za brak OC zawodowego?

2024-05-27  |  01:00
Biuro prasowe

Zakaz wykonywania zawodu, tysiące złotych kary, wieloletnie procesy – to grozi za brak OC zawodowego

  • Przedstawiciele niektórych profesji m.in. zarządcy nieruchomości, przedsiębiorcy wykonujący działalność z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych czy osoby wykonujące czynności agencyjne ustawowo zobowiązani są do posiadania OC zawodowego. 
  • Taka polisa zapewnia ochronę ubezpieczeniową przed skutkami finansowymi wyrządzonych szkód i błędów w związku z wykonywaniem czynności zawodowych.
  • Kary za brak zawodowego OC mogą sięgać 1000 euro. 
  • Konsekwencje finansowe popełnionych błędów zawodowych w przypadku braku OC mogą być bardzo dotkliwe. W niektórych branżach mogą sięgać nawet milionów złotych.
  • Zainteresowanie ochroną rośnie także ze strony branż nieobjętych obowiązkiem posiadania polisy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Rynek oferuje możliwość szerokiej ochrony dla przedstawicieli wielu zawodów lub działalności również w zakresie nadwyżkowym.

Ryzyko zawodowe związane z możliwością wyrządzenia szkody swoim kontrahentom (tzw. odpowiedzialność kontraktowa) bądź osobom, z którymi przedsiębiorca nie ma zawartej umowy (tzw. odpowiedzialność deliktowa) to nieodłączna część wykonywania wielu zawodów. Konsekwencje finansowe niewykonania bądź nienależytego wykonania zobowiązania lub zawinionego działania przy wykonywaniu danego rodzaju zawodu czy prowadzonej działalności mogą być bardzo dotkliwe. Pokrycie ich z własnych środków czy ze środków firmy w wielu przypadkach może być niewystarczające lub wręcz niemożliwe. Może również w sposób znaczący doprowadzić do problemów z płynnością finansową i możliwością wywiązania się z innych zobowiązań. 

W takich sytuacjach odpowiednie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zawodowej może zaspokoić roszczenia poszkodowanych i umożliwić wyjście z potencjalnego kryzysu finansowego bez poważnego uszczerbku w budżecie. Przedstawiciele niektórych branż lub zawodów ustawowo zobowiązani są do posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Ustawodawca wymienia tu, m.in. lekarzy, adwokatów, radców prawnych, notariuszy, komorników, zarządców nieruchomości, czy podmioty usługowo prowadzące księgi rachunkowe. 

– Ubezpieczenie OC zawodowe chroni profesjonalistów przed dotkliwymi finansowymi skutkami błędów popełnionych przy wykonywaniu czynności zawodowych, w wyniku których wyrządzona zostanie osobie trzeciej szkoda majątkowa lub niemajątkowa. Polisa pokryje przede wszystkich straty, które poszkodowany poniósł oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono. Taką ochronę w postaci polisy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej coraz bardziej doceniają również przedsiębiorcy prowadzący działalność spoza branż objętych ustawowym obowiązkiem posiadania polisy. Skutki finansowe szkód wyrządzonych w związku z wykonywaniem prac lub usług w ramach prowadzonej działalności mogą mieć ogromny wpływ nie tylko na bieżący stan finansowy firmy, ale i na dalsze jej funkcjonowanie. Dlatego odpowiednia i profesjonalnie dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy ochrona ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej pozwoli przede wszystkim skupić się przedsiębiorcy na procesach operacyjnych firmy i dalszym jej rozwoju dając jednocześnie zabezpieczenie przed ewentualnymi niespodziewanymi zdarzeniami mogącymi skutkować powstaniem odpowiedzialności odszkodowawczej i koniecznością pokrycia roszczeń osób trzecich. W obecnych czasach taka polisa wręcz powinna być niezbędnym elementem prowadzenia działalności zawodowej lub gospodarczej – mówi Katarzyna Ziembicka - główny specjalista ds. produktów majątkowych w TUZ Ubezpieczenia. 

Co grozi za brak obowiązkowego OC zawodowego?

Jedną z podstawowych konsekwencji braku posiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC jest niespełnienie ustawowego obowiązku, co wiąże się z konsekwencjami finansowymi oraz możliwymi konsekwencjami dyscyplinarnymi. Ponadto brak odpowiedniej, adekwatnej umowy OC może spowodować, że w przypadku wystąpienia szkody, sprawca – ponoszący odpowiedzialność cywilną – zobowiązany będzie do jej naprawienia z własnych środków.

Jak podaje specjalistka z TUZ Ubezpieczenia zakres kar za brak spełnienia obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC jest niejednolity i uzależniony od rodzaju wykonywanego zawodu lub działalności. Przykładowo, za brak ubezpieczenia OC agent ubezpieczeniowy będzie zobowiązany do pokrycia kary pieniężnej nawet 1000 euro. Z kolei zarządca nieruchomości w przypadku braku zawarcia takiej umowy musi liczyć się z koniecznością pokrycia kary pieniężnej w wysokości od czterokrotnego do dziesięciokrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (ogłaszanego przez GUS) w roku poprzedzającym rok, w którym stwierdzono naruszenie. Natomiast przedsiębiorca usługowo prowadzący księgi rachunkowe bez spełnienia obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

– Kary, o których mowa powyżej, to jednak często najmniej dotkliwa konsekwencja braku obowiązkowego OC. W razie popełnienia błędu przez nieubezpieczonego pracownika trzeba się liczyć z koniecznością o wiele większych wydatków. Za przykład może posłużyć przypadek jednego z naszych klientów, księgowego. W wyniku uchybienia popełnionego w terminowym złożeniu wniosku jego klient utracił możliwość otrzymania dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Gdyby nie posiadał odpowiedniej polisy musiałby wypłacić aż 30 000 zł odszkodowania z własnej kieszeni – mówi Elżbieta Woźniak-Sitek, kierowniczka Biura Likwidacji Szkód Osobowych i Odpowiedzialności Cywilnej w TUZ Ubezpieczenia.

Ubezpieczenie zawodowe dla zawodowych dystrybutorów

Agenci ubezpieczeniowi (i agenci oferujący ubezpieczenia uzupełniające) znajdują się na liście zawodów objętych obowiązkiem ubezpieczenia. W ramach wykonywania swoich obowiązków odpowiadają oni za szkody powstałe z tytułu wykonywania tych czynności wyrządzone klientowi lub osobie uprawnionej z umowy ubezpieczenia lub umowy gwarancji ubezpieczeniowej.

 Powstanie straty majątkowej po stronie klienta agenta, to najczęściej skutek niedochowania należytej staranności w wykonywaniu czynności agencyjnych. Taka sytuacja może skończyć się roszczeniem do agenta o naprawienie powstałej szkody. Przykładowo, wystawienie polisy wbrew udokumentowanym oczekiwaniom klienta może skutkować powstaniem odpowiedzialności odszkodowawczej, w wyniku odmowy uznania przez TU odszkodowania z zawartej umowy ubezpieczenia  Elżbieta Woźniak-Sitek z TUZ Ubezpieczenia.

Specjaliści szukają dobrej ochrony nie tylko z obowiązku

Zawody, których dotyczy ustawowy obowiązek ochrony ubezpieczeniowej stanowią zaledwie niewielki procent wszystkich specjalistów na rynku zawodowym. Zainteresowanie tego rodzaju produktami ze strony innych sektorów rośnie z roku na rok. Przedstawiciele branż niepodlegających obowiązkowi posiadania ubezpieczenia OC również nie chcą narażać własnego majątku w razie wystąpienia ewentualnej szkody i stawiają na dobrowolne ubezpieczenia OC.

Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej chroni biznes przed finansowymi konsekwencjami powstałymi wskutek szkody wyrządzonej działaniem lub zaniechaniem przedsiębiorcy lub jego pracowników, a także osób, za które ponosi on odpowiedzialność. Odpowiednia ochrona ubezpieczeniowa zwiększa też wiarygodność i prestiż firmy. Konsekwencje finansowe wyrządzonych szkód w niektórych branżach mogą sięgać wielokrotności obrotów osiąganych przez przedsiębiorstwo.

Dobre OC zawodowe, czyli jakie?

Przedmiotem ubezpieczenia OC zawodowego jest odpowiedzialność cywilna podmiotów objętych ubezpieczeniem za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności, wykonywaniu zawodu albo prowadzeniu działalności. Szczegółowy zakres ochrony wynika wprost z ustawy lub wydanego na jej podstawie aktu wykonawczego określającego szczegółowy zakres ubezpieczenia - w przypadku ubezpieczeń obowiązkowych. W przypadku ubezpieczeń dobrowolnych – zakres ubezpieczenia formułowany jest indywidualnie na potrzeby danego zawodu lub działalności mając na uwadze oczekiwania danego Klienta.

Z uwagi na powyższe warto wziąć pod uwagę wszystkie aspekty, które podczas wykonywania czynności zawodowych mogą nieść ryzyko powstania szkody. Ubezpieczyciele umożliwiają rozszerzanie zakresu umowy ubezpieczenia w taki sposób, by jak najbardziej odpowiadała ona na indywidualne potrzeby danego Klienta. Warto mieć także na uwadze, że wybór właściwej ochrony ubezpieczeniowej nie powinien sprowadzać się do wyboru oferty najtańszej, a podstawowy aspekt, którym powinni kierować się poszukujący ubezpieczenia, to zakres udzielanej ochrony. Warto te parametry weryfikować https://tuz.pl/kalkulator-oc-zawodowe/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Praca Rośnie czarny rynek zatrudnienia cudzoziemców Biuro prasowe
2024-06-28 | 11:30

Rośnie czarny rynek zatrudnienia cudzoziemców

W Polsce na ogromną skalę rośnie czarny rynek zatrudnienia cudzoziemców, który realnie zagraża konkurencyjności przedsiębiorców legalnie prowadzącym działalność
Praca Niedobór pracowników sezonowych w Polsce – wyzwania i perspektywy
2024-06-27 | 01:00

Niedobór pracowników sezonowych w Polsce – wyzwania i perspektywy

Polska stoi w obliczu poważnych wyzwań związanych z brakiem pracowników sezonowych, co ma znaczący wpływ na sektor rolnictwa i sadownictwa. Ewelina Gawlik, ekspertka ds. rynku pracy,
Praca BRAK ZDJĘCIA
2024-06-25 | 13:00

Boomers z Zetką w jednym teamie

Polski rynek pracy staje się coraz bardziej różnorodny. Tworzą go nie tylko osoby o różnej płci, narodowości, orientacji seksualnej, ale także w bardzo zróżnicowanym wieku. Obecnie aktywne zawodowo są aż cztery

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Samorządy walczą o ustawę metropolitalną. Powstanie metropolii oznacza dodatkowe środki m.in. na walkę z wykluczeniem transportowym

O uzyskanie statusu metropolii od lat walczą m.in. Trójmiasto, Łódź czy Warszawa. Teraz miasta łączą siły i dyskutują o jednym wspólnym projekcie ustawy metropolitalnej. Choć każdy ośrodek ma inną specyfikę, wszystkie liczą, że odpowiednie przepisy na temat współpracy największych miast z okolicznymi gminami przyniosą wiele korzyści. Jednym z kluczowych obszarów, który może na tym zyskać, jest transport publiczny. Powstanie metropolii oznaczałoby dodatkowe środki na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym w małych miejscowościach.

Handel

Europejskie sklepy internetowe skarżą się na nieuczciwą konkurencję z Chin. Apelują o lepszy nadzór nad rynkiem

Chińskie platformy marketplace podbijają europejski rynek e-commerce, a liczba ich klientów w Europie szybko rośnie – w 2023 roku w państwach UE oraz w Wielkiej Brytanii udział konsumentów, którzy dokonali zakupów w handlu elektronicznym od chińskich sprzedawców, wynosił 40 proc. lub więcej. Działalność chińskich sprzedawców wywołuje jednak szereg zarzutów, dotyczących m.in. sposobu i zakresu zbierania danych osobowych oraz ich późniejszego wykorzystywania, bezpieczeństwa produktów sprzedawanych europejskim konsumentom, sposobu ich reklamowania oraz nieuczciwych metod konkurencji, które szkodzą firmom działającym na terenie Unii. Te podkreślają, że nie boją się konkurencji z Azji, ale apelują do regulatorów o lepszą egzekucję przepisów, które powinny obowiązywać wszystkich graczy na rynku.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.