Komunikaty PR

Co może cobot? Universal Robots prezentuje zastosowania robotów współpracujących

2020-05-27  |  11:40
Biuro prasowe

Warszawa, 27 maja 2020 – Małe i średnie firmy w Polsce w pierwszej kolejności planują robotyzację pakowania i paletyzacji (39,6% badanych), obsługi maszyn (37,6%), montażu (18,8%) i przenoszenia towarów (17,8%). Te i inne aplikacje prezentuje Universal Robots (UR), pionier i lider na rynku robotów współpracujących, podczas serii webinariów (https://www.universal-robots.com/pl/webinars/).

 

Obsługa maszyn

Roboty współpracujące automatyzują obsługę maszyn – między innymi obrabiarek CNC, wtryskarek, pras krawędziowych, pras tłoczących. Coboty pozwalają zwiększyć tempo i jakość procesów przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka urazów związanych z pracą przy ciężkich maszynach. Na takie rozwiązanie zdecydował się 2K Trend - a.s. czeski producent elementów z tworzyw sztucznych produkowanych na potrzeby koncernów samochodowych. Cobot UR10 realizuje pełen cykl produkcyjny, zapewniając optymalizację pracy i rozwiązując jednocześnie problem braków kadrowych. UR10 umieszcza materiał wyjściowy – na ogół w postaci granulek – w formie i w ten sposób rozpoczyna proces formowania wtryskowego. Zakończeniem tego procesu jest wyjęcie przez cobota gotowych kształtek z formy i umieszczenie ich na taśmie przenośnika. Jest to zajęcie monotonne, a jednocześnie wymagające niezwykłej precyzji – doskonale nadające się do zrobotyzowania.

Wkręcanie

Coboty mogą automatyzować procesy wkręcania i dokręcania oraz pokrewne. Cobot charakteryzuje się małym obrysem, niską wagą i może być w prosty sposób przeprogramowany do obsługi kolejnej aplikacji lub innego narzędzia. Wbudowany czujnik siły i momentu obrotowego zapewnia optymalizację procesu wkręcania. Dwa coboty UR10 w fabryce Group PSA w Sochaux wkręcają śruby na linii montażu nadwozi samochodowych. W ten sposób firma zoptymalizowała proces, zmniejszyła koszty, a także poprawiła warunki pracy operatorów. Cała aplikacja została opatentowana przez PSA ze względu na nietypową konstrukcję stanowiska.

Spawanie

Coboty mogą realizować spawanie łukowe, metodą TIG i MIG, laserowe, ultradźwiękowe, plazmowe i punktowe, jak również lutowanie i lutowanie twarde. Ruch procesowy MoveP gwarantuje stałą prędkość ruchu palnika na całej trajektorii ruchu robota, eliminując ryzyko przegrzania spoiny. Dzięki wykorzystaniu cobota można zwiększyć jakość spawu i odciążyć pracowników od niebezpiecznego i nieergonomicznego zadania. Dwa roboty UR w niemieckiej firmie Ferdinand Wagner współpracujące ściśle ze sobą oraz z innymi maszynami kontrolują skomplikowany proces lutowania i spawania. Pierwszy robot wybiera części do spawania, umieszcza je w maszynie do sczepiania, a następnie zanurza w cieczy. Drugi robot przenosi część do stacji lutowniczej o wysokiej częstotliwości w celu połączenia. Następnie robot przybliża element do systemu kamer, który automatycznie i obiektywnie sprawdza jakość spawania i lutowania.

Pakowanie i paletyzacja

Pakowanie i paletyzacja są czynnościami powtarzalnymi i jednocześnie – z racji monotonnego charakteru – uciążliwymi dla człowieka. Dlatego procesy te idealnie nadają się do robotyzacji. Dzięki rozwojowi na rynku chwytaków, obecnie roboty współpracujące mogą obsługiwać także bardzo małe lub bardzo delikatne elementy, takie jak komponenty elektroniczne lub owoce. W katowickiej fabryce Unilever zapakowane przez pracowników do kartonów pudełka z gotową do sprzedaży herbatą są układane na paletach przez 6 robotów współpracujących UR10. Wykorzystanie cobotów skróciło czas paletyzacji, zoptymalizowało ergonomię pracy i odciążyło pracowników od najbardziej żmudnych zadań. W procesie paletyzacji każdy z kartonów układany jest na palecie przez robota wg z góry określonego wzoru.

Bin picking

Coboty wyposażone w innowacyjne chwytaki, systemy wizyjne i współpracujące z systemami uczenia maszynowego mogą przenosić różne przedmioty nawet w środowiskach nieuporządkowanych takich jak kosze czy pojemniki. W austriackiej firmie produkującej części metalowe i aluminiowe Jenny | Waltle dwa coboty pobierają części z nieuporządkowanego pojemnika i przenoszą je do frezarki, zapewniając producentowi stabilność procesu i bezbłędną produkcję. Podczas pracy na dwóch zmianach, coboty UR5 są w stanie obsłużyć do 2400 części dziennie.

Polerowanie

Zadania związane z polerowaniem wymagają określonego, często delikatnego nacisku. Coboty UR są wyposażone w zaawansowany czujnik siły i momentu obrotowego, dzięki któremu automatycznie dostosują pozycję w celu uzyskania pożądanego efektu. Coboty wykorzystywane w aplikacjach związanych z polerowaniem mogą znacząco zwiększyć przepustowość linii produkcyjnej, wyeliminować wąskie gardła oraz ograniczyć ilość odpadów. Cobot UR10 pozwolił amerykańskiej firmie produkującej wysokiej jakości głośniki – Paradigm Electronics zwiększyć wydajność o 50%. Przy zastosowaniu zbyt dużej siły, powierzchnia rozgrzewa się, przez co wynik jest niezgodny z oczekiwaniami. Możliwość ustawienia siły docisku generowanego przez robota była dużą zaletą, podobnie jak bezpieczeństwo pracy ramię w ramię z człowiekiem.

Wszystkie powyższe aplikacje są omawiane podczas webinariów organizowanych przez Universal Robots. Informacje na temat całego cyklu, rejestracja oraz nagrania poprzednich spotkań: https://www.universal-robots.com/pl/webinars/

 

O Universal Robots

Firma Universal Robots powstała w 2005 roku w celu rozpowszechnienia technologii robotów, tworząc niewielkie, łatwe w użyciu, przystępne cenowo oraz elastyczne i bezpieczne we współpracy roboty przemysłowe. Od 2008 r. kiedy został wprowadzony na rynek pierwszy robot współpracujący (cobot), firma rozwija się w szybkim tempie, a przyjazne użytkownikom coboty są obecnie sprzedawane na całym świecie. Firma, która jest częścią Teradyne Inc., ma swoją siedzibę w duńskim Odense, a jej przedstawicielstwa i oddziały mieszczą się w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Niemczech, Francji, Turcji, Meksyku, Czechach, Polsce, Chinach, Singapurze, Indiach, Japonii, Korei Południowej oraz na Tajwanie i we Włoszech. W 2019 r. przychód Universal Robots wyniósł 246 mln USD. Więcej informacji na https://www.universal-robots.com/pl/ oraz www.blog.universal-robots.com/  

Więcej informacji: Zofia Bielska, Omega Communication, zbielska@communication.pl, + 48 882 502 401

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł OnRobot przestawia inteligentny wkrętak typu Plug-and-Play do zadań montażowych Biuro prasowe
2020-07-02 | 13:15

OnRobot przestawia inteligentny wkrętak typu Plug-and-Play do zadań montażowych

Nowy wkrętak OnRobot Screwdriver może zostać wdrożony i przeniesiony do innych zastosowań w krótkim czasie i oferuje inteligentne funkcje, obejmujące precyzyjną kontrolę nad
Przemysł Promotech wspiera finansowo pracowników
2020-07-02 | 13:08

Promotech wspiera finansowo pracowników

Wyższe świadczenia wczasowe i zapomogi dla najgorzej zarabiających – zarząd Promotechu wprowadza działania osłonowe dla pracowników. Z powodu koronawirusa ich pensje uległy
Przemysł Firmy planują inwestować w robotyzację – badanie „Barometr robotyzacji MŚP
2020-06-30 | 16:10

Firmy planują inwestować w robotyzację – badanie „Barometr robotyzacji MŚP"

Warszawa, 30 czerwca 2020 roku – Prawie 1/3 małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce, Czechach, Rumunii i na Węgrzech planuje inwestować w robotyzację w ciągu najbliższych trzech

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Susza minęła, ale ulewy i podtopienia wciąż groźne. Na rzekach utrzymują się stany ostrzegawcze i alarmowe

Ze skrajności w skrajność – sytuacja hydrologiczna w Polsce jest dynamiczna i nieprzewidywalna. Po wielu miesiącach suszy i braku deszczu przyszedł czas intensywnych opadów  atmosferycznych i zagrożenia powodziowego. Najtrudniejsza sytuacja jest na południu kraju oraz tam, gdzie przemieszcza się fala wezbraniowa. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownym wzrostem stanów wody w rzekach na terenie południowej Polski. Tym bardziej że sezon burzowy się nie skończył.

Transport

Trwają prace nad nowym systemem poboru opłat drogowych. Od 2021 roku będzie oparty na geolokalizacji i pozwoli płacić np. smartfonem

Prosty, nowoczesny i wygodny dla przewoźników – taki ma być nowy system poboru opłat drogowych, który zastąpi viaTOLL. Ten przestanie działać z końcem lipca 2021 roku i pozostaną po nim bramownice, które będą wykorzystywane już tylko w celach kontrolnych. Nowy system będzie oparty na geolokalizacji i pozwoli uiścić opłatę drogową m.in. za pośrednictwem aplikacji mobilnej w smartfonie. Zostanie też powiązany z e-Urzędem Skarbowym budowanym w resorcie finansów. Planowane na przyszły rok wdrożenie nowego systemu ma być płynne i nie powodować wzrostu opłat ani problemów dla kierowców.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Handel

Pandemia SARS-CoV-2 przyspieszy zmianę globalnego układu sił. Nowa odsłona rywalizacji między Chinami i USA

– Pandemia koronawirusa przyspieszy zmianę układu sił na politycznej i gospodarczej mapie świata – ocenia politolog, prof. UW, dr hab. Bogdan Góralczyk. Stany Zjednoczone i Chiny jeszcze przed rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2 toczyły wojnę handlową, która teraz została chwilowo zamrożona. Nowy wirus stał się kolejną kością niezgody i przyczyną eskalacji napięć we wzajemnych stosunkach. USA są w tej chwili krajem najbardziej dotkniętym przez pandemię, podczas gdy chińska gospodarka po kryzysie z początku roku praktycznie odzyskała już prawie pełny potencjał.

Finanse

Coraz trudniej o pomnażanie kapitału na światowych rynkach. Przyszłe inwestycje będą wymagały większej gotowości na ryzyko

Pandemia przyniosła zalew rynku płynnością finansową ze strony banków centralnych, w wyniku czego rentowności obligacji nie dadzą już zarobić. Niskie stopy procentowe sprawiają, że wynik na lokatach jest realnie ujemny, coraz trudniej też wynająć jedną z ulubionych przez lata inwestycji Polaków – nieruchomości. W tej sytuacji zostają przemyślane inwestycje w akcje lub obligacje indeksowane inflacją bądź korporacyjne. Tu też jednak czai się ryzyko nieoszacowanego wpływu koronakryzysu na wyniki firm.