Co roku do sklepów trafiają tysiące wadliwych produktów
Toksyczne zabawki, trująca żywność, wybuchająca elektronika czy auta z wadami seryjnymi - każdego roku na rynku pojawiają się tysiące produktów, które mogą stanowić dla nas realne zagrożenie. Z myślą o unikaniu takich towarów i chronieniu siebie i swoich bliskich przed niebezpieczeństwem powstała aplikacja Monite, zbierająca ostrzeżenia o wadliwych produktach.
Tylko w ciągu 2019 roku rządowe instytucje alarmowały o 172 niebezpiecznych produktach. Najwięcej alertów (53) dotyczyło motoryzacji, na drugim miejscu znalazły się natomiast farmaceutyki (41). Do sklepów trafiła również wadliwa żywność (26 przypadków) oraz zabawki mogące stanowić zagrożenie dla zdrowie i życia dzieci (18 produktów). Kawałki szkła w mrożonej pizzy, groźne bakterie w artykułach spożywczych, ubrania wydzielające toksyczne chemikalia, wypadki spowodowane wadami konstrukcyjnymi aut lub porażenia prądem od wadliwego sprzętu elektronicznego – to naprawdę może się zdarzyć każdemu z nas.
– Powszechna dostępność produktów stanowiących zagrożenie dla naszego zdrowia była dla nas wielkim zaskoczeniem. Jeżeli codziennie jesteśmy narażani na kontakt z niebezpiecznymi towarami, to jak możemy się przed tym chronić? Szukając ostrzeżeń na temat produktów niebezpiecznych lub wycofanych z obrotu zauważyliśmy jak trudny i czasochłonny jest to proces. Pojawia się sporo komunikatów na temat niebezpiecznego asortymentu, ale są one rozproszone i wymagają śledzenia wielu źródeł, m.in. instytucji rządowych, organizacji międzynarodowych oraz komunikatów od producentów i sieci handlowych. Stąd pomysł na stworzenie Monite - aplikacji zbierającej wszystkie ważne komunikaty w jednym miejscu. Za jej pomocą konsument na bieżąco ma dostęp do pełnej informacji o zagrożeniach, otrzymuje też powiadomienia przy każdym nowym ostrzeżeniu. W ten sposób pomagamy użytkownikom chronić siebie i swoich bliskich, budując jednocześnie świadomość na temat wadliwych artykułów i niebezpieczeństw z nimi związanych - mówi Bartłomiej Płodzik, twórca aplikacji Monite, Członek Zarządu Getwise Sp. z o.o.
W ciągu zaledwie 2 pierwszych miesięcy 2020 roku odnotowano aż 80 przypadków. Najczęściej zgłaszane kategorie produktów to motoryzacja (39), farmaceutyki (14) oraz żywność (6). Niepokój budzi skala dostępności niebezpiecznych artykułów spożywczych. W ubiegłym roku alerty dotyczyły m.in. groźnych substancji w wędlinach, pałeczek salmonelli w jajkach i przyprawach, toksyn w kaszy gryczanej i jaglanej, czy szkodliwego kadmu. Każdy z tych produktów był szeroko dostępny i zanim wycofano wadliwe partie, zdążyły one trafić do rąk konsumentów.
– Możemy jechać autem i nie zdawać sobie sprawy, że w kluczowym momencie poduszka powietrzna nie zadziała albo uchwyty ISOFIX nie utrzymają fotelika dziecięcego. Z kolei posiadanie w domu zabawek z defektem grozi dziecku kontaktem z niebezpiecznymi chemikaliami, może też prowadzić do zadławienia, poparzenia lub innych urazów. Co warto podkreślić, Monite opiera się wyłącznie na oficjalnych i zaufanych źródłach, dlatego zapewnia rzetelną wiedzą o produktach i daje pewność, że używany przez nas produkt jest bezpieczny - tłumaczy Bartłomiej Płodzik.
W Monite znajdziemy uzupełniane na bieżąco komunikaty najważniejszych instytucji i organizacji, m.in. Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego i Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także międzynarodowych podmiotów jak np. Wspólnotowy System Szybkiej Informacji (RAPEX). Aplikacja pozwala w prosty i intuicyjny sposób przeglądać ostrzeżenia z poszczególnych krajów i kategorii (m.in. żywność, zabawki, farmaceutyki, elektronika i motoryzacja), a także udostępniać je znajomym. Użytkownik ma do wyboru otrzymywanie powiadomień od lokalnych lub europejskich instytucji. Aplikacja jest darmowa i działa na telefonach z systemem Android i iOS.
Więcej informacji:
https://monite.app/pl/

Burgerowy fenomen nie zwalnia – ponad 30% wzrostu zamówień burgerów w aplikacji Glovo

Aloha w dostawie! Lilo i Stich wracają – a z nimi na fali poké bowle

Polacy mylą piwo alkoholowe i bezalkoholowe - połowa z nich chce zakazu reklamy dla obu wariantów
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Prawo
Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.