Komunikaty PR

Co roku do sklepów trafiają tysiące wadliwych produktów

2020-03-02  |  15:03
Biuro prasowe

Toksyczne zabawki, trująca żywność, wybuchająca elektronika czy auta z wadami seryjnymi - każdego roku na rynku pojawiają się tysiące produktów, które mogą stanowić dla nas realne zagrożenie. Z myślą o unikaniu takich towarów i chronieniu siebie i swoich bliskich przed niebezpieczeństwem powstała aplikacja Monite, zbierająca ostrzeżenia o wadliwych produktach.

Tylko w ciągu 2019 roku rządowe instytucje alarmowały o 172 niebezpiecznych produktach. Najwięcej alertów (53) dotyczyło motoryzacji, na drugim miejscu znalazły się natomiast farmaceutyki (41). Do sklepów trafiła również wadliwa żywność (26 przypadków) oraz zabawki mogące stanowić zagrożenie dla zdrowie i życia dzieci (18 produktów). Kawałki szkła w mrożonej pizzy, groźne bakterie w artykułach spożywczych, ubrania wydzielające toksyczne chemikalia, wypadki spowodowane wadami konstrukcyjnymi aut lub porażenia prądem od wadliwego sprzętu elektronicznego – to naprawdę może się zdarzyć każdemu z nas.

Powszechna dostępność produktów stanowiących zagrożenie dla naszego zdrowia była dla nas wielkim zaskoczeniem. Jeżeli codziennie jesteśmy narażani na kontakt z niebezpiecznymi towarami, to jak możemy się przed tym chronić? Szukając ostrzeżeń na temat produktów niebezpiecznych lub wycofanych z obrotu zauważyliśmy jak trudny i czasochłonny jest to proces. Pojawia się sporo komunikatów na temat niebezpiecznego asortymentu, ale są one rozproszone i wymagają śledzenia wielu źródeł, m.in. instytucji rządowych, organizacji międzynarodowych oraz komunikatów od producentów i sieci handlowych. Stąd pomysł na stworzenie Monite - aplikacji zbierającej wszystkie ważne komunikaty w jednym miejscu. Za jej pomocą konsument na bieżąco ma dostęp do pełnej informacji o zagrożeniach, otrzymuje też powiadomienia przy każdym nowym ostrzeżeniu. W ten sposób pomagamy użytkownikom chronić siebie i swoich bliskich, budując jednocześnie świadomość na temat wadliwych artykułów i niebezpieczeństw z nimi związanych - mówi Bartłomiej Płodzik, twórca aplikacji Monite, Członek Zarządu Getwise Sp. z o.o.

W ciągu zaledwie 2 pierwszych miesięcy 2020 roku odnotowano aż 80 przypadków. Najczęściej zgłaszane kategorie produktów to motoryzacja (39), farmaceutyki (14) oraz żywność (6). Niepokój budzi skala dostępności niebezpiecznych artykułów spożywczych. W ubiegłym roku alerty dotyczyły m.in. groźnych substancji w wędlinach, pałeczek salmonelli w jajkach i przyprawach, toksyn w kaszy gryczanej i jaglanej, czy szkodliwego kadmu. Każdy z tych produktów był szeroko dostępny i zanim wycofano wadliwe partie, zdążyły one trafić do rąk konsumentów.

Możemy jechać autem i nie zdawać sobie sprawy, że w kluczowym momencie poduszka powietrzna nie zadziała albo uchwyty ISOFIX nie utrzymają fotelika dziecięcego. Z kolei posiadanie w domu zabawek z defektem grozi dziecku kontaktem z niebezpiecznymi chemikaliami, może też prowadzić do zadławienia, poparzenia lub innych urazów. Co warto podkreślić, Monite opiera się wyłącznie na oficjalnych i zaufanych źródłach, dlatego zapewnia rzetelną wiedzą o produktach i daje pewność, że używany przez nas produkt jest bezpieczny - tłumaczy Bartłomiej Płodzik.

W Monite znajdziemy uzupełniane na bieżąco komunikaty najważniejszych instytucji i organizacji, m.in. Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego i Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także międzynarodowych podmiotów jak np. Wspólnotowy System Szybkiej Informacji (RAPEX). Aplikacja pozwala w prosty i intuicyjny sposób przeglądać ostrzeżenia z poszczególnych krajów i kategorii (m.in. żywność, zabawki, farmaceutyki, elektronika i motoryzacja), a także udostępniać je znajomym. Użytkownik ma do wyboru otrzymywanie powiadomień od lokalnych lub europejskich instytucji. Aplikacja jest darmowa i działa na telefonach z systemem Android i iOS.

 

Więcej informacji:

https://monite.app/pl/

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Konsument Akcje promocyjne oraz nagrody, które zdobywają klienta i napędzają sprzedaż. Jak zdobyć serca konsumentów? Najnowszy raport! Biuro prasowe
2025-04-21 | 23:50

Akcje promocyjne oraz nagrody, które zdobywają klienta i napędzają sprzedaż. Jak zdobyć serca konsumentów? Najnowszy raport!

Jakie akcje promocyjne skutecznie angażują konsumentów i zwiększają sprzedaż? Które nagrody są najbardziej pożądane i wpływają na efekt? Aż 80% Polaków
Konsument Międzynarodowy Dzień Szczęścia i tiramisu – przypadek czy przeznaczenie?
2025-03-19 | 23:00

Międzynarodowy Dzień Szczęścia i tiramisu – przypadek czy przeznaczenie?

Tiramisu, comfort food i szczęście na zamówienie. Jak jedzenie poprawia nastrój w Międzynarodowy Dzień Szczęścia. Szczęście ma wiele smaków, ale jeden
Konsument Złodzieje nie mają Świąt
2024-12-20 | 11:00

Złodzieje nie mają Świąt

Przerwa świąteczna i noworoczna zbliża się wielkimi krokami. Jak informuje policja, to właśnie m.in. w tym okresie częściej dochodzi do kradzieży z włamaniem w domach

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

Problemy społeczne

Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.

Motoryzacja

Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.