Komunikaty PR

Co się stanie z majątkiem kultowej marki Hermes?

2023-12-18  |  13:00
Biuro prasowe

W tym celu zamierza adoptować 51-letniego mężczyznę, mimo że dekadę wcześniej zobowiązał się przekazać pieniądze szwajcarskiej fundacji.

W przypadku słynnego domu mody Hermès, znanego m.in. z produkcji torebek, rodzinny biznes nie będzie kontynuowany przez potomków oryginalnych założycieli. Taka jest ostateczna decyzja, którą podjął Nicolas Puech, który w tej chwili decyduje o dalszych losach majątku. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy dr Małgorzatę Rejmer z Kancelarii Finansowej LEX

Historia domu mody Hermès pokazuje, że przyszli spadkodawcy mogą zmieniać decyzję w sprawie swojego majątku dość swobodnie – zauważa dr Małgorzata Rejmer. Chociaż spadek miała dostać fundacja, ostatecznie spadkobiercą zostanie... ogrodnik! Jak widać, tak długo, jak majątek pozostaje w rękach osób fizycznych, nie można mieć żadnej pewności co do losu tego majątku.  Dodatkowo warto też zauważyć, że życzenie spadkodawcy, aby majątek pozostał w rękach najbliższej rodziny, nie zawsze jest szanowany przez faktycznych spadkobierców.

Zdaniem ekspertki opisywana sytuacja może dotyczyć zarówno ogromnych spadków, wynoszących np. 10 mld dolarów spadku, czy mniejszych, np. o wartości 100 tys. złotych. Wniosek z tego taki, że zasady sukcesji w rodzinach biznesowych należy zaplanować i wdrożyć za życia nestora, czyli twórcy biznesu – uważa ekspertka. Im dalsze jest pokrewieństwo (dziecko - wnuk - prawnuk - praprawnuk itd.), tym trudniej liczyć na poszanowanie woli i interesu rodziny. 

Pytanie, czy można zaradzić podobnym sytuacjom? Zdecydowanie tak, takim rozwiązaniem jest fundacja rodzinna – podsumowuje Małgorzata Rejmer z Kancelarii Finansowej LEX. Majątek rodzinny staje się wtedy własnością fundacji rodzinnej. Rodzina może z niego korzystać zgodnie z wolą fundatora często w bardzo szerokim zakresie, a fundacja chroni jednocześnie przed niekontrolowanym „wypływem" majątku poza krąg rodziny. Gdyby Pan Nicholas Puech zdecydował się na takie rozwiązanie, ogrodnik nie dostałby spadku, ale mógłby korzystać z części majątku, jeśli statut fundacji przewidywałby taką opcję. To zasadnicza różnica korzystać, a mieć prawo własności. 

Ekspertka z Kancelarii LEX podkreśla, że w Polsce mamy już nasze rodzime fundacje rodzinne, które są formą "skarbca rodzinnego" i chronią przed przypadkowym transferem majątku. Bardzo dobra wiadomość jest więc taka, że rodzinom i firmom, które skorzystają z takiego rozwiązania nie grozi więc casus ogrodnika.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania Biuro prasowe
2025-04-01 | 11:30

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Organizacja przestrzeni w garażu to wyzwanie, z którym zmaga się wielu właścicieli domów. Wąskie regały metalowe stanowią idealne rozwiązanie tego problemu,
Firma Obowiązkowa deratyzacja
2025-03-06 | 10:30

Sanepid a deratyzacja – obowiązkowe akcje eliminacji szkodników

Szkodniki mogą pojawić się wszędzie – od pięciogwiazdkowych hoteli i eleganckich restauracji po domy jednorodzinne i miejskie parki. Wielu ludzi bagatelizuje problem gryzoni,
Firma Costa Coffee startuje z franczyzą. Pierwszy lokal to współpraca z Klubem Fikołki
2025-02-27 | 15:00

Costa Coffee startuje z franczyzą. Pierwszy lokal to współpraca z Klubem Fikołki

Lagardère Travel Retail w Polsce rozpoczyna ekspansję sieci Costa Coffee w nowym modelu biznesowym. Pierwsza kawiarnia działająca na zasadach franczyzy została uruchomiona

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.