Co to znaczy być dobrym liderem?
Pierwszym ważnym elementem w byciu dobrym liderem jest wykazanie się autentycznością. Uczciwe pokazywanie realnego stanu rzeczy, nawet jeżeli jest on trudny do przyjęcia, to fundament skutecznego zarządzania grupą. Pracownicy cenią liderów, którzy realnie przedstawiają sytuację, jasno wyjaśniają zlecenia i oferują wsparcie wtedy, kiedy jest potrzebne – uważa Piotr Błaszczyk z HR Quality.
Wiąże się z tym także kwestia wiarygodności w oczach innych osób. Jeżeli deklarujemy się na działanie w danym obszarze, zawsze zajmujemy się podejmowaniem odpowiednich kroków w tym kierunku. W ten sposób budujemy wzajemne zaufanie i pokazujemy sens wykonywanej pracy.
Blisko pracowników
Cenieni szefowie są blisko spraw firmy, dbają o prawidłowy przepływ pracy, a także mądrze wspierają pracowników w osiąganiu celów. Potrafią też skutecznie motywować do kreatywnej pracy oraz egzekwować zlecone zadania – mówi ekspert. Dobry lider działa w sposób uporządkowany, widzi firmę z lotu ptaka, jest zorientowany w bieżących sprawach. Nie ignoruje żadnych uwag i próśb swoich pracowników, wie, jakie nastroje panują w zespole i stara się zrozumieć potrzeby ludzi, z którymi współpracuje.
Dobry lider działa poprzez otwarty dialog, jasne przekazywanie informacji oraz systematyczne budowanie zaufania. Dzięki takiemu podejściu wytwarza się przyjazna atmosfera pracy, dzięki której pracownicy z chęcią wykonują zadania i czują satysfakcję z efektów swoich działań.
Nie ma jednej recepty na dotarcie do drugiego człowieka – uważa Piotr Błaszczyk. Styl zarządzania musi być odpowiednio dopasowany do osób, z którymi przychodzi nam pracować oraz odpowiednio do nich zmienny. Im bardziej konkretny, komunikatywny i zorientowany w sprawach firmy lider, tym bardziej samodzielni i zadowoleni z pracy pracownicy. W dobrej atmosferze i pod kierownictwem mądrej, empatycznej osoby, pracownikom chce się więcej, sami szukają rozwiązań i chcą się bardziej angażować w życie firmy. Dobry lider w porę zauważa, którzy pracownicy potrzebują więcej wsparcia, a którzy ucieszą się z większej swobody działania. Potrafi też zmierzyć się z wyzwaniem oddelegowania zadań, co pozwala uniknąć wpadania w rutynę i monotonię, które mogą prowadzić do wypalenia zawodowego.
Ktoś, na kim można polegać
Dobry lider to ktoś, kto towarzyszy swoim pracownikom w życiu firmy i na kim mogą polegać. Jego obecność motywuje do działania, nie ogranicza i nie stresuje. Pracownicy mają poczucie komfortu działania w bezpiecznej przestrzeni, w której mogą rozwinąć skrzydła.
My, jako ludzie mamy wewnętrzną potrzebę poczucia, że jesteśmy w czymś dobrzy – wtedy dostajemy wiatru w żagle i chce nam się więcej – stwierdza ekspert z HR Quality. Dobry lider zawraca więc uwagę na mocne strony pracowników, docenia ich małe i większe sukcesy, a w razie trudności pomaga znaleźć rozwiązania. Dobry lider wyznacza właściwe kierunki działania i wspiera w procesie wdrażania ich w życie – podsumowuje Piotr Błaszczyk.
Bycie dobrym liderem oznacza posiadanie umiejętności oraz cech, które pozwalają skutecznie prowadzić zespół do osiągania wspólnych celów, a jednocześnie dbają o rozwój i dobrostan jego członków.

Szkolenie – pełnomocnik oraz audytor wewnętrzny AS 9100: klucz do jakości w branży lotniczej

Zawody, które wracają do łask – przegląd niszowych, ale potrzebnych profesji

Zaproszenie do Sejmu RP na uroczyste otwarcie wystawy „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.