Columbus wśród spółek świadomych klimatycznie
Columbus Energy
9 ul. Jasnogórska
31-358 Kraków
marta.bilonowicz|columbusenergy.pl | |marta.bilonowicz|columbusenergy.pl
725300371
https://columbusenergy.pl/
Columbus Energy znalazł się na liście najbardziej świadomych klimatycznie spółek w 2023 r., według badania przeprowadzonego przez Fundację Standardów Raportowania, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych oraz Bureau Veritas Polska.
Zgodnie z wynikami 6. edycji Badania Spółek Świadomych Klimatycznie, spółka Columbus Energy uzyskała 8,66 punktów w raportowaniu klimatycznym polskich spółek giełdowych i tym samym znalazła się w czołówce 46 firm (spośród 163 ocenionych), które osiągnęły wynik powyżej 7 punktów na 10 możliwych. Podstawą badania były dane pochodzące z raportów rocznych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a jego zakres obejmował dane niefinansowe z lat 2017-23. Zawartość raportów została przeanalizowana względem 10 kryteriów.
Jak podkreślają organizatorzy badania - Fundacja Standardów Raportowania, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych (SEG) i Bureau Veritas Polska, spółki giełdowe poświęcają coraz więcej uwagi kwestiom ESG, a niektóre uwzględniają nawet nowe wytyczne standardów ESRS (European Sustainability Reporting Standards). “Jest to związane z rosnącym wpływem unijnych regulacji na obszar zrównoważonego rozwoju” - czytamy w komunikacie na stronie SEG.
- Core business Grupy Columbus jest wprost o ESG. Bo wspiera polską i europejską gospodarkę, przemysł, samorządy i gospodarstwa domowe w dekarbonizacji, czyli bezpośrednio przyczynia się do realizacji polityk klimatycznych, osiągając bardzo konkretne efekty rzeczowe i ekologiczne. Z kolei dzięki współpracy Columbus z Carbon Footprint Foundation i partnerskiej relacji możemy się wzajemnie uzupełniać, a przede wszystkim polegać na szerokich kompetencjach zespołu Fundacji w obszarach związanych z ochroną środowiska, kontrolą emisji, zieloną transformacją oraz zrównoważonym rozwojem - komentuje Agnieszka Rozwadowska, prezeska Fundacji Carbon Footprint, odpowiedzialnej za przygotowanie Raportu Zrównoważonego Rozwoju Columbus.
Patrząc z perspektywy branży OZE, w której działa Columbus, warto podkreślić jeden z wniosków badania, iż spółki poprawiły wyniki w kategorii emisji gazów cieplarnianych (GHG). Jak czytamy w opracowaniu, “w wielu raportach można znaleźć konkretne działania mające na celu redukcję lub neutralizację śladu węglowego, w tym inwestycje w OZE czy fotowoltaikę – obszary, które bezpośrednio zmniejszają emisje w zakresie 1 oraz 2. Co istotne, i stosunkowo nowe, pojawiają się również informacje o niskoemisyjnych łańcuchach dostaw”.
Szczegóły badania wraz z analizą są dostępne na stronie SEG.
Organizacje pozarządowe apelują do premiera. Chodzi o Krajowy Plan Energii i Klimatu oraz transformację energetyczno-klimatyczną
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
Trina Storage dostarczy rozwiązania BESS do niemieckich projektów Aquila
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.