Komunikaty PR

Coraz więcej ekologicznych magazynów

2020-11-27  |  12:28
Biuro prasowe
Kontakt
Wojciech Podsiadły
Get More Services

ul. Rynek 60/2
50-116 Wrocław
w.podsiadly|getmoreservices.pl| |w.podsiadly|getmoreservices.pl
+48571246669
www.getmoreservices.pl

W danych z polskiego rynku magazynowego po połowie 2020 r. nie widać wpływu koronawirusa. Popyt się utrzymuje, a inwestorzy interesują się nowoczesnymi, ekologicznymi halami. Niepokoić może za to sytuacja na europejskim rynku wózków.

Eksperci Oxford Economics przewidują, że jednym z negatywnych efektów epidemii koronawirusa na sytuację ekonomiczną w Polsce będzie 3,5-procentowa recesja r/d/r – napędzana zarówno spadkiem konsumpcji, jak i produkcji przemysłowej. Jak wynika z raportu Marketbeat Cushman & Wakefield, gorsza niż rok temu kondycja gospodarki nie znajduje jednak dotychczas odzwierciedlenia w danych dla rynku magazynowego po II kwartale 2020 r. Co więcej, najemcy coraz większą wagę przywiązują do kwestii ekologii, certyfikacji budynków i zrównoważonego rozwoju. Spowolnienie widoczne jest natomiast w informacjach WITS (World Industrial Truck Statistics) na temat liczby zamówień na wózki widłowe na naszym kontynencie. Czy rozbieżność w danych na temat polskiego rynku magazynowego i zapotrzebowania na pojazdy transportu wewnętrznego w Europie oznacza, że polska branża logistyczna przejdzie przez kryzys suchą nogą i znów będziemy „zieloną wyspą”?

Na rynku powierzchni magazynowej – wciąż dobrze

Według raportu Marketbeat Cushman & Wakefield na temat polskiego rynku magazynowego w pierwszej połowie 2020 roku w wynajęto 2,3 mln mkw. powierzchni – o 26 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r. Aż 74 proc. popytu stanowiły nowe umowy i ekspansje. W publikacji „Polski rynek magazynowy w I połowie 2020 r.” analitycy AXI IMMO zauważają dodatkowo, że w II, pandemicznym kwartale popyt brutto wzrósł w ujęciu r/d/r o ponad 50 proc. W obu raportach zgodnie podawane są informacje o stabilności czynszów bazowych oraz przewidywania rychłego przekroczenia w Polsce poziomu 20 mln mkw. łącznej ilości powierzchni magazynowej. Za najważniejszy czynnik dynamicznych wzrostów eksperci obu firm uznają rozwój sektora e-commerce, zarówno ten organiczny i długotrwały, jak i ten wynikający bezpośrednio z przeniesienia sprzedaży do Internetu w związku z pandemią.

Przemysł się zieleni

Optymistyczne są nie tylko doniesienia o ilości wynajętej powierzchni magazynowej, ale także o jej jakości. Według raportu Cushman & Wakefield „Industrial goes green: zielone rozwiązania najczęściej stosowane w Polsce” aż 82 proc. najemców pyta o rozwiązania proekologiczne w budynkach magazynowych – najczęściej o fotowoltaikę (64 proc.), odzysk ciepła (55 proc.) i instalację chłodniczą CO2 (55 proc.). Co więcej, czterech spośród najaktywniejszych deweloperów ma swojej ofercie ponad 50 proc. budynków z certyfikatami zrównoważonego rozwoju BREEAM, LEED bądź WELL (najpopularniejszy jest BREEAM, wskazywany w 9/10 przypadków), a 82 proc. firm wznoszących hale magazynowe deklaruje, że poddaje swoje obiekty certyfikacji. Zainteresowanie najemców dokumentami potwierdzającymi ekologiczność budynków (pyta o nie 64 proc. inwestorów) wynika najczęściej z wytycznych korporacyjnych oraz chęci uzyskania oszczędności na opłatach serwisowych (odpowiednio 70 i 20 proc. wskazań). – Rosnące zainteresowanie proekologicznymi rozwiązaniami jest wyraźne dostrzegalne także na rynku wózków widłowych. Spodziewamy się, że w perspektywie realizacji unijnej polityki Zielonego Ładu w najbliższych latach będziemy przeżywać boom na bezemisyjne urządzenia transportu wewnętrznego – także jako elementy całościowych wdrożeń pozwalających na zaopatrzenie magazynów w energię ze źródeł odnawialnych – prognozuje Wojciech Szmulczyński, Dyrektor Handlowy STILL Polska.

Po II kwartałach – spadki WITS w Europie

Wydaje się, że do zaskakująco dobrych w świetle prognoz ekonomistów danych z rynku powierzchni magazynowej w Polsce niezbyt przystają statystyki na temat zapotrzebowania na nowe wózki widłowe w Europie. W ujęciu r/d/r po II kwartale 2020 r. o 16 proc. zmniejszyła się liczba zamówionych na naszym kontynencie maszyn tego rodzaju. Największe spadki odnotowano w kategorii wózków spalinowych z przeciwwagą (27 proc.), najmniejsze – w kategorii wózków elektrycznych prowadzonych przez pieszych operatorów (10 proc.). Z czego może wynikać rozbieżność między dobrą sytuacją na rynku powierzchni magazynowej w Polsce a spadkami w liczbie zamówień wózków widłowych w Europie? – Analizując dane z zestawienia WITS należy pamiętać, że mowa w nim nie o wartości rynku, a o liczbie zamówionych i dostarczonych wózków. Coraz popularniejsze systemy zarządzania flotą pozwalają identyfikować przejawy marnotrawstwa, a w połączeniu z nowoczesnymi, wysokowydajnymi pojazdami – wykonywać zadania transportu wewnętrznego przy mniej licznych flotach. Liczbę potrzebnych wózków udaje się ograniczyć także dzięki automatyzacji, zyskującej na znaczeniu w związku z dynamicznym rozwojem e-commerce i pozwalającej korzystać z wózków w trybie wielozmianowym stosunkowo niewielkim nakładem dodatkowych kosztów – mówi Dyrektor Handlowy STILL Polska. – Co więcej, dane zebrane z europejskich rynków niekoniecznie przystają do sytuacji w Polsce. Można spodziewać się, że jako jeden z krajów z największą ilością nowej powierzchni magazynowej w regionie cechujemy się ponadprzeciętnym popytem na wózki. W naszych obserwacjach potwierdzenie znajduje natomiast względny wzrost zainteresowania wózkami elektrycznymi. Można spodziewać się, że w świetle dążenia do neutralności klimatycznej efekt ten będzie się w nadchodzących latach tylko pogłębiał – konkluduje Szmulczyński.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Get More Services
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds Biuro prasowe
2025-06-25 | 10:00

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Spółka Ocean Winds oraz należąca do PGE i Ørsted spółka Elektrownia Wiatrowa Baltica-2 podpisały umowę rezerwacyjną, która umożliwi wykorzystanie
Energetyka Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja
2025-03-12 | 16:20

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Czy polityka klimatyczno-energetyczna może być przyjazna ludziom? Jak maksymalnie wykorzystać jej społeczne i ekonomiczne korzyści? O tym debatować będą eksperci podczas konferencji
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Problemy społeczne

Sukces gospodarczy Polski może zachęcić do powrotów Polaków mieszkających za granicą. Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc

Polska coraz mocniej stawia na powroty swoich obywateli z zagranicy. Rządowa strategia współpracy z Polonią na najbliższe lata zakłada system zachęt dla osób powracających, ale też ułatwienia w uznawaniu wykształcenia i kwalifikacji, podejmowaniu studiów czy staży zawodowych. To w obliczu rosnących wyzwań demograficznych i zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę szansa na wzmocnienie rynku pracy. Napływ wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem zdobytym za granicą może pomóc w modernizacji krajowej gospodarki.

Prawo

ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyjne, przedsiębiorcy alarmują, że brakuje w nich spójności, przewidywalności i realnej poprawy, zwłaszcza w kontaktach z administracją. Jako przykład ZPP podaje przypadek firmy British American Tobacco (BAT) i jej zatrzymanego przez izbę celno-skarbową zamówienia 200 tys. kartridży do e-papierosów. Dotknięte tą decyzją spółki liczą straty.

Konsument

Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory

Branża piwowarska pozostaje ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Nowy raport CASE wskazuje, że generuje ona 3 proc. dochodów budżetowych i 85 tys. miejsc pracy w samych browarach i innych powiązanych sektorach. Dlatego kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje – już dziś nadwyżka mocy produkcyjnych przekracza 10 mln hl. Spadki są spowodowane m.in. znaczącym wzrostem kosztów działalności, spadkiem konsumpcji, a także uderzającymi w browarników zmianami regulacyjnymi.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.