Komunikaty PR

COVID-19 i świat Private Equity

2021-03-22  |  11:45
Biuro prasowe
Kontakt

Renata Stefanowska
Mazars

ul. Piekna 18
00-549 Warszawa
r.stefanowska|mazars.pl| |r.stefanowska|mazars.pl
22 25 55 200
mazars.pl
Do pobrania Komunikat ( 0.19 MB )
  • Ponad 90% respondentów chce inwestować w nowe firmy
  • Spadek przychodów powinien być mniejszy niż wcześniej sądzono
  • Większość spodziewa się ożywienia w kształcie litery „U”, czuje się komfortowo pracując zdalnie twierdzi, że rządy stosunkowo dobrze zareagowały na sytuacje spowodowaną pandemią COVID-19

 

Mazars, międzynarodowa firma audytorska, podatkowa i doradcza, opublikowała raport z globalnego badania „Covid-19 i świat private equity: optymizm w niepewnym otoczeniu”, które mierzy nastroje inwestorów na rynku finansowania instytucjonalnego.

Badanie pokazuje, że rynek inwestorów jest ogólnie optymistyczny, koncentruje się na nowych możliwościach i wygodzie zawierania transakcji trybie zdalnym. Respondenci przewidują mniejszy spadek przychodów w ciągu następnych 12 miesięcy niż wcześniej przewidywano, spodziewają się również ożywienia w kształcie litery „U” oraz krótszego opóźnienia w realizacji strategii wyjścia niż przewidywano wcześniej.

Respondenci ankiety przeprowadzonej w grudniu 2020 r. pochodzą z sektora private equity i funduszy typu private debt głównie w Europie, a także w Azji, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej. Badanie jest zgodne z raportem Mazars na ten sam temat z czerwca 2020 r.

Stéphane Pithois, Globalny Partner Działu Fuzji i Przejęć (M&A) w grupie Mazars, mówi - Druga edycja naszego badania potwierdza i wzmacnia poczucie optymizmu, z którego znane jest środowisko private equity. W tych niepewnych czasach inwestorzy wykazali się odpornością i szukają nowych możliwości w najbliższej przyszłości, jednocześnie umiejętnie dostosowując się do warunków pracy zdalnej. Jeśli otoczenie polityczne pozostanie ustabilizowane, a kapitał nadal będzie dostępny, możemy oczekiwać, że fundusze private equity będą aktywnie poszukiwać nowych możliwości inwestycyjnych.

Ponad dziewięć na dziesięć respondentów szuka okazji inwestycyjnych

Około 91% respondentów twierdzi, że są „bardzo otwarci na biznes” i szukają okazji do inwestowania w nowe biznesy i zwiększenia skali platform dzięki szybkim przejęciom. Dla porównania w czerwcu było to 74% respondentów.

Fundusze poszukujące nowych możliwości inwestycyjnych, i mniej skoncentrowane na zarządzaniu ryzykiem spadku w istniejących portfelach

Na pytanie, co najlepiej opisuje strategię funduszu na następne 12 miesięcy, 39% respondentów odpowiada, że: „skupi się na tworzeniu nowych możliwości inwestycyjnych”. To o 19 punktów więcej niż w wynikach z czerwca. Jeśli chodzi o liczbę funduszy, które twierdzą, że skupią się na zarządzaniu ryzykiem spadku w istniejących portfelach, wynosi ona zaledwie 10% w grudniu 2020 r. w porównaniu z 24% w czerwcu 2020 r.

Przychody spadną, ale w mniejszym stopniu

Pomimo oczekiwań, że przychody spadną w ciągu najbliższych 12 miesięcy, respondenci postrzegają spadek jako mniej dotkliwy niż wcześniej podawano. Około 30% respondentów spodziewa się spadku przychodów o 11%-25% , podczas gdy w badaniu z czerwca 2020 r. było to 50% respondentów. Ponadto 40% respondentów twierdzi, że spodziewa się spadku przychodów o zaledwie 0-10% w porównaniu z 17% respondentów w pierwszym badaniu.

Zasadniczo respondenci są znacznie bardziej optymistycznie nastawieni do rynku niż w czerwcu: tylko 4% respondentów deklaruje poziom optymizmu wynoszący trzy lub mniej punktów według kryteriów ankiety, w porównaniu z 29% w poprzednim badaniu. Podobnie 15% respondentów deklaruje poziom optymizmu przekraczający osiem punktów, w porównaniu z zaledwie 5% w badaniu z czerwca.

Więcej możliwości inwestycyjnych typu distressed M&A

Zgodnie z najnowszymi ustaleniami na rynku jest więcej możliwości inwestowania w spółki w trudnej sytuacji finansowej. Około 70% respondentów deklaruje, że je dostrzega - 41% spośród tych, którzy je dostrzegają, deklaruje zainteresowanie, a 29% - nie jest nimi zainteresowana. Dla porównania 54% respondentów w czerwcu przyznało, że natknęło się na takie inwestycje restrukturyzacyjne

Większość spodziewa się ożywienia w kształcie litery „U”

Podczas gdy większość (63%) respondentów nadal spodziewa się ożywienia w kształcie litery „U” (w porównaniu z 82% w czerwcu), liczba respondentów spodziewających się poprawy w kształcie litery „V” znacznie wzrosła z 10% do 27%. Ten wzrost optymizmu prawdopodobnie jest wynikiem szczepień rozpoczynających się w I kwartale 2021 r., a także rządowych środków wspierających firmy podczas pandemii.

Najczęściej spodziewanym rodzajem ożywienia poza tym w kształcie litery „U” lub „V” było ożywienie w kształcie litery „K”, które występuje, gdy różne gałęzie gospodarki po recesji ożywiają się w różnym tempie.

Zadowolenie z wykonywania transakcji zdalnie

Inwestorzy czują się teraz nieco bardziej komfortowo pracując w domu niż w czerwcu; 89% inwestorów twierdzi, że możliwe jest zawieranie transakcji zdalnie, w porównaniu z 88% we wcześniejszym badaniu. Ponad jedna trzecia (37%) respondentów uważa obecnie, że zawieranie umów z domu to „biznes jak zazwyczaj”, czyli o 23 punkty więcej niż w czerwcu. Zaledwie 11% twierdzi, że „niemożliwe” jest zawieranie umów z domu, czyli o jeden punkt mniej niż w czerwcu.

Spodziewane krótsze opóźnienia w strategiach wyjścia z inwestycji

Nieco ponad połowa respondentów (51%) spodziewa się opóźnienia strategii wyjścia z inwestycji w ciągu najbliższych 6–12 miesięcy i później. To o 28 punktów mniej niż w czerwcu, kiedy 79% respondentów stwierdziło, że data wdrożenia strategii wyjścia będzie opóźniona. Wskazuje to na dalszy wzrost optymizmu pojawiający się w drugiej połowie 2020 roku.

Większość inwestorów twierdzi, że rządy dobrze zareagowały

Większość (65%) uważa, że ​​ich rząd dobrze zareagował na pandemię (w porównaniu z 51% wcześniej). Jednak znaczna część (20%) nadal uważa, że ​​jest zbyt wcześnie, aby to stwierdzić (w porównaniu z 31% poprzednio). Odsetek uczestników, którzy uważają, że ich rząd nie zareagował odpowiednio, spadł z 20% do 15% w najnowszym badaniu.

Pozytywne nastroje inwestycyjne pomimo trudności w Polsce i regionie

Pomimo trudniejszej realizacji transakcji M&A ze względu na Covid-19 i związane z tym ograniczenia, fundusze private equity nadal aktywnie poszukują nowych możliwości w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. - Możemy zauważyć ogólny optymizm w I kwartale 2021 roku w porównaniu do I kwartału 2020 roku; Fundusze private equity najprawdopodobniej odegrają kluczową rolę jako konsolidatorzy w różnych branżach w nadchodzących miesiącach, zwłaszcza w sektorach takich jak opieka zdrowotna, handel detaliczny i TMT. Spektakularny rozwój funduszy venture capital promujących innowacyjne start-upy technologiczne to także kolejny przykład tego, jak Polska i cały region Europy Środkowo-Wschodniej może skorzystać na pozytywnym wpływie ekosystemu PE-VC na swoje gospodarki. – uważa Adam Zohry – Executive Manager w Dziale Doradztwa Finansowego Mazars w Polsce, koordynujący usługi doradztwa finansowego w Europie Środkowo-Wschodniej.

Posiadanie kapitału do zainwestowania nie jest już dziś wystarczającym kryterium do osiągnięcia sukcesu w branży private equity. - Konkurując o atrakcyjne aktywa, fundusze private equity starają się pokazać swoją przewagę dzięki specjalizacji i w konsekwencji doświadczeniu w danej branży, kreatywnemu podejściu do struktury transakcji czy dodatkowej wartości dodanej dla właściciela, np. poprzez wsparcie w konsolidacji rynku czy w międzynarodowych akwizycjach. – uważa Jacek Byrt – Partner kierujący Działem doradztwa finansowego w Mazars w Polsce. - Reputacja, wsparta rekomendacją przedsiębiorców, z którymi fundusze odniosły sukces w przeszłości, jest istotnym czynnikiem decydującym o wyborze danego funduszu przez przedsiębiorcę. – dodaje Jacek Byrt.

 

 

 

Metodologia

Podobnie jak w ostatnim przeprowadzonym badaniu, większość uczestników była funduszami wykupów lewarowanych i funduszami wzrostu, co stanowi łącznie 75% wszystkich respondentów. Pozostali respondenci pochodzili z funduszy venture capital, funduszy distressed lub prywatnych funduszy dłużnych. Uczestnicy badania pochodzili głównie z Wielkiej Brytanii i Europy (84%), a pozostali respondenci z Azji (6%) i obu Ameryk (1%).

Wielkość funduszu ankietowanych inwestorów wynosiła od 0 do 500 mln GBP. Wśród respondentów najczęstsza wielkość funduszu wynosiła 51–200 mln GBP (37%), a druga co do wielkości: 0–50 mln GBP (33%). Fundusze powyższych wielkości stanowią około 70% wszystkich respondentów.

 

Raport jest dostępny na stronie www.pol.mazars.pl

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Banki centralne Europy Środkowej robią sobie przerwę Biuro prasowe
2024-05-20 | 12:15

Banki centralne Europy Środkowej robią sobie przerwę

W skrócie: • Rosnące ceny żywności i energii położyły kres szybkiej dezinflacji w Polsce, Czechach i na Węgrzech i w związku z tym Allianz Trade spodziewa się, że do
Finanse Najbardziej zadłużone firmy w Polsce
2024-05-17 | 08:00

Najbardziej zadłużone firmy w Polsce

Długi dwóch spółek większe od zadłużenia całej branży handlowej. Firma MGBI przygotowała aktualną listę najbardziej zadłużonych polskich przedsiębiorstw. Pierwsze
Finanse Za nami Samorządowy Kongres Finansowy w Sopocie
2024-05-16 | 12:00

Za nami Samorządowy Kongres Finansowy w Sopocie

Za nami Samorządowy Kongres Finansowy w Sopocie W połowie maja w Sopocie odbył się Local Trends – Samorządowy Kongres Finansowy. Wydarzenie było okazją do rozmów o

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Forum Sektora Kosmicznego 4 czerwca 2024

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media i PR

Komunikacja celów środowiskowych w centrum zainteresowania biznesu. Takich informacji coraz częściej szukają konsumenci

Z roku na rok coraz więcej firm kładzie nacisk na kwestie zrównoważonego rozwoju. Trend ten lata temu rozpoczęły przedsiębiorstwa świadome swojego wpływu na środowisko naturalne, klimat i lokalne społeczności, w których funkcjonują. Obecnie coraz częściej katalizatorem napędzającym tego typu działania są wymagania konsumentów, którzy oczekują od firm takiej odpowiedzialności, a także coraz większa presja regulacyjna ze strony UE. Z każdym rokiem przybywa deklaracji biznesu dotyczących ograniczania emisji, dążenia do neutralności klimatycznej i nowych, prośrodowiskowych inicjatyw. – Teraz cała sztuka w tym, żeby te działania dobrze komunikować – mówi Aleksandra Majda, ekspertka ESG Impact Network i Agencji Go Green.

Bankowość

Przewodniczący KNF: Niepokoi nas ograniczone zainteresowanie przedsiębiorców inwestycjami. To wpływa na niski popyt na kredyty inwestycyjne

W I kwartale 2024 roku banki poprawiły wyniki, mimo że bazą porównawczą jest znakomity dla nich 2023 rok. Mają więc możliwości udzielania kredytów firmom na rozwój. Problemem jest jednak wstrzemięźliwa postawa samych przedsiębiorstw w zaciąganiu pożyczek inwestycyjnych oraz poszukiwaniu innych źródeł finansowania inwestycji. Bolączką polskiego rynku jest zwłaszcza słabość rynku kapitałowego, czyli finansowania poprzez giełdę.

Przemysł

Trwają intensywne przygotowania do polskiej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Siedem eksperymentów jest już w trakcie budowy

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w kosmosie, wpływ długotrwałego pobytu w kosmosie na zdrowie psychiczne, ale też na układ odpornościowy – to niektóre z obszarów eksperymentów, które zostaną przeprowadzone w warunkach mikrograwitacji podczas pierwszej polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W ubiegłym tygodniu Europejska Agencja Kosmiczna podpisała siedem kontraktów na ich realizację z polskimi instytucjami i firmami. – Ta lista będzie się wydłużać i mam nadzieję, że wszystkie wybrane 18 projektów poleci na stację kosmiczną – mówi Sławosz Uznański, astronauta, który będzie przeprowadzać te eksperymenty na orbicie.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.