Covid-19: Zmiany na polskim i światowych rynkach pracy.

Maria Fałatowicz
Adzuna
40 Vanston Pl, Fulham
SW6 1AX Londyn
mariaf|adzuna.com| |mariaf|adzuna.com
+44 2081917582
www.adzuna.pl
Do dnia 4 maja 2020 największy spadek w ilości ofert pracy zaliczyła Wielka Brytania. W wyszukiwarce Adzuna.co.uk znaleźć było można średnio 900.000 aktualnych wakatów z całego kraju. Obecnie na stronie znajduje się ich niewiele ponad 400.000 krajowych ofert pracy. W Wielkiej Brytanii wpływ pandemii i restrykcji z nią związanych najbardziej widać w branży gastronomicznej i hotelarskiej, z której w przeciągu zaledwie kilku tygodniu zniknęło ponad 80% ofert pracy.
POLSKA: Na stronie polskiej wyszukiwarki Adzuna, ze średnio 150.000 wakatów z początku roku, zostało ich niewiele ponad 130.000. Mówić możemy obecnie o około 12% różnicy, z tendencją spadkową.
Załączony raport przedstawia aktualną sytuację na polskim i światowym rynku pracy przez pryzmat dostępnych tam ofert pracy, w podziale na branże.
Adzuna.pl to internetowa wyszukiwarka ofert pracy. Działa w sumie 16 krajach, udostępniając w na regionalnych stronach wakaty indeksowane z tysięcy stron publikujących ogłoszenia o pracę w danym kraju.
W Polsce portal indeksuje i udostępnia obecnie ogłoszenia krajowe z ponad 250 portali pracy, stron agencji rekrutacyjnych, agencji pracy i stron pracodawców.
Zmiany w ilościach ofert dostępnych na krajowych portalach Adzuna, obrazują, jak dynamicznie zmienia się obecnieświatowy rynek pracy i zapotrzebowanie na siłę roboczą w poszczególnych krajach, w tym w Polsce.
W sprawie pełnego raportu i grafik, prosimy o kontakt z autorem notatki.

Szkolenie – pełnomocnik oraz audytor wewnętrzny AS 9100: klucz do jakości w branży lotniczej

Zawody, które wracają do łask – przegląd niszowych, ale potrzebnych profesji

Zaproszenie do Sejmu RP na uroczyste otwarcie wystawy „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.