Covid-19: Zmiany na polskim i światowych rynkach pracy.
Maria Fałatowicz
Adzuna
40 Vanston Pl, Fulham
SW6 1AX Londyn
mariaf|adzuna.com| |mariaf|adzuna.com
+44 2081917582
www.adzuna.pl
Do dnia 4 maja 2020 największy spadek w ilości ofert pracy zaliczyła Wielka Brytania. W wyszukiwarce Adzuna.co.uk znaleźć było można średnio 900.000 aktualnych wakatów z całego kraju. Obecnie na stronie znajduje się ich niewiele ponad 400.000 krajowych ofert pracy. W Wielkiej Brytanii wpływ pandemii i restrykcji z nią związanych najbardziej widać w branży gastronomicznej i hotelarskiej, z której w przeciągu zaledwie kilku tygodniu zniknęło ponad 80% ofert pracy.
POLSKA: Na stronie polskiej wyszukiwarki Adzuna, ze średnio 150.000 wakatów z początku roku, zostało ich niewiele ponad 130.000. Mówić możemy obecnie o około 12% różnicy, z tendencją spadkową.
Załączony raport przedstawia aktualną sytuację na polskim i światowym rynku pracy przez pryzmat dostępnych tam ofert pracy, w podziale na branże.
Adzuna.pl to internetowa wyszukiwarka ofert pracy. Działa w sumie 16 krajach, udostępniając w na regionalnych stronach wakaty indeksowane z tysięcy stron publikujących ogłoszenia o pracę w danym kraju.
W Polsce portal indeksuje i udostępnia obecnie ogłoszenia krajowe z ponad 250 portali pracy, stron agencji rekrutacyjnych, agencji pracy i stron pracodawców.
Zmiany w ilościach ofert dostępnych na krajowych portalach Adzuna, obrazują, jak dynamicznie zmienia się obecnieświatowy rynek pracy i zapotrzebowanie na siłę roboczą w poszczególnych krajach, w tym w Polsce.
W sprawie pełnego raportu i grafik, prosimy o kontakt z autorem notatki.
Kariera kobiet w IT, czyli ciągła walka ze stereotypami
5 trendów, które zdominują polski rynek pracy w 2025 roku
Czy nowa fala migracji zarobkowej zaspokoi potrzeby rynku pracy?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
Przed świętami Bożego Narodzenia do Polski wpłynął największy jak dotąd przelew unijnych pieniędzy – nieco ponad 40 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy. Zgodnie z celami UE ponad 44 proc. tych środków zostanie przeznaczona na transformację energetyczną, w tym m.in. termomodernizację domów i mieszkań czy wymianę źródeł ciepła. Od początku tego roku na ten cel trafiło 3,75 mld zł z KPO, które sfinansowały program Czyste Powietrze.
Prawo
W lutym zmiana na stanowisku Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Co roku trafia do niego kilka tysięcy spraw związanych z instytucjami unijnymi
W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski wybrał Portugalkę Teresę Anjinho na stanowisko Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Ombudsman przyjmuje i rozpatruje skargi dotyczące przypadków niewłaściwego administrowania przez instytucje unijne lub inne organy UE. Tylko w 2023 roku pomógł ponad 17,5 tys. osobom i rozpatrzył niemal 2,4 tys. skarg.
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.