CSR Poland Awards 2023. Biznes nagrodzony za projekty odpowiedzialne społecznie
CSR Poland Awards 2023. Biznes nagrodzony za projekty odpowiedzialne społecznie
23 marca w krakowskich Sukiennicach przyznano po raz pierwszy statuetki CSR Poland Awards dla osób i firm zaangażowanych społecznie. Zwycięskie projekty były skupione wokół tematu człowieka, działań na rzecz pracowników czy określonej społeczności. Oprócz inicjatyw przedsiębiorstw nagrodzono też lidera społecznej odpowiedzialności biznesu.
Do konkursu mogła zgłosić się każda organizacja posiadająca siedzibę lub oddział na terenie Polski, która w 2022 roku zrealizowała projekt CSR. Łącznie organizatorzy otrzymali 283 zgłoszenia ze 162 firm. Większość to projekty społeczne dużych korporacji. Choć tematem wiodącym w ubiegłym roku było wsparcie dla Ukrainy, firmy realizowały różnorodne inicjatywy, m.in. prozdrowotne, edukacyjne, sportowe, i wspierały różne grupy społeczne.
– Kapituła konkursowa oceniająca projekty miała bardzo trudne zadanie. Firmy wdrożyły w 2022 r. mnóstwo działań charytatywnych, rozwijały wolontariat, tworzyły oryginalne programy dla swoich pracowników. W trendach, poza projektami wspierającymi Ukrainę, mocno było widać inicjatywy prozdrowotne, w tym te wspierające zdrowie psychiczne zespołu – komentuje Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run, organizatorka CSR Poland Awards 2023.
W gronie laureatów konkursu CSR Poland Awards 2023 znaleźli się:
- Bank BNP Paribas S.A. w kategorii Community Affairs za projekt Kampanii edukacyjnej “Misja Kieszonkowe”, dotyczący edukacji finansowej w szkołach podstawowych połączony z kampanią społeczną skierowaną do rodziców.
- The Walt Disney Company (Polska) Sp. z o.o. w kategorii Diversity, Equity and Inclusion za projekt Disney na rzecz dostępności, którego celem było przystosowanie historii Disneya tak, by były one dostępne również dla dzieci z niepełnosprawnościami słuchu, wzroku oraz w spektrum autyzmu.
- Trans.eu Group S.A. w kategorii Social Engagement za projekt u-KRAINA MOŻLIWOŚCI, w ramach którego firma przeznaczyła 2 mln zł na pomoc uchodźcom z Ukrainy.
- mBank S.A. w kategorii Corporate Community za projekt Z energią po zdrowie, w zakresie którego powstał program wspierający zdrowie i samopoczucie pracowników Grupy mBanku.
- Bartłomiej Budnicki z firmy SKANSKA w kategorii CSR Leader za tworzenie bezpiecznej przestrzeni w swojej firmie dla pracowników LGBTQ+.
W jury konkursu zasiadali: Agnieszka Pleti – prezes Fundacji Poland Business Run, dr Ewa Jastrzębska – rzeczniczka etyki Szkoły Głównej Handlowej, dr hab. Dorota Gierszewski – kierowniczka Pracowni Pedagogiki Społecznej i Andragogiki UJ, Tomasz Włodarski – członek rady Fundacji Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, Małgorzata Szlendak – ekspertka w dziedzinie komunikacji i trenerka. Honorowym członkiem kapituły konkursu był Andrzej Kulig – Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej i Komunalnej.
Pierwsza edycja konkursu CSR Poland Awards oraz towarzyszącej mu konferencji pod hasłem “The Human Side of Business” cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego już dziś organizator – Fundacja Poland Business Run zaprasza do udziału w przyszłym roku.

Pomagaj, biegając! Znamy datę startu zapisów do Poland Business Run 2025

Potrzebujesz dofinansowania do protezy lub rehabilitacji? Fundacja Poland Business Run szuka beneficjentów!

Rynek pracy w Polsce 2025: gdzie szukać pracy i jak zwiększyć swoje szanse na sukces?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Prace nad unijnym budżetem po 2027 roku nabierają tempa. Projekt ma być gotowy w lipcu
W Parlamencie Europejskim głosowanie nad sprawozdaniem dotyczącym wieloletniego budżetu UE na lata 2028–2034. Uwzględnia ono stanowisko PE ws. priorytetów na kolejną perspektywę finansową, ale też struktury i zasobów budżetu. Priorytetem ma być m.in. kwestia obronności ze względu na globalne napięcia geopolityczne i wojnę w Ukrainie. Zdaniem europosła PiS w pracach nad wieloletnimi ramami finansowymi brakuje rzetelnej debaty o źródłach finansowania planowanych wydatków i konieczności szukania oszczędności. Obawia się przy tym niekorzystnych zmian w polityce spójności i polityce rolnej.
Handel
Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.
Prawo
PE pracuje nad zmianą rozliczania redukcji emisji CO2 dla nowych aut. Producenci mogą uniknąć wysokich kar

Na wtorkowym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego posłowie zgodzili się w trybie pilnym procedować kwestię zmiany dotyczącej redukcji emisji CO2 dla nowych aut osobowych i dostawczych. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w czwartek 8 maja. Dzięki zmianie podejścia do obowiązku corocznej redukcji dwutlenku węgla producenci samochodów mogą uniknąć grożących im kar, które pewnie przełożyłyby się na wzrost cen dla klienta końcowego oraz na dalsze pogorszenie kondycji branży.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.