Cyfrowa integracja jeszcze łatwiejsza

Maszyna połączona – co to oznacza w praktyce?
Nowoczesne rozwiązania telematyczne to klucz do skutecznej pracy rolników bez względu na profil prowadzonej działalności. Telematyka, czyli pakiet rozwiązań cyfrowych pozwala zyskać pełną kontrolę nad sprzętem zarówno w zakresie oceny bieżących działań, pracy maszyn jak i dbania o ich stan techniczny oraz rentowność biznesu.
– Trudno wyobrazić sobie prowadzenie gospodarstwa w XXI w. bez wdrożenia rozwiązań telematycznych, które pozwalają wykorzystać w 100 proc. potencjał nowoczesnej maszyny rolniczej. To spore ułatwienie, oszczędność czasu, czyli również pieniędzy – mówi Bartosz Białas, kierownik marketingu John Deere Polska.
Uruchomienie rozwiązań telematycznych w maszynach możliwe jest dzięki wykorzystaniu specjalnego modułu MTG 4G. Nowsze maszyny John Deere, w tym kombajny, sieczkarnie, opryskiwacze oraz ciągniki z serii 6R- 9R oraz 6M o mocy 155-195 KM są fabrycznie w niego wyposażane fabrycznie, natomiast starsze powyżej rocznika 2012 mogą być dodatkowo doposażone.
Przynosi to użytkownikom szereg wymiernych korzyści w kilku aspektach zwiększających potencjał maszyny i wpływających na biznes.
- John Deere Connected Support pozwala monitorować kondycję maszyny i proaktywnie usuwać usterki, utrzymując jej gotowość do pracy, np. dzięki Expert Alerts. Otóż narzędzie to zbiera dane w aplikacji JD Link i przesyła bezprzewodowo z maszyn John Deere, powiadamiając dealerów o potencjalnych problemach z daną częścią maszyny i generuje zalecenia ich rozwiązania. Wczesna diagnoza umożliwia dealerom Deere proaktywną obsługę maszyn, co z kolei wydłuża czas bezawaryjnej pracy, a tym samym zwiększa wydajność i rentowność biznesu.
- Rozwiązaniem, które wspiera diagnostykę na odległość jest zdalny dostęp do wyświetlacza (Remote Display Access). Pozwala ono dilerowi na żywo połączyć się z monitorem w maszynie bez potrzeby wizyty u klienta w przypadku mniejszych błędów, które można skorygować kilkoma kliknięciami. Również proste korekty ustawień, które pozytywnie wpłyną na pracę maszyny mogą zostać wykonane w trybie zdalnym.
- Bezprzewodowy transfer danych dokumentacyjnych z wyświetlacza do Opertaions Center daje możliwość lepszej kontroli w czasie rzeczywistym nad maszyną oraz wykonywaną pracą. – Co bardzo ważne, jeśli operator popełnił błąd i np. udokumentował niewłaściwą odmianę uprawy, można to skorygować w aplikacji. Poprawki są również możliwe dla uprawianej powierzchni, ilości i specyfiki stosowanych środków ochrony roślin, mieszanin zbiornikowych czy też informacji dotyczącej roku zbioru i kalibracji plonu na kombajnie – wyjaśnia Karol Zgierski z John Deere Polska.
- Wszelkie dane zbierane w trakcie pracy pozostają dostępne w chmurze, dzięki rozwiązaniu typu cloud-to-cloud DataConnect opracowanym przez firmy CLAAS, 365FarmNet i John Deere. Obecnie w interfejsie użytkownika można przeglądać następujące dane maszyny: aktualne i historyczne pozycje maszyn, poziomy w zbiornikach paliwa, stan pracy maszyny i prędkości. DataConnect może być również używany do logistyki zbiorów i do organizacji łańcuchów logistycznych.
- Gromadzenie, analiza powyższych danych pozwala monitorować wydajność maszyny oraz porównywać dane wydajności w ramach floty John Deere. Dane maszyny prezentowane są w czasie rzeczywistym i pozwalają na jej optymalizację, co wpłynąć może na optymalizację pod kątem rentowności biznesu. W kombajnach za pomocą aplikacji można nawet zmienić ustawienia maszyny!
Telematyka – nie tylko dla nowych ciągników
Nowoczesne rozwiązania telematyczne wbrew niektórym obiegowym opiniom nie są dedykowane jedynie nowym maszynom. Wręcz przeciwnie, siła tych technologii polega na możliwości doposażenia również starszych maszyn. Nawet 8-letni ciągnik lub kombajn John Deere (z roku modelowego powyżej 2012) można poddać modernizacji umożliwiającej połączenie maszyny, doposażając go w najnowszy sprzęt JDLink™ MTG 4G. Dzięki temu nawet starszy sprzęt zyska nowe istotne funkcjonalności.
– Takiej modernizacji nie jest w stanie zaproponować żaden z naszych konkurentów. Do końca marca moduł MTG, który pozwala wdrożyć telematykę jest tańszy o 50 proc. w ramach akcji „Cyfrowa integracja za pół ceny”. Ponadto klienci mogą bezpłatnie korzystać z dwuletniej subskrypcji JDLink™ CONNECT, umożliwiającej bezprzewodową transmisję danych. Nowa oferta dotyczy zarówno ciągników, jak i kombajnów, sieczkarni i opryskiwaczy samojezdnych – podsumowuje Karol Zgierski z John Deere Polska.

Rolnicy dostaną 70 procent dopłaty

Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW?

SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.