Czy ceny paliw sięgną 10 złotych?
Biuro Prasowe Unibet w Polsce
ul. Woronicza 31 lok. 254
02-640 Warszawa
biuroprasowe.unibet|visiongroup.pl| |biuroprasowe.unibet|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl
Drugi tydzień marca przyniósł rekordowe poziomy cen ropy, która sięgnęła w szczycie ponad 130 dolarów za baryłkę. To najwyższe notowania od czasu kryzysu z 2008 roku. Tak dynamiczny skok przełożył się na znaczny wzrost cen paliw na stacjach benzynowych w Polsce i wielu innych państwach świata. Analitycy londyńskiej firmy Unibet postanowili przeanalizować potencjalny rozwój zdarzeń na krajowym rynku paliwowym.
Do tak nagłych zmian przyczyniła się aktualna sytuacja geopolityczna w Europie, która znacząco wpłynęła na postawy inwestorów instytucjonalnych, a w konsekwencji wszystkie kluczowe indeksy giełdowe. Zmiana nastrojów wpłynęła nie tylko na cenę kontraktów na ropę, ale również kurs złotego – ten znacząco osłabł względem kluczowego w handlu ropą dolara. Połączenie tych dwóch czynników zaowocowało historycznie wysokimi poziomami cen na polskich stacjach benzynowych. Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce sięgnęły poziomów 7,46 PLN za litr ON, 6,86 PLN za litr Pb95, i 7,19 PLN za litr Pb98. Należy też pamiętać, że są to ceny z uwzględnieniem obniżonego poziomu podatku VAT w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej.
Skąd się wzięły rekordowe poziomy cen diesla?
Ze względu na charakterystykę spalania pojazdy z silnikami wysokoprężnymi są szeroko stosowane w transporcie, jako bardziej ekonomiczne na długich trasach. Powoduje to, że ceny oleju napędowego są szczególnie istotne dla logistyki w obiegu gospodarczym. Ponad połowę ropy i produktów rafineryjnych państwa należące do NATO kupują w Rosji, a zapasy w porównaniu do zapotrzebowania są niewielkie. Obawy o ciągłość dostaw przyczyniły się do bardzo dynamicznego wzrostu cen oleju napędowego. Choć cena diesla na poziomie 7,50 PLN może nie napawać optymizmem, to eksperci wskazują, że jest to tymczasowa reakcja obronna rynków paliwowych. Cena ropy po rekordowych wzrostach równie dynamicznie spadła o kilka procent. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają prawdopodobieństwo przekroczenia detalicznej ceny 10 PLN za litr diesla na 28%.
Benzyna po 10 złotych?
Zarówno ceny benzyny 95-oktanowej, jak i 98-oktanowej są niższe od aktualnych cen oleju napędowego. Gwałtowne zmiany dotyczą jednak wszystkich produktów ropopochodnych, a ich dynamikę można postrzegać podobnie. Kluczowym czynnikiem determinującym dalszy kierunek notowań będzie rozwój sytuacji za wschodnią granicą. Powoduje to znaczne utrudnienia w prognozowaniu dalszych zmian. Na horyzoncie widnieje jednak możliwość porozumienia z innymi państwami dostarczającymi ropę i paliwa, np. Iranem. Ciągłość dostaw i stabilność cen leży w interesie strategicznym nie tylko Polski, ale również całej Unii Europejskiej, a także wszystkich państw NATO. Z tego powodu eksperci przewidują możliwość spadku cen w następnych tygodniach na kanwie nowych porozumień gospodarczych. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają prawdopodobieństwo przekroczenia detalicznej ceny 10 PLN za litr Pb95 na 24%, a za litr Pb98 na 25%.

Linie lotnicze Corendon Airlines świętowały 20. lecie działalności podczas spektakularnej Gali w Antalya Cosmos Theatre

DPD Polska zainstalowała ponad 10 tys. automatów paczkowych w sieci DPD Pickup. Sieć obejmuje już ponad 32 tys. punktów i automatów paczkowych

DPD Mobile z kolejnymi państwami na mapie Europy. Wysyłki międzynarodowe z aplikacji już do 20 państw
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.