Czy do Polski dotrze „fala renowacji”?
38PR & Content Communication
Gdańska 47/49 budynek D
90-729 Łódź
paulina.stepien|38pr.pl| |paulina.stepien|38pr.pl
505 313 324
www.38pr.pl
Europejski Zielony Ład, czyli strategia, której efektem ma być osiągnięcie w 2050 r. zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych, przyczyni się do przekształcenia Unii w nowoczesną, a zarazem zasobooszczędną gospodarkę. Konieczne jest jednak wdrożenie wszystkich niezbędnych do osiągnięcia celu narzędzi, także tych dotyczących sektora budowlanego – związanych m.in. z poprawą efektywności energetycznej budynków.
Opublikowana właśnie przez Komisję Europejską nowa strategia Renovation Wave Strategy dotyczy istotnych zmian w zakresie zwiększania efektywności energetycznej budynków. Jak wskazują autorzy strategii, odnowione i ulepszone zasoby budowlane w UE są gwarantem osiągnięcia bezemisyjnego i czystego systemu energetycznego. Wskazują też na fakt, iż to właśnie przemysł budowlany jest jednym z największych konsumentów energii w Europie. Obecnie aż 75% budynków jest nieefektywnych energetycznie, stąd też Renovation Wave Strategy zakłada podwojenie liczby budynków poddawanych renowacji energetycznej w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Działania te wpłyną na poprawę jakości życia osób mieszkających i korzystających z nich. Są również odpowiedzią na ubóstwo energetyczne w Europie, szczególnie w przypadku 34 mln osób, które nie mogą sobie pozwolić na ogrzewania domu. Zmiany przyczynią się także do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i stworzenia do 160 000 dodatkowych „zielonych” miejsc pracy w sektorze budowlanym.
Wskazane w Renovation Wave Strategy działania opierać się będą na środkach uzgodnionych w ramach pakietu Czysta Energia – w szczególności dla wymogu dla każdego kraju UE związanego z publikacją długoterminowej strategii renowacji budynków i innych aktach prawnych dotyczących tego obszaru.
– Będąc wiodącym europejskim producentem systemów ociepleń (ETICS) z zadowoleniem przyjęliśmy opublikowaną przez KE strategię. Jest ona niezwykle ważna, aby do 2050 r. osiągnąć założenia Europejskiego Zielonego Ładu. Widoczne już dziś i postępujące w obszarze renowacji energetycznej budynków zmiany, a także ich istotne przyśpieszenie są kluczowe, aby w perspektywie kilku najbliższych lat móc realnie oceniać skuteczność przyjętych i wdrożonych rozwiązań. Przekładając to na język właścicieli czy użytkowników nieruchomości, termomodernizacja budynków, a także zmiana sposobu ich ogrzewania przyczyni się nie tylko do poprawy jakości powietrza, ale poprawi komfort życia i pozwoli na osiągnięcie istotnych oszczędności finansowych– mówi Paweł Kisiel, Prezes Grupy Atlas.
Na obecnym etapie opublikowany dokument zostanie omówiony przez Radę, Parlament Europejski, inne instytucje EU oraz zainteresowane strony w celu wniesienia wkładu w niezbędne działania. Pod dyskusję poddane zostaną konkretne środki oraz narzędzia, aspekty finansowe i niefinansowe, które umożliwią realizację strategii na każdym ze szczebli. Wszystkie te procesy mają na celu jak najszybsze podjęcie działań związanych z renowacją energetyczną budynków.

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.