Czy kobiety mają szansę na karierę w branży cyberbezpieczeństwa?
Mimo dynamicznej sytuacji na rynku pracy IT jedno jest pewne – w branży wciąż brakuje osób ze sprofilowanymi umiejętnościami, np. z zakresu cyberbezpieczeństwa. Dane wskazują, że luka kadrowa w tej dziedzinie wynosi globalnie aż 3,4 miliona pracowników. Tymczasem barierą wejścia do zawodu okazuje się nie tylko wiedza, ale także płeć. Czy kobiety mają szansę na karierę w cyberbezpieczeństwie?
Z danych wynika, że kobiety zajmują zaledwie jedną czwartą stanowisk związanych z cyberbezpieczeństwem na całym świecie. Tymczasem zróżnicowane i inkluzywne środowisko pracy to nie tylko realizacja idei sprawiedliwości społecznej. Ma także swoje uzasadnienie biznesowe – sprzyja m.in. innowacjom, wymianie wiedzy i tworzeniu nowych, kreatywnych rozwiązań. Jakie bariery zatem należałoby przełamać, aby więcej kobiet miało szanse realizować się zawodowo w dziedzinie cyberbezpieczeństwa?
Dlaczego nierówność płci jest tak widoczna w sektorze IT security?
– Branża IT bez wątpienia jest tą, która wyznacza trendy na rynku pracy. Tym bardziej smucący wydaje się fakt, że nawet tutaj, nie wszystkie organizacje i nie wszyscy pracodawcy, zdają sobie sprawę z wagi, jaką powinno się przykładać do zróżnicowanych i inkluzywnych zespołów. Dobrą informacją jest jednak to, że jednocześnie widać nadchodzącą zmianę. Wyraźnie widzimy np. coraz bardziej otwarty język w ofertach rekrutacyjnych dla IT, także z zakresu cyberbezpieczeństwa, które kierowane są zarówno do kandydatek, jak i kandydatów i akcentują np. także benefity ważne dla kobiet i matek – podkreśla Mira Winter z serwisu rekrutacyjnego dla branży IT the:protocol.
Najnowsze dane organizacji branżowej ISC2 nie są jednak przyjemną lekturą. Pomimo niedoboru pracowników i nierównej proporcji płci, tylko 57% firm twierdzi, że inwestuje w inicjatywy na rzecz różnorodności, równości i integracji. Liczba ta wzrasta do 67% w przypadku organizacji doświadczających niedoboru kadry. Dlaczego więcej kobiet nie wybiera kariery w branży cyberbezpieczeństwa, mimo że oferuje ona konkurencyjne wynagrodzenia, różnorodne role i możliwość ciekawej pracy w środowisku innowacji technologicznych?
– Cyberbezpieczeństwo ma opinię branży elitarnej, zdominowanej przez mężczyzn, do której trudno się dostać. Bardzo istotne są tutaj zarówno formalne kwalifikacje tj. certyfikaty jak i doświadczenie i umiejętności. Kobietom trudniej wykazać się w kwestii doświadczenia i umiejętności, najzwyczajniej dlatego, że trudniej im potwierdzić własne kompetencje. Mężczyznom łatwiej zdobyć zaufanie i łatwiej wykazać się w „męskiej dziedzinie” i tu nie tylko o cyberbezpieczeństwie mowa. Moim zdaniem, warto rozwijać świadomość tego, że w ramach branży IT security istnieją także różne role, które wymagają kreatywności, elastyczności, dobrej komunikacji, rozwiązywania problemów i innych miękkich umiejętności. Dla zwiększenia udziału kobiet w branży ważne byłoby także podkreślanie roli mentorek, które już przetarły tę ścieżkę i mogłyby zachęcić kolejne pokolenie kobiet do pracy w branży – tłumaczy Justyna Puchała z DAGMA Szkolenia IT.
Jak sprawić, aby więcej kobiet zainteresowało się branżą cyberbezpieczeństwa i miało do niej dostęp?
1. Odpowiednia kultura pracy w organizacjach
Aktywna praca nad zmianą kultury, walka z uprzedzeniami i barierami oraz wspieranie zdrowej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym – to elementy leżące głównie po stronie pracodawcy, które mogą wprowadzić zmianę. Potrzebna jest również polityka zerowej tolerancji dla niewłaściwych zachowań oraz wypracowanie odpowiednich mechanizmów sygnalizowania ich. To elementy, które wspierają kobiety w funkcjonowaniu w zdominowanym przez mężczyzn obszarze, przyczyniają się do budowania ich pewności siebie i asertywności.
2. Wczesne wzbudzanie zainteresowania cyberbezpieczeństwem
Szkolenia, konkursy, wykłady czy hackathony to świetny sposób na zainteresowanie dziewcząt bezpieczeństwem od najmłodszych lat. Dzięki temu być może więcej z nich zdecyduje się na wejście na tę ścieżkę edukacyjną. Duże znaczenie ma tu także administracja państwowa, która powinna, poprzez odpowiednie programy, wspierać kobiety planujące swoją przyszłą karierę w tej dziedzinie. Także duże i dojrzałe organizacje niejednokrotnie angażują się we wspieranie tego typu ścieżek, np. poprzez stypendia, takie jak ESET Women in Cybersecurity Scholarship.
3. Rozwijanie większej liczby ścieżek do kariery w cyberbezpieczeństwie
Staże i praktyki zawodowe, pozwalające na zmianę dotychczasowej ścieżki zawodowej i zdobywanie rzeczywistych umiejętności, to bardzo cenne możliwości dla kobiet. Pracodawcom dają z kolei dostęp do nowych talentów, które można rozwijać i edukować, tak aby w przyszłości osiągnęły status ekspercki.
4. Tworzenie programów mentorskich
Trudności z przyciągnięciem kobiet do branży cyberbezpieczeństwa mogą wynikać także z widocznego braku reprezentacji. Dlatego tak ważne jest rozwijanie programów mentorskich, aby specjalistki, które dołączają do firmy, czuły się wspierane i mogły się rozwijać, aby stać się starszymi liderkami i wzorem do naśladowania.
5. Sprawiedliwe wynagrodzenia
Różnica między zarobkami kobiet i mężczyzn to spora bariera, nawet w branży, która gwarantuje relatywnie wysokie wynagrodzenia. Kobiety powinny czuć, że ich wkład jest doceniany w takim samym stopniu, jak ich męskich odpowiedników.
6. Możliwości rozwoju kariery
Oprócz większej reprezentacji kobiet na stanowiskach kierowniczych i wykonawczych, organizacje powinny oferować wsparcie dla rozwoju kariery, także dla młodych matek lub kobiet planujących macierzyństwo.
7. Zmiany w procesach rekrutacyjnych
Osoby odpowiedzialne za HR i rekrutację muszą przyjrzeć się procesom, które prowadzą i zastanowić się nad ich komunikacją, otwartością i przebiegiem – tak, aby widoczne było, że skierowane są również do kobiet.
Wiele organizacji już zdaje sobie sprawę ze skali problemu i podejmuje kroki w kierunku bardziej zróżnicowanych zespołów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Ciekawe wnioski daje też analiza danych związanych z pokoleniami na rynku pracy. Z cytowanych danych ISC2 wynika bowiem, że wśród osób w przedziale 60+ pracujących w branży cyberbezpieczeństwa, kobiety stanowią 14% , ale wśród osób powyżej 30 lat – już 30%. Młodsze kobiety coraz częściej obejmują również stanowiska kierownicze. Wśród kierowników wyższego szczebla w wieku 50 lat lub starszych panie stanowią jedynie 10% , ale w przedziale 30+ już 35%. Nadal jednak, wśród ekspertów IT security na specjalistycznych stanowiskach, niepiastujących funkcji kierowniczych, kobiety stanowią jedynie 17% zespołów. Edukując pracodawców IT o potrzebie zmiany, warto akcentować, że zwiększenie zróżnicowania płciowego w branży to nie tylko ich powinność, ale także i szansa – poprawa w tym zakresie może przełożyć się na poprawę wydajności, kreatywności i innowacyjności zespołów.

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.