Komunikaty PR

Czy koronawirus okaże się przełomem dla chmury?

2020-05-12  |  13:00

Pandemia koronawirusa zmienia nastawienie do chmury również wśród rządzących, którzy w ubiegłym tygodniu zaprezentowali plan wdrażany przez Ministerstwo Cyfryzacji. Zgodnie z jego założeniami chmura w sektorze publicznym będzie wdrażana znacznie szybciej, a procedury z nią związane ulegną uproszczeniu i skróceniu. 

Autorem komentarza jest Jakub Polkowski, ekspert RamBase / Jakob Hatteland Computer AS

Od kilku ostatnich lat rozwiązania Cloud ERP budzą szereg wątpliwości po stronie klientów. Tymczasem oparcie ich o chmurę sprawia, że są dużo tańsze, szybsze we wdrożeniu i znacznie bardziej elastyczne w kontekście wymogów co do posiadania potrzebnej infrastruktury. Wdrożenie może odbyć się w dowolnym momencie, trwa nawet 8 tygodni, a firma która się na nie zdecyduje nie musi inwestować w serwery i pracowników do ich obsługi.

Brzmi jak panaceum na obecne czasy? Tak. Cloud ERP to rozwiązanie, które z powodzeniem może być wykorzystane jako narzędzie do zminimalizowania konieczności pracy bezpośrednio w danym miejscu – czy to jest fabryka, biuro, czy magazyn. Praca zdalna jest nie tylko możliwa dzięki Cloud ERP, ale równie skuteczna co tradycyjne podejście do prowadzenia biznesu.

Moduły takie jak finanse, księgowość czy zarządzanie łańcuchem dostaw – to tylko nieliczne z elementów, które można wesprzeć odpowiednio wdrożonym systemem ERP osadzonym w chmurze.

Gdy kryzys spowodowany koronawirusem zaczął nadgryzać duże części światowej gospodarki, Amazon ogłosił potrzebę zatrudnienia dodatkowych 100 000 osób, aby nadążyć za popytem. Chociaż wielu nowych pracowników ma pracować w magazynach realizujących zamówienia klientów, przytoczona informacja doskonale ilustruje zaletę modelu biznesowego,
w którym relacje z kontrahentami są całkowicie wirtualne. Jednym słowem można czerpać korzyści ze sklepu internetowego, ponieważ nie wpływają na niego czynniki zewnętrzne.

Poza tym zarządy wielu firm będą miały teraz na pierwszym planie agendę „wirtualną”. Obecnie wśród najczęściej zadawanych pytań są te dotyczące wirtualizacji elementów łańcucha dostaw oraz relacji z klientem. Zadania te zostaną połączone z krucjatą przeciwko CAPEX. Zastanówmy się przez chwilę, w jaki sposób AirBnB został dotknięty recesją pandemii koronawirusa,
a następnie porównajmy jej skalę z ekonomicznymi problemami Hilton Hotels & Resorts. Przedsiębiorstwa zintegrowane pionowo i obciążone nakładami inwestycyjnymi są bardzo wrażliwe na skutki kryzysu podczas trwającej recesji. Po pierwsze w biznesach e-commerce nie ma mowy o takiej skali zatrudnienia, wynajmu, dzierżawach etc. Odpada znakomita część kosztów – choć mówimy o biznesach osadzonych na tym samym rynku, trudno upatrywać tu dalszych podobieństw. Co więcej e-commerce, jak i firmy tradycyjne posiadające możliwości pracy zdalnej czy zautomatyzowane procesy, będą wychodziły z kryzysu dużo szybciej niż te,
w pełni zależne od możliwości prowadzenia działalności opartej o przebywanie w konkretnym miejscu i czasie.

Dobra wiadomość dla nas, działających w branży oprogramowania biznesowego zorientowanego na chmurę, polega na tym, że w najbliższym czasie czeka nas gruntowna zmiana nastawienia biznesu do rozwiązań cloud. Już nikt nie będzie kwestionował konieczności wirtualizacji pracy, procesów i przeniesienia zasobów do chmury. Tym bardziej, że okazała się ona być niezwykle bezpieczna i pomocna w trakcie najgorszego kryzysu ekonomicznego ostatnich lat.

Chociaż czasy mogą wydawać się trudne (i wiem, że są one takie dla większości z nas), świat po Covid-19 wkrótce się ożywi i zaoferuje więcej możliwości niż kiedykolwiek wcześniej. Dzisiaj jest właściwy czas dla nas specjalistów na rozmowę z rynkiem o tym co i jak szybko możemy wdrożyć, aby jak najszybciej zacząć czerpać korzyści biznesowe z chmury.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Zaoszczędź każdą milisekundę z kartą graficzną INNO3D RTX! Technologia NVIDIA Re Biuro prasowe
2024-09-27 | 14:30

Zaoszczędź każdą milisekundę z kartą graficzną INNO3D RTX! Technologia NVIDIA Re

NVIDIA Reflex to przełomowa technologia redukująca opóźnienia w kartach graficznych GeForce. Korzysta z niej już ponad 120 gier, a lada moment do tego grona dołączą kolejne tytuły,
IT i technologie Jak nowe technologie i AI kształtują przyszłość biznesu
2024-09-27 | 10:00

Jak nowe technologie i AI kształtują przyszłość biznesu

W erze dynamicznych zmian technologicznych, sztuczna inteligencja (AI) i nowe technologie zmieniają oblicze finansów. W ubiegłym tygodniu, podczas wydarzenia "Future of Finance
IT i technologie 2024 rokiem integracji sztucznej inteligencji według raportu UiPath
2024-09-26 | 16:00

2024 rokiem integracji sztucznej inteligencji według raportu UiPath

Coroczne badanie UiPath wykazało, że specjaliści ds. automatyzacji aktywnie integrują sztuczną inteligencję w swojej pracy, ponieważ branża automatyzacji oprogramowania nadal się

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Warszawa przyspiesza proces termomodernizacji budynków. Stolicę czekają wielomiliardowe wydatki

Zgodnie z Zieloną Wizją Warszawy stolica ma zredukować emisje gazów cieplarnianych o 40 proc. do 2030 roku. To cel pośredni przed zaplanowanym do 2050 roku osiągnięciem neutralności klimatycznej. Dużą rolę w tym procesie będzie odgrywać termomodernizacja budynków prowadząca do ograniczenia zużycia energii i ciepła. Elektrownie i elektrociepłownie podlegające administracji centralnej odpowiadają dziś za ok. 70 proc. emisji dwutlenku węgla w mieście. Stolicę czekają wielomiliardowe wydatki, wspierane również środkami z UE.

Farmacja

Giganci farmaceutyczni inwestują w sztuczną inteligencję. Chcą szybciej i taniej opracowywać kandydatów na leki

Rynek wykorzystania sztucznej inteligencji w procesie projektowania nowych leków wzrośnie w ciągu pięciu lat ponad pięciokrotnie – przewidują analitycy MarketsandMarkets. Symptomy dynamicznych wzrostów widać już teraz – w ciągu ostatnich dni giganci farmaceutyczni podpisali kilka dużych umów na wykorzystanie rozwiązań z zakresu SI w typowaniu i wstępnej ocenie kandydatów na nowe leki. Modele układu odpornościowego i algorytmy analizujące skuteczność oraz bezpieczeństwo terapii celowanych pozwalają przyspieszyć tempo wdrażania innowacji lekowych i zwiększać skuteczność procesu opracowywania nowych leków. Obecnie jest ona bardzo niska – wynosi zaledwie 10 proc.

DlaWas.info

Farmacja

Mężczyźni w Polsce żyją średnio siedem lat krócej niż kobiety. Różnica ta należy do najwyższych w UE

Umieralność mężczyzn w Polsce, podobnie jak w innych krajach, jest wyższa niż kobiet. Jak wskazuje GUS, w 2023 roku przeciętne trwanie życia mężczyzn wynosiło 74,7 lat, a kobiet – 82 lata. Choć w ostatnim czasie ta różnica maleje, wciąż jest większa niż w innych krajach europejskich. Eksperci Stowarzyszenia na rzecz Chłopców i Mężczyzn podkreślają, że przyczynia się do tego wiele czynników społecznych, m.in. inny charakter pracy i większa wypadkowość czy bagatelizowanie profilaktyki zdrowotnej.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.