Komunikaty PR

Czy koronawirus rozpędzi chmury?

2020-05-27  |  15:00

Komentarz Piotra Kaweckiego, Prezesa Zarządu ITBoom Sp. z o.o. 

Zgodnie z ostatnimi doniesieniami i planem prezentowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji chmura w sektorze publicznym będzie wdrażana znacznie szybciej, niż miało to miejsce dotychczas. Głównie dzięki skróceniu czasu przyjętych wcześniej procedur oraz determinacji rządzących do szybkiego
i skutecznego wykorzystania narzędzi informatycznych w administracji państwowej. Pierwsze przetargi w nowych czasach pandemii i ze znacznie uproszczonymi procedurami ruszyły parę dni temu. Rząd stara się nadrobić stracony czas, który biznes globalny efektywnie wykorzystuje do zbudowania przewagi rynkowej już od dobrych kilku lat. Narzędzia informatyczne, chmurowe rozwiązania umożliwiające całkowitą pracę zdalną są w gospodarce od dłuższego czasu. To czego nam było potrzeba to katalizatora zmian – ten pojawił się na przełomie roku 2019 i 2020 roku. Mowa oczywiście o wirusie COVID-19. To jemu zawdzięczamy rosnącą sprzedaż sprzętu mobilnego, a także rozwiązań IT dedykowanych pracy zdalnej w 100% opartych na chmurze.

Czyżby zatem Covid-19 rozpędzał chmurę?

Chmura znacznie przyspiesza, głównie dzięki wirusowi. Zdaniem wielu ekspertów jest to początek końca świata, jaki znaliśmy do tej pory. Wydaje się oczywiste, że inwestowanie w rozwiązania infrastruktury IT zorientowane głównie na tradycyjne myślenie o biznesie to już przeszłość. Mamy zatem do czynienia z początkiem całkiem nowego świata, w którym biznes będzie opierał się o innowacyjne narzędzia informatyczne osadzone w chmurze. Dadzą one możliwość pracy zdalnej przy pełnej kontroli tego procesu oraz zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa. Łańcuchy dostaw, sprzedaż, finanse, zarządzanie kadrami, raportowanie czasu pracy, obieg dokumentów to obszary które w obecnym kryzysie niejednego szefa przyprawiają o bezsenność. Narzędzia IT do wspomagania tych procesów nie są jednak z nami od wczoraj. Od dawna potrafimy je wykorzystywać, tyle że dotąd nie wszyscy odczuwali taką potrzebę.

Poza naturalnym oporem organizacji do wprowadzania innowacji, często barierę stanowiły też koszty. Zdaniem rynku chmura jest za droga, mimo że w ostatecznym rozrachunku się opłaca, to jej cena musi spaść – zwłaszcza w Polsce. Uważam jednak, że skoro podaż tej usługi wzrośnie to tym samym ceny potencjalnie spadną. Dodatkowe wsparcie państwa na tym polu poprzez np. dofinansowanie czy specjalne udogodnienia dla firm, które swoją pracę opierają na rozwiązaniach chmurowych, mogłyby pomóc zarówno w zwiększeniu sprzedaży tych rozwiązań, jak i znacznemu obniżeniu ich ceny. Zapewne pomogłoby to gospodarce i uodporniłoby ją na przyszłe zagrożenia, które przecież de facto nie znikną wraz z pokonaniem COVID-19.

Musimy teraz działać bardzo szybko, aby nasze firmy i gospodarka stanęły na czele odradzającego się świata. Jest to możliwe. Jesteśmy krajem, w którym implementuje się bardzo wiele rozwiązań IT. Dla przykładu nasza rodzima bankowość należy do jednej z najbardziej nowoczesnych na świecie. Dzięki rozwiązaniom internetowym, chmurze i wirtualnym doradcom jesteśmy dzisiaj w stanie zostać w domach. Za tym przykładem muszą podążać inne branże.

Rząd wykonał krok na drodze do szybkiego i skutecznego wdrożenia rozwiązań chmurowych. Pamiętajmy, że w biznesie takie wdrożenia wciąż trwają, a same rozwiązania są na wyciągnięcie ręki. Warto być konsekwentnym i wykonać kolejny ruch wspierający infrastrukturę, która pobudzi naszą gospodarkę do odrodzenia. Pamiętajmy, że po każdym kryzysie przychodzi wzrost. A my przecież chcemy być w jego awangardzie.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Consdata i Credit Agricole Bank Polska - Low-codowe Śniadanie Technologiczne Biuro prasowe
2024-04-30 | 13:00

Consdata i Credit Agricole Bank Polska - Low-codowe Śniadanie Technologiczne

Śniadanie Technologiczne, które jest inicjatywą Forum Technologii Bankowych (FTB) oraz Związku Banków Polskich (ZBP), gromadzi przedstawicieli branży bankowej z obszarów
IT i technologie Toughbook wspiera żołnierzy na froncie, umożliwiając im komunikację
2024-04-30 | 11:20

Toughbook wspiera żołnierzy na froncie, umożliwiając im komunikację

Laptopy i tablety Panasonic, wytrzymałe na trudne warunki, są certyfikowane dla wojsk NATO i mogą być dostosowywane do różnych potrzeb przez cały okres ich
IT i technologie BRAK ZDJĘCIA
2024-04-30 | 11:00

Czeski startup pomoże w ekspansji zagranicznej polskich firm i organizacji.

Choć wydawać by się mogło, że internet i idący za nim dostęp do informacji, stał się dobrem powszechnym zaglądającym w każdy zakątek świata, rzeczywistość jest nieco inna. Dostęp do internetu posiada ponad 5 miliardów

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.