Komunikaty PR

Czy minimalizm wciąż ma wpływ na współczesny design?

2021-05-27  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt
PR Manager
Publicon Sp. z o.o.



m.hliwa|publicon.pl| |m.hliwa|publicon.pl
691274042

Czyste linie, porządek, prostota, „mniej znaczy więcej” – to tylko niektóre terminy i pojęcia, które przychodzą na myśl, gdy mówimy o minimalizmie. Polega on na nadaniu priorytetu temu, co najważniejsze. Wówczas budynek, obiekt czy wnętrza są realizowane przy użyciu ograniczonej liczby materiałów, neutralnych kolorów, prostych form – tak, by uniknąć nadmiaru, uzyskując czystą formę elegancji. Chociaż może wydawać się to łatwym zadaniem, osiągnięcie tego rodzaju prostoty jest sporym wyzwaniem.

Trudno dokładnie określić datę, miejsce czy czas, kiedy minimalizm stał się trendem w projektowaniu wnętrz, jakim znamy go dzisiaj. Koncepcja oparta na prostocie, otwartości i wolności powstała w okresie po II wojnie światowej i zawładnęła każdą dziedziną – od sztuki po styl życia. Trendy, które obserwujemy dzisiaj, takie jak prostota, surowość i naturalne materiały, to połączenie wpływu japońskiej architektury (która była popularna w latach 80. XX wieku), a także skandynawskiego designu. 

Praktyczny minimalizm – zero marnotrawstwa

Dzisiejszy styl życia wiąże się z prostotą, i to jest jeden z powodów, dla których modne są naturalne elementy i materiały z odzysku. Minimalizm wywołał popyt konsumentów na produkty inspirowane rękodziełem – ceramiczne wazony i tkane, które odzwierciedlają ten trend. Bardzo popularne są meble, które przywołują bardziej organiczną, ale nowoczesną estetykę, takie jak stoły z odzyskanego drewna. Ponieważ dziś wiele osób koncentruje się na porządkowaniu przestrzeni życiowej, upcykling staje się obecnie coraz bardziej popularny. Ten rosnący trend wykracza daleko poza projekty „zrób to sam”. Dzięki wyższemu poziomowi kunsztu i kreatywności upcykling osiągnął istotny status w świecie designu.

Jestem zdania, że minimalizm i funkcjonalność idą w parze. Tak zaprojektowana przestrzeń obejmuje otwarty plan piętra, dużo światła i funkcjonalne meble. Fascynacja tym nurtem wynika z łatwości dostosowania go do różnych stylów i gustów. To także gwarancja ponadczasowości. To właśnie sprawia, że tak często jest stosowany w architekturze. W naszym portfolio mamy projekty, które dobrze wpisują się w tę ideę. Dowodem na to jest Osiedle Kwadrat we Wrocławiu, w którym postawiliśmy na minimalistyczny szwedzki design – komentuje Agnieszka Szczepaniak pracowni architektonicznej z AP Szczepaniak. 

Skąd popularność minimalizmu?

Minimalistyczna architektura stała się popularna pod koniec lat 80. Szczególnie było to widoczne w miastach takich jak Londyn i Nowy Jork. We współczesnej architekturze minimalizm łączy czyste linie, wyrafinowaną paletę materiałów, które są zwykle związane z kultową geometrią. 

Do dziś jest on mocno widoczny w przestrzeni. To zarówno efekt potrzeby uspójnienia krajobrazu miast i przeciwstawienia się pstrokaciźnie osiedli mieszkaniowych rodem z PRL-u, jak i konieczność ponadczasowego projektowania, wynikająca z rosnącej świadomości.

Nie tylko architektura

Postawa „mniej znaczy więcej” szybko przeniosła się z architektury do innych sztuk i gałęzi przemysłu – projektowania wnętrz i wzornictwa przemysłowego, malarstwa czy muzyki. Główną ideą było usunięcie każdego elementu, który nie przyczynił się znacząco do głębszego celu lub funkcji. Wraz z upodobaniem do prostoty rozwinęły się również produkty konsumenckie, w których zastosowano tę koncepcję. Nowoczesne meble z połowy stulecia pozbyły się nadmiaru ornamentów i skupiły się na czystych liniach. Widać to – do chwili obecnej – wśród producentów takich jak IKEA, oferujących proste i funkcjonalne meble oraz dodatki. Zapotrzebowanie na tego typu produkty wynika z łatwości dostosowania do dowolnego stylu. To także rezultat popularności transakcji inwestycyjnych. Mieszkania kupowane pod wynajem muszą być możliwie neutralne, aby przyspieszyć znalezienie najemcy.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Publicon Sp. z o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego? Biuro prasowe
2025-02-21 | 11:50

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?

Inwestowanie w nieruchomości to budowanie majątku na pokolenia, dlatego od zawsze jest ono postrzegane jako pewna i dochodowa forma lokowania kapitału. Nie od dziś wiadomo, że
Nieruchomości Rośnie przekonanie, że ceny nieruchomości mogą spadać. Przynajmniej te ofertowe
2025-01-30 | 06:00

Rośnie przekonanie, że ceny nieruchomości mogą spadać. Przynajmniej te ofertowe

Obniżki cen ofertowych mieszkań w najbliższych miesiącach prognozuje 58 proc. przedstawicieli biur nieruchomości. W przypadku domów w taki scenariusz wierzy prawie 50 proc.
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.