Komunikaty PR

Czy opieka musi być poświęceniem?

2023-03-15  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Maria Poławska
Agencja Face It

ul. Bagatela 10 lok. 31
00-585 Warszawa
m.polawska|agencjafaceit.pl| |m.polawska|agencjafaceit.pl
+22 241 12 36
https://agencjafaceit.pl/

Opieka nad seniorem, starszym rodzicem, małżonkiem czy członkiem rodziny, dla każdego, kto tego doświadczył, jest ogromnym emocjonalnym wyzwaniem. Tak jak nikt nie uczy nas bycia rodzicem, tak nikt nas nie nauczył, jak poradzić sobie z niedołężnością i chorobą naszych bliskich.

Gdy okazuje się, że seniorzy potrzebują opieki, najczęściej jesteśmy zaskoczeni obrotem spraw. Czujemy się bezsilni, gdy osoba, którą od lat znaliśmy jako sprawną fizycznie i psychicznie, diametralnie się zmienia i wymaga wsparcia – często całodobowego. Sytuacja nagle wymaga od nas innego zachowania i postawy. Tak naprawdę wymaga miłości, o którą czasem w relacjach jest trudno. Wymaga też empatii oraz specjalistycznej wiedzy związanej z danym schorzeniem, co często nas po prostu przerasta. Wreszcie nowa sytuacja wymaga przeorganizowania całego życia…

Zaskoczeni nowym wyzwaniem

Rodziny stają w obliczu podjęcia trudnej decyzji o tym, kto ma się zająć seniorem, w jaki sposób zapewnić opiekę i jak ją podzielić. I choć z pozoru odpowiedzi na te pytania wydają się oczywiste, często oscylując wokół stwierdzenia: „jakoś to będzie”, w praktyce wymagają gruntownego przemyślenia i serii rodzinnych spotkań.

Silnie zakorzenionym wzorcem w naszym polskim społeczeństwie jest opieka nad seniorem w ramach rodziny, opieka pełna poświęcenia – mówi Marta Kobińska z firmy Bravecare, w ramach której można wykupić seniorom pakiet profesjonalnej opieki w miejscu ich zamieszkania. Przywykliśmy do myśli, że skoro rodzice opiekują się dziećmi, to w drugą stronę musi to działać tak samo. Tymczasem tę wizję często weryfikuje samo życie. Okazuje się, że na drodze ku sprostaniu tym oczekiwaniom, staje wiele przeszkód, które mogą wydawać się nie do pokonania, związanych z czynnikami od nas niezależnymi, wynikających z tego, w jaki sposób tworzymy relacje w dzisiejszym świecie. 

Teoria a praktyka

Przede wszystkim dzisiaj niewiele jest już tzw. rodzin wielopokoleniowych. Żyjemy w rozproszeniu, przebywamy na co dzień w różnych miastach i krajach – dzieci z dala od rodziców. Mieszkamy osobno i rzadko się spotykamy. I choć nowoczesne komunikatory pozwalają być w ciągłym kontakcie, tak naprawdę niewiele o sobie wiemy.  I kiedy stajemy przed wyzwaniem wspólnego zamieszkania – na obie strony pada blady strach – stwierdza ekspertka. Zastanawiamy się, jak to teraz będzie? Kto ma u kogo zamieszkać? Czy będzie przestrzeń dla seniora w mieszkaniu jego dzieci? A nawet jeśli, to czy on się odnajdzie w nowym miejscu? W końcu „starych drzew się nie przesadza” … A czy w ogóle wchodzi w grę przeniesienie się do seniora? A co z pracą, co z obowiązkami dnia codziennego? Jak to wszystko poukładać?

Gdy mamy rodzeństwo, przychodzi na myśl tzw. opieka naprzemienna – idea znakomita, gorzej z wdrożeniem jej w życie. Niektórym uda się porozumieć, ale będą i tacy, u których pojawią się konflikty – mówi Marta Kobińska. Jeśli na siłę będziemy brnąć w zapewnienie opieki w ramach rodziny – może się to skończyć dramatycznym rozdrapywaniem ran z dzieciństwa.  Coś się w końcu wymyśli, ktoś się poświęci, ktoś odpuści, ale negatywne emocje pozostaną. U tych, którzy się poświęcą pojawi się frustracja, u tych, którzy odpuszczą – poczucie winy. Tak po prostu będzie – a przecież być nie musi. Istnieją alternatywne rozwiązania.

Może już nadszedł ten czas i przestrzeń na to, by przenieść i oswoić u nas model opieki np. w Niemczech. Aktualnie 21% społeczeństwa niemieckiego stanowią seniorzy 65+, dlatego nic dziwnego, że opiekę nad bliskimi oddaje się wykwalifikowanym opiekunom. Zlecanie opieki nad seniorami traktuje się jako zapewnienie i stworzenie warunków do godnego, samodzielnego życia. Takie podejście wynika nie tylko z bezpieczeństwa ekonomicznego, ale również z praktycznego podejścia do problemu starości. Preferowany jest model opieki, w którym opiekunka mieszka i żyje pod dachem seniora, będąc jego wsparciem, osobą do towarzystwa, a w nagłych przypadkach ratownikiem. Rodzina, w przeciwieństwie do naszego polskiego modelu, skupia się na operacyjnym wsparciu opieki nad seniorem, zapewniając wszystkie elementy do samodzielnego funkcjonowania, chroniąc wzajemne relacje i dbając o dobre emocje. Zlecanie opieki to inwestowanie w rozsądną miłość bez wpisanego w polski model poświęcenia.

Warto o tym wiedzieć i warto wziąć pod uwagę, że można zadbać o bliskich bez poczucia winy, że nie zawsze robimy to osobiście.

 

Bravecare to międzynarodowa firma zajmująca się profesjonalną opieką nad osobami niesamodzielnymi, chorymi, starszymi i niepełnosprawnymi, oferująca usługi na najwyższym poziomie. Pośredniczy w znalezieniu w pełni legalnej i bezpiecznej pracy 
w Polsce i za granicą, starannie dobierając kompetentnych pracowników do zleceń, zapewniając językowe, psychologiczne i prawne wsparcie koordynatorów, a także oferując wynagrodzenie odpowiadające kwalifikacjom. Więcej informacji: www.bravecare.pl

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Problemy społeczne Polonia w Londynie zebrała ponad 200 000 zł podczas 31. Finału Wielkiej Orkiestr Biuro prasowe
2023-03-13 | 13:00

Polonia w Londynie zebrała ponad 200 000 zł podczas 31. Finału Wielkiej Orkiestr

Polonia w Londynie zebrała ponad 200 000 zł podczas 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Organizację finału wsparł w tym roku TransferGo, innowacyjny fintech obsługujący
Problemy społeczne Akcja społeczna wspierająca ukraińskie kobiety w ciąży
2023-02-24 | 17:15

Akcja społeczna wspierająca ukraińskie kobiety w ciąży

Pomimo rosyjskiej inwazji na Ukrainę, życie tam toczy się dalej, a kobiety rodzą nowe pokolenia. Problem w tym, że od lat wskaźnik przyrostu naturalnego w Ukrainie drastycznie spada, a
Problemy społeczne Po roku od wybuchu wojny w Ukrainie klienci sieci Lidl Polska nadal pomagają
2023-02-24 | 10:00

Po roku od wybuchu wojny w Ukrainie klienci sieci Lidl Polska nadal pomagają

24 lutego 2022 roku rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę. Od wybuchu wojny mija dokładnie rok. Na pomoc sąsiadom zza wschodniej granicy Grupa, do której należy Lidl Polska,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Sytuacja osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy stopniowo się poprawia. Prawie 1/3 z nich jest aktywna zawodowo

Współczynnik aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami dziś wynosi ok. 30 proc., co oznacza, że niecała jedna trzecia tej grupy w wieku produkcyjnym podejmuje pracę. Zgodnie z rządową strategią ten odsetek ma wzrosnąć w ciągu kilku najbliższych lat do 45 proc. Chociaż sytuacja w ostatnich latach znacznie się poprawiła, wciąż jest dużo do zrobienia, jeśli chodzi o aktywizację zawodową tej grupy społeczeństwa. Chodzi nie tylko o zmianę regulacji dotyczących np. systemu orzekania o niepełnosprawności czy dopłat do zatrudniania osób z niepełnosprawnościami, lecz także o edukację samych zainteresowanych i ich opiekunów, jak i pracodawców oraz pracowników, że niepełnosprawność nie jest przeciwwskazaniem do pracy.

Farmacja

Diagnostyka i leczenie nowotworów kobiecych w Polsce wymagają zmian. Liczba zachorowań i śmiertelność są coraz wyższe

W Polsce na badania związane z chorobami onkologicznymi wciąż zgłasza się relatywnie niewielki odsetek kobiet – wskazuje nowo powołana Koalicja „Wspólnie dla zdrowia kobiet”. Jej celem jest m.in. propagowanie profilaktyki chorób onkologicznych. Poprawy wymagają również diagnostyka i dostęp do wielu nowoczesnych terapii, na których refundację oczekuje duże grono pacjentek. – Jeżeli zachęcamy do badań przesiewowych, kontroli własnego ciała, szybkiej analizy tego, co się dzieje z organizmem, to potem musimy też zapewnić dobre, nowoczesne leczenie – podkreśla Magdalena Kardynał, prezes Fundacji OmeaLife – Rak piersi nie ogranicza.

Transport

Przed polskimi dostawcami części motoryzacyjnych trudny zwrot w kierunku zeroemisyjności. Dostępność i koszt zielonej energii będą decydujące dla ich przyszłości

Producenci samochodów będą w najbliższym czasie decydowali o tym, gdzie będą lokowane produkcje nowych generacji zeroemisyjnych pojazdów. Część marek motoryzacyjnych przestawi się na nie jeszcze przed 2035 rokiem, czyli graniczną datą wyznaczoną przez UE. Jeśli produkcja nowych pojazdów elektrycznych i wodorowych będzie lokowana w Polsce, to oznacza wyzwania dla krajowych dostawców części i podzespołów, z których połowa dziś produkuje na potrzeby napędów spalinowych. Kolejnym dużym wyzwaniem może się okazać dostępność zielonej energii i jej koszt, ponieważ branża motoryzacyjna przestawia się nie tylko na zeroemisyjne pojazdy, ale i zeroemisyjny proces ich produkcji.

Współpraca

Obsługa konferencji prasowych

Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.