Komunikaty PR

Czy outsourcing procesowy może złagodzić problem niedoboru pracowników?

2024-11-09  |  12:00
Biuro prasowe

Europa zmaga się z bezprecedensowym kryzysem na rynku pracy, który szczególnie dotyka kluczowe sektory dla gospodarki, jak usługi logistyczne i produkcja. Według danych Eurostatu, liczba wolnych miejsc pracy w Unii Europejskiej wciąż rośnie, osiągając w 2022 roku 3% w stosunku do 1,5% sprzed 10 lat. W Polsce w tym samym okresie, wskaźnik ten wzrósł z 0,3% do 0,9%. Wpływ na tę sytuację mają zarówno zmiany demograficzne, jak i skutki gospodarcze po pandemii, które jeszcze bardziej zwiększyły presję na rynki pracy. Sytuacja ta stawia nowe wyzwania przed firmami w całej Europie, a odpowiedzią na te problemy może być rozwój elastycznych rozwiązań outsourcingowych. Jak możemy złagodzić skutki i przygotować się na wzrost deficytu pracowników – odpowiada Grupa Opteamic, kompleksowy dostawca outsourcingu procesowego i leasingu pracowniczego.

Wobec niedoborów siły roboczej, które już obecnie ograniczają produkcję wielu firm, kluczowym elementem staje się efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi oraz optymalizacja kosztów związanych z zatrudnieniem. Koszty ciągle rosną, a dostępność pracowników drastycznie spada. Problem nie omija największych gospodarek, tak jak Niemcy, które są papierkiem lakmusowym europejskiej gospodarki i gdzie – jak wskazuje Eurostat – już brakuje rocznie około 400 tysięcy pracowników. Podobna sytuacja jest w innych krajach. Około 75% pracodawców w 21 państwach europejskich nie mogło znaleźć pracowników posiadających odpowiednie umiejętności w 2023 roku. Liczba wolnych etatów w EU w 3 kw. 2023 r. w branży logistycznej wynosiła 2,4% a w produkcji 2% (wg Eurostat). Głównymi powodami był brak odpowiednich kwalifikacji, umiejętności lub doświadczenia, a następnie brak kandydatów. Nic też nie wskazuje na to, by popyt na wykwalifikowanych pracowników miał w najbliższym czasie się zmniejszyć.

Jak pomóc pracodawcom?

Pracodawcy poszukują dzisiaj rozwiązań aby utrzymać rozwój swoich organizacji, który zależy od kapitału ludzkiego. Tu wsparcie mogą znaleźć w outsourcingu, który może zapewnić nie tylko stabilność operacyjną, ale również odciążyć kluczowe działy kadrowe oraz zoptymalizować kosztowo długofalowe działania rekrutacyjne.

- Firmy produkcyjne czy logistyczne, potrzebują dzisiaj elastycznych rozwiązań, które pozwolą im szybko reagować na zmieniające się potrzeby rynkowe. Outsourcing procesowy, zwłaszcza w obszarach takich jak magazynowanie i produkcja, zapewnia firmom możliwość dostosowania się do sezonowych fluktuacji czy nagłych zmian zapotrzebowania bez konieczności ponoszenia nadmiernych kosztów i ryzyka związanego z utrzymaniem własnych zespołów pracowniczych – mówi Jakub Kizielewicz, CEO Grupy Opteamic.

- Nasze doświadczenia pokazują, że odpowiednie wsparcie outsourcingowe może stanowić kluczowy element stabilności w okresach niedoboru pracowników - mówi przedstawiciel Grupy Opteamic.

Oprócz szybkiej adaptacji pracodawców do zmian kadrowych, mogą oni zyskać wsparcie w postaci gotowych procesów wdrożeniowych, co pozwala na przyspieszenie adaptacji pracowników i minimalizuje ryzyko związane z zatrudnieniem osób z różnorodnym doświadczeniem i poziomem kwalifikacji. Tym samym pracodawcy mogą lepiej dostosować się do wyzwań rekrutacyjnych bez obawy o długoterminowe konsekwencje niedoborów kadrowych.

Outsourcing procesowy wzmocni organizacje pracodawców

Wykorzystanie outsourcingu procesowego jako wsparcia w kluczowych branżach może stać się jednym z fundamentów dla przedsiębiorstw dążących do stabilizacji swoich działań i optymalizacji kosztów w obliczu zmieniającego się rynku pracy.

Istnieje szereg powiązanych ze sobą wyzwań, które wpływają na rynek pracy, powodujące znaczne niedobory siły roboczej i umiejętności. Największym jest malejąca liczba ludności w wieku produkcyjnym. W ciągu ostatniej dekady liczba ta w UE spadła z 269 milionów w 2012 roku do 264 milionów w 2021 roku. W 2022 r. liczba zatrudnionych osób w wieku 20-64 lat w UE wynosiła ok. 195 mln. Spadek ten będzie się pogłębiał, bowiem wg Eurostat populacja w wieku produkcyjnym w UE zmaleje się do 2050 r. o dodatkowe 35 mln osób.

Dostawcy outsourcingu procesowego mogą tu odegrać istotną rolę, oferując przemyślane i elastyczne rozwiązania oparte na współpracy, transparentności i wzajemnym zaufaniu.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Praca BCC: Rewolucji w kodeksie pracy nie będzie Biuro prasowe
2024-12-29 | 09:00

BCC: Rewolucji w kodeksie pracy nie będzie

W 2024 r. dwukrotnie zmieniła się wysokość wynagrodzenia minimalnego oraz minimalnej stawki godzinowej i innych świadczeń ustalanych na ich podstawie. Duże emocje przyniosła też długo
Praca Kariera kobiet w IT, czyli ciągła walka ze stereotypami
2024-12-20 | 10:00

Kariera kobiet w IT, czyli ciągła walka ze stereotypami

Najbardziej kobietom karierę w IT utrudnia to, że mają masę przekonań w swoich głowach. Dużo słyszymy jako dziewczynki, a potem jako kobiety i to buduje nam przekonania o sobie i o
Praca 5 trendów, które zdominują polski rynek pracy w 2025 roku
2024-12-19 | 10:30

5 trendów, które zdominują polski rynek pracy w 2025 roku

Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service, ekspert rynku pracy Wolniejszy wzrost wynagrodzeń, przyspieszona automatyzacja i sztuczna inteligencja, jawne widełki płacowe oraz ciągły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku

Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty

W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.

Problemy społeczne

Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej

W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.

Zagranica

Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia

USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.