Komunikaty PR

Czy outsourcing procesowy może złagodzić problem niedoboru pracowników?

2024-11-09  |  12:00
Biuro prasowe

Europa zmaga się z bezprecedensowym kryzysem na rynku pracy, który szczególnie dotyka kluczowe sektory dla gospodarki, jak usługi logistyczne i produkcja. Według danych Eurostatu, liczba wolnych miejsc pracy w Unii Europejskiej wciąż rośnie, osiągając w 2022 roku 3% w stosunku do 1,5% sprzed 10 lat. W Polsce w tym samym okresie, wskaźnik ten wzrósł z 0,3% do 0,9%. Wpływ na tę sytuację mają zarówno zmiany demograficzne, jak i skutki gospodarcze po pandemii, które jeszcze bardziej zwiększyły presję na rynki pracy. Sytuacja ta stawia nowe wyzwania przed firmami w całej Europie, a odpowiedzią na te problemy może być rozwój elastycznych rozwiązań outsourcingowych. Jak możemy złagodzić skutki i przygotować się na wzrost deficytu pracowników – odpowiada Grupa Opteamic, kompleksowy dostawca outsourcingu procesowego i leasingu pracowniczego.

Wobec niedoborów siły roboczej, które już obecnie ograniczają produkcję wielu firm, kluczowym elementem staje się efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi oraz optymalizacja kosztów związanych z zatrudnieniem. Koszty ciągle rosną, a dostępność pracowników drastycznie spada. Problem nie omija największych gospodarek, tak jak Niemcy, które są papierkiem lakmusowym europejskiej gospodarki i gdzie – jak wskazuje Eurostat – już brakuje rocznie około 400 tysięcy pracowników. Podobna sytuacja jest w innych krajach. Około 75% pracodawców w 21 państwach europejskich nie mogło znaleźć pracowników posiadających odpowiednie umiejętności w 2023 roku. Liczba wolnych etatów w EU w 3 kw. 2023 r. w branży logistycznej wynosiła 2,4% a w produkcji 2% (wg Eurostat). Głównymi powodami był brak odpowiednich kwalifikacji, umiejętności lub doświadczenia, a następnie brak kandydatów. Nic też nie wskazuje na to, by popyt na wykwalifikowanych pracowników miał w najbliższym czasie się zmniejszyć.

Jak pomóc pracodawcom?

Pracodawcy poszukują dzisiaj rozwiązań aby utrzymać rozwój swoich organizacji, który zależy od kapitału ludzkiego. Tu wsparcie mogą znaleźć w outsourcingu, który może zapewnić nie tylko stabilność operacyjną, ale również odciążyć kluczowe działy kadrowe oraz zoptymalizować kosztowo długofalowe działania rekrutacyjne.

- Firmy produkcyjne czy logistyczne, potrzebują dzisiaj elastycznych rozwiązań, które pozwolą im szybko reagować na zmieniające się potrzeby rynkowe. Outsourcing procesowy, zwłaszcza w obszarach takich jak magazynowanie i produkcja, zapewnia firmom możliwość dostosowania się do sezonowych fluktuacji czy nagłych zmian zapotrzebowania bez konieczności ponoszenia nadmiernych kosztów i ryzyka związanego z utrzymaniem własnych zespołów pracowniczych – mówi Jakub Kizielewicz, CEO Grupy Opteamic.

- Nasze doświadczenia pokazują, że odpowiednie wsparcie outsourcingowe może stanowić kluczowy element stabilności w okresach niedoboru pracowników - mówi przedstawiciel Grupy Opteamic.

Oprócz szybkiej adaptacji pracodawców do zmian kadrowych, mogą oni zyskać wsparcie w postaci gotowych procesów wdrożeniowych, co pozwala na przyspieszenie adaptacji pracowników i minimalizuje ryzyko związane z zatrudnieniem osób z różnorodnym doświadczeniem i poziomem kwalifikacji. Tym samym pracodawcy mogą lepiej dostosować się do wyzwań rekrutacyjnych bez obawy o długoterminowe konsekwencje niedoborów kadrowych.

Outsourcing procesowy wzmocni organizacje pracodawców

Wykorzystanie outsourcingu procesowego jako wsparcia w kluczowych branżach może stać się jednym z fundamentów dla przedsiębiorstw dążących do stabilizacji swoich działań i optymalizacji kosztów w obliczu zmieniającego się rynku pracy.

Istnieje szereg powiązanych ze sobą wyzwań, które wpływają na rynek pracy, powodujące znaczne niedobory siły roboczej i umiejętności. Największym jest malejąca liczba ludności w wieku produkcyjnym. W ciągu ostatniej dekady liczba ta w UE spadła z 269 milionów w 2012 roku do 264 milionów w 2021 roku. W 2022 r. liczba zatrudnionych osób w wieku 20-64 lat w UE wynosiła ok. 195 mln. Spadek ten będzie się pogłębiał, bowiem wg Eurostat populacja w wieku produkcyjnym w UE zmaleje się do 2050 r. o dodatkowe 35 mln osób.

Dostawcy outsourcingu procesowego mogą tu odegrać istotną rolę, oferując przemyślane i elastyczne rozwiązania oparte na współpracy, transparentności i wzajemnym zaufaniu.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Praca Szkolenie – pełnomocnik oraz audytor wewnętrzny AS 9100: klucz do jakości w branży lotniczej Biuro prasowe
2025-07-08 | 06:00

Szkolenie – pełnomocnik oraz audytor wewnętrzny AS 9100: klucz do jakości w branży lotniczej

W dobie rosnących wymagań jakościowych w przemyśle lotniczym, szkolenie – pełnomocnik oraz audytor wewnętrzny AS 9100 staje się nie tylko atutem, ale wręcz
Praca Zawody, które wracają do łask – przegląd niszowych, ale potrzebnych profesji
2025-06-23 | 09:40

Zawody, które wracają do łask – przegląd niszowych, ale potrzebnych profesji

Rynek pracy w Polsce nieustannie ewoluuje, dostosowując się do zmieniających się potrzeb gospodarki, społeczeństwa oraz kierunków rozwoju technologicznego. Choć
Praca Zaproszenie do Sejmu RP na uroczyste otwarcie wystawy „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”
2025-06-20 | 11:00

Zaproszenie do Sejmu RP na uroczyste otwarcie wystawy „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

Szanowni Państwo, jako Związek Przedsiębiorców i Pracodawców razem z Panią Posłanką Izabelą Bodnar zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy „Każdy talent na

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Problemy społeczne

Sukces gospodarczy Polski może zachęcić do powrotów Polaków mieszkających za granicą. Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc

Polska coraz mocniej stawia na powroty swoich obywateli z zagranicy. Rządowa strategia współpracy z Polonią na najbliższe lata zakłada system zachęt dla osób powracających, ale też ułatwienia w uznawaniu wykształcenia i kwalifikacji, podejmowaniu studiów czy staży zawodowych. To w obliczu rosnących wyzwań demograficznych i zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę szansa na wzmocnienie rynku pracy. Napływ wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem zdobytym za granicą może pomóc w modernizacji krajowej gospodarki.

Prawo

ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyjne, przedsiębiorcy alarmują, że brakuje w nich spójności, przewidywalności i realnej poprawy, zwłaszcza w kontaktach z administracją. Jako przykład ZPP podaje przypadek firmy British American Tobacco (BAT) i jej zatrzymanego przez izbę celno-skarbową zamówienia 200 tys. kartridży do e-papierosów. Dotknięte tą decyzją spółki liczą straty.

Konsument

Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory

Branża piwowarska pozostaje ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Nowy raport CASE wskazuje, że generuje ona 3 proc. dochodów budżetowych i 85 tys. miejsc pracy w samych browarach i innych powiązanych sektorach. Dlatego kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje – już dziś nadwyżka mocy produkcyjnych przekracza 10 mln hl. Spadki są spowodowane m.in. znaczącym wzrostem kosztów działalności, spadkiem konsumpcji, a także uderzającymi w browarników zmianami regulacyjnymi.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.