Czy warto ubezpieczać dzieci?
Jak podaje resort edukacji, na terenie placówek oświatowych dochodzi nawet do 60 tys. wypadków każdego roku. Są to m.in. złamania, skręcenia czy zwichnięcia. Ale dziecko pozostaje aktywne nie tylko w szkole i w trakcie roku szkolnego. Z jednej strony to bardzo dobre dla jego zdrowia, jednocześnie zwiększa jednak ryzyko wypadków. Zdarzają się one przez cały rok: latem - podczas wakacyjnych zabaw i uprawiania sportów na powietrzu, a zimą na nartach, sankach czy podczas innych sezonowych atrakcji. Zadbanie o odpowiednie ubezpieczenie, zapewniające dziecku szerszą ochronę, staje się kluczowe dla coraz większej liczby rodziców.
Wypadki, które zdarzają się na terenie szkoły, często są niegroźne. Jednak, jak zwykło się mówić, „lepiej dmuchać na zimne”. Wielu rodziców, dla spokoju i finansowej ochrony, decyduje się na zakup dziecku ubezpieczenia NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków). Najłatwiej skorzystać z niego przystępując do umowy ubezpieczenia grupowego, oferowanego praktycznie w każdej placówce oświatowej. Warto jednak podkreślić, że przystąpienie do ubezpieczenia grupowego nie jest obowiązkowe i rodzic nie musi wybierać polisy oferowanej przez szkołę. Zanim podejmiemy decyzję należy sprawdzić czy jest ona wystarczająca aby spełnić potrzeby i oczekiwania w zakresie ochrony ubezpieczeniowej.
Rodzice coraz chętniej decydują się na samodzielne opłacenie dziecku ubezpieczenia NNW. Indywidualny wybór daje większą możliwość dopasowania polisy do konkretnych aktywności dziecka oraz potrzeb i możliwości finansowych rodziców.
Ubezpieczenie dzieci jest szalenie ważne dla rodziców. Doskonale wiemy, jak niebezpieczne potrafi być bieganie po szkolnych korytarzach i jakie wypadki mogą zdarzać się np. podczas zajęć gimnastycznych. Dzieci spędzają mnóstwo czasu w szkołach, co zwiększa ryzyko nieszczęśliwego wypadku oraz nieprzewidzianych pomysłów, które często kończą się przykrymi incydentami. Najwięcej zgłoszeń notujemy z powodu złamań i urazów kończyn. Dotyczy to aktywności na lekcjach wychowania fizycznego, ale również w czasie wolnym - na placu zabaw czy podczas jazdy na rolkach, rowerze lub skoków na trampolinach – mówi Elżbieta Woźniak-Sitek z Departamentu Likwidacji Szkód w TUZ Ubezpieczenia.
Założeniem polisy NNW jest ochrona finansowa skutków nieszczęśliwego zdarzenia. W zależności od wybranego pakietu, może chronić dziecko nawet przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, przez cały rok, w kraju i na całym świecie. Ubezpieczyciele zwykle proponują ochronę wszędzie – w szkole i podczas nauki zdalnej, a także poza godzinami lekcyjnymi – w domu, podczas zajęć sportowych, a nawet na wakacjach.
Należy pamiętać, że dzieci i młodzież uczęszczają również na zajęcia dodatkowe
i różnego rodzaju praktyki sportowe, gdzie zdarzają się wypadki w postaci urazów kończyn lub innych części ciała. Często spotykaną szkodą jest zgłaszanie wybitych zębów, których leczenie jest kosztowne i długotrwałe, szczególnie, że nie zawsze jest możliwość dostania się do publicznego lekarza „od ręki” oraz nie wszystkie badania, zabiegi czy rehabilitacje są refundowane. Widząc zapotrzebowanie rodziców oferujemy ubezpieczenie szkolne, który pozwala chronić dzieci również w trakcie sportów wyczynowych – podsumowuje Elżbieta Woźniak-Sitek.
Podejmując decyzję o wyborze ubezpieczenia NNW dla dziecka, warto aby rodzice zwrócili uwagę na liczbę i rodzaj świadczeń, które obejmuje polisa, tak aby przy ewentualnym wypadku nie było wątpliwości co do wypłaty odszkodowania. Najczęściej polisy obejmują wypłatę świadczenia za: pobyt w szpitalu w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub choroby, pogryzienia przez psa, kleszcza, pokąsania czy użądlenia, trwały uszczerbek na zdrowiu powstały w wyniku nieszczęśliwego wypadku, zwrot kosztów rehabilitacji, zwrot kosztów leczenia, w tym odbudowę zęba stałego, zwrot kosztów zakupu, wypożyczenia, naprawy przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, oparzenia, zatrucia pokarmowe, wstrząśnienia mózgu i wiele innych.
Przed zakupem odpowiedniego ubezpieczenia warto też zwrócić uwagę na czas likwidacji szkód deklarowany przez ubezpieczyciela, aby nie czekać długo na wypłatę świadczenia, kiedy trzeba zapłacić za leczenie.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Lekcja: AI. Szkolenia o sztucznej inteligencji dla nauczycieli

Kwalifikacja Profesjonalna CGMA zostaje zaktualizowana w odpowiedzi na rosnące wymagania nowoczesnych finansów
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.