Czy wiesz co to jest UTO?
Czy wiesz co to jest UTO?
Grupa Żywiec wraz ze Stowarzyszeniem Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego przygotowały bezpłatny informator o zasadach ruchu drogowego dla użytkowników rowerów, hulajnóg elektrycznych, Urządzeń Transportu Osobistego oraz Urządzeń Wspomagających Ruch.
„Przewodnik po przepisach ruchu rowerowego” to publikacja, którą od dzisiaj można znaleźć na stronach Trzymaj Pion oraz Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego (pbd.org.pl). Na rynku brakowało publikacji, w której zebrano by wszystkie aktualne i obowiązujące przepisy dotyczące nie tylko rowerów, ale też urządzeń, które pojawiły się na naszych ulicach w ostatnich latach. Należą do nich hulajnogi elektryczne oraz tak zwane UTO i UWR, czyli Urządzenia Transportu Osobistego oraz Urządzenia Wspomagające Ruch.
Przepisy dotyczące korzystania z Urządzeń Wspomagających Ruch (wrotek, rolek, deskorolek, hulajnóg), hulajnóg elektrycznych oraz Urządzeń Transportu Osobistego (monocykli elektrycznych, segway-i, deskorolek elektrycznych) weszły w życie 20 maja 2021 r. Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, była wynikiem coraz większej liczby osób korzystających z tych urządzeń. Według danych Ratusza opublikowanych w 2022 roku, w ciągu doby przez centrum Warszawy przejeżdża ok. 87 tysięcy samych rowerzystów. I o ile zasady poruszania się rowerem większości z użytkowników nie są obce, to hulajnogami elektrycznymi, UTO i UWR, już tak. W dyskusji publicznej pojawiały się różne opinie do jakich przepisów muszą stosować się ich użytkownicy. Cześć komentatorów twierdziła, że elektryczna hulajnoga to motorower, część, że używając niej należy stosować przepisy dotyczące pieszych.
Z okazji obchodzonego niedawno Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przygotowaliśmy razem z Grupą Żywiec przewodnik wyjaśniający najważniejsze zagadnienia związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Cieszy nas to, że mobilność szczególnie w miastach zmienia się na rzecz rowerów i możemy z Grupą Żywiec przyczynić się do edukacji ich użytkowników — mówi Dorota Olszewska, Prezeska Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego. — W zeszłym roku również wspólnie przeprowadziliśmy badania dotyczące percepcji społecznej korzystania z jednośladów po spożyciu alkoholu — dodaje.
„Przewodnik po przepisach ruchu rowerowego” porządkuje wiedzę w jasny i przejrzysty sposób. Powinni go przeczytać absolutnie wszyscy uczestnicy ruchu drogowego, nie tylko rowerzyści, ale też i kierowcy samochodów.
Przewodnik opiera się o przepisy zawarte w:
- ustawie Prawo o ruchu drogowym,
- rozporządzeniu Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych,
- rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.
Chociaż w przewodniku znalazły się informacje na temat obowiązujących w Polsce norm spożywania alkoholu, wydawcy podkreślają konieczność odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym, a także promują postawę zupełnej trzeźwości kierujących jakimkolwiek pojazdem.
Kontakt dla mediów:
Aneta Kolaszewska
aneta.kolaszewska|fleishmaneurope.com| |aneta.kolaszewska|fleishmaneurope.com
Grupa Żywiec to jeden z czołowych producentów piwa w Polsce oraz lider w innowacyjnych segmentach piwa. Firma warzy piwo w Arcyksiążęcym Browarze w Żywcu, Browarze Warka, Browarze Leżajsk, Browarze Elbląg oraz Browarze Namysłów. Do najsilniejszych marek spółki obok Żywca należą Heineken, Desperados, Namysłów, Warka i Tatra. Ważną część oferty Grupy Żywiec stanowią piwa regionalne: Królewskie, Leżajsk, Specjal. Firma powiązana jest z Grupą HEINEKEN.
Więcej informacji o firmie:
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Jak inwestować w dobrą sztukę w 2025 roku? Kluczowe wskazówki dla kolekcjonerów
Wyjątkowy foodbook od Szymona Hołowni zebrał już ponad 114 tys. zł na WOŚP!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Prawo
Rząd planuje podwójnie opodatkować e-papierosy. To zmusi palaczy do powrotu do tradycyjnych papierosów
W styczniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowych przepisów o podatku akcyzowym. Zakładają one opodatkowanie alternatyw dla tradycyjnych wyrobów tytoniowych, czyli m.in. saszetek nikotynowych, wielorazowych papierosów elektronicznych czy podgrzewaczy tytoniu. Organizacje pracodawców krytykują tryb pracy nad ustawą, a w szczególności brak konsultacji z branżą, a także możliwą interpretację wskazującą na podwójne opodatkowanie jednej z kategorii produktów.
Bankowość
Przybywa pozwów związanych z sankcją kredytu darmowego. Nawet 90 proc. umów kredytowych może zawierać uchybienia
Do sądów wpływa coraz więcej pozwów w zakresie sankcji kredytu darmowego. Na koniec sierpnia ub.r. w sądach było ok. 10 tys. takich spraw, na koniec roku – ok. 11–12 tys. – szacuje Związek Banków Polskich. SKD przysługuje kredytobiorcom, których banki nieprawidłowo informowały m.in. o opłatach, oprocentowaniu czy terminach związanych z kredytem. Korzystny dla nich wyrok może oznaczać, że spłacą bankom wyłącznie pożyczoną kwotę, bez dodatkowych kosztów.
Transport
Rekordowy wzrost sprzedaży samochodów Mercedes-Benz. Rośnie zainteresowanie przede wszystkim autami niskoemisyjnymi
Pod względem liczby rejestracji nowych aut osobowych 2024 rok był drugim najlepszym wynikiem w historii. To był sprzedażowo dobry rok także dla koncernu Mercedes-Benz. Na polskim rynku sprzedaż wyniosła 26,3 tys. samochodów osobowych, co oznacza 38-proc. wzrost w ciągu roku. Mercedes jest też wśród liderów dostaw aut elektrycznych. Ze względu na rosnącą popularność tego segmentu producent w tym roku wprowadzi na rynek nowość – w pełni elektryczny model CLA.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.