Komunikaty PR

CZYM KIEROWAĆ SIĘ PRZY WYBORZE MASZYN UPRAWNYCH?

2020-07-22  |  11:00
Biuro prasowe

Obecne gospodarstwa rolne są o wiele bardziej nowoczesne, niż może wydawać się postronnym osobom. Część społeczeństwa nadal myśli, że rolnik to osoba, która większość rzeczy robi ręcznie. Jednak dzięki ciągle rozwijającej się technologii wiele czynności wykonuje za niego maszyna. Dlatego bardzo istotne jest, aby wybrać sprzęt o odpowiednich parametrach, tak aby sprostał wszystkim wymaganiom.

Gospodarstwo rolne powinno być jak najbardziej zmechanizowane, jeżeli jego właściciele pragną osiągnąć sukces. Tylko poprzez użycie nowoczesnych maszyn i technologii można usprawnić procesy siewu czy też zbioru upraw. Każde gospodarstwo jest inne. W zależności od tego, o jakim typie rolnictwa mówimy, musimy dopasować odpowiednie maszyny rolnicze.

Agregaty firmy Mzuri to niezastąpione maszyny do uprawy pasowej. Na rynku jest wiele różnych maszyn o różnej szerokości roboczej, usprawniających pracę na roli. Takie maszyny, mimo że podobne, różnią się od siebie, chociażby technologią przygotowania łoża siewnego i sposobem wysiewu nasion.  

– Technologia maszyn siewnych poszła bardzo do przodu. Obecnie na rynku mamy dostępne agregaty z 9, 11, a nawet 17 rzędami redlic, które w dużej mierze usprawniają pracę rolnika. Dodatkowym atutem nowoczesnych sprzętów jest opcja SELECT, która polega na możliwości włączenia/wyłączenia co drugiej sekcji, co umożliwia zmianę rozstawu rzędów i szerokości międzyrzędzi – mówi Marek Różniak, właściciel marki Mzuri.

Najnowsze technologie polegają na uprawie tylko wąskich pasów gleby, w których wysiewa się nasiona. Pozostawione resztki pożniwne tworzą korzystne warunki do prawidłowych wschodów i dalszego wzrostu i rozwoju roślin. Pozwala to zatrzymać wilgoć i ograniczyć straty materii organicznej, co wpływa korzystnie na strukturę, żyzność i urodzajność gleby. Wielokrotne przejazdy maszynami do płużnej  uprawy roli powodują degradację struktury gleby, nadmiernie ją zagęszczają, prowadzą do szybkiej mineralizacji materii organicznej i wpływają destrukcyjnie na życie biologiczne gleby. Silne zagęszczenie gleby skutkuje zaburzeniem jej stosunków powietrzno-wodnych, prowadząc do braku tlenu oraz składników pokarmowych łatwo dostępnych dla korzeni roślin uprawnych. Dozowanie nasion odbywa się za pomocą silników elektrycznych o regulowanej prędkości i przekładni napędzających rolki wysiewające. Wybór odpowiedniej rolki umożliwia wysiew praktycznie wszystkich rodzajów nasion.

Najnowszym trendem wśród agregatów są te łączące w sobie agregat do uprawy pasowej („strip-till”) oraz siewnik punktowy. Jedno urządzenie pozwala teraz na wysiew nasion gatunków roślin uprawnych wymagających siewu punktowego podczas pojedynczego przejazdu. Agregaty Pro-Til dostępne w naszej firmie do uprawy pasowej można wyposażyć opcjonalnie w system dozujący Xzact, który gwarantuje precyzyjny, punktowy wysiew nasion takich roślin jak kukurydza, słonecznik czy soja. Urządzenie precyzyjnego wysiewu zasilane jest nasionami z głównego zbiornika, którego 60% całkowitej pojemności, wynoszącej 3400 litrów, zasypuje się materiałem siewnym. Agregat można z łatwością przezbroić z powrotem do modelu standardowego, aby wysiewać pszenicę, rzepak i inne rośliny – tłumaczy Marek Różniak.

Najważniejsze przy zakupie maszyny do uprawy roślin jest to, by była ona jak najbardziej dopasowana do naszego gospodarstwa i potrzeb. Dzięki odpowiedniej maszynie będziemy w stanie ograniczyć koszty i nakład czasu pracy na uprawę, a jednocześnie zachować wysoką żyzność i urodzajność gleby.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Rolnictwo Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW? Biuro prasowe
2024-12-17 | 14:00

Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW?

Jedna z najnowocześniejszych instalacji rolniczych w kraju - magazyn zbożowy w Goli k. Gostynia w woj. wielkopolskim należący do gospodarstwa Top Farms Wielkopolska,
Rolnictwo SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie
2024-12-02 | 01:00

SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie

SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie. Firma już zapowiada kolejne inwestycje Dzięki uruchomieniu drugiego modułu szklarni w podwarszawskim Zdunowie,
Rolnictwo Sytuacja w rolnictwie w 2024 i prognoza krótkookresowa
2024-11-26 | 15:30

Sytuacja w rolnictwie w 2024 i prognoza krótkookresowa

Santander Leasing zaprezentował z analizę AGROskop dotyczącą bieżącej sytuacji w rolnictwie, w tym uwzględniającą otoczenie makroekonomiczne oraz koniunkturę i inwestycje oraz prognozę

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku

Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Producenci drobiu obawiają się liberalizacji handlu z Mercosurem i Ukrainą. Ostrzegają przed zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego w UE

Umowa o wolnym handlu z krajami Mercosur może się okazać zagrożeniem dla polskich i europejskich producentów drobiu – ocenia Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza. Dziś 25 proc. mięsa z piersi kurczaka spożywanego w UE pochodzi z krajów spoza Wspólnoty – ocenia AVEC. Dodatkowy kontyngent z krajów Ameryki Południowej w wysokości 180 tys. t oznacza, że łącznie importowalibyśmy do UE 1,1 mln t mięsa drobiowego. Unijnych producentów niepokoją też stosunki handlowe z Ukrainą.

Prawo

Eksperci apelują o zmiany w konstrukcji podatków od nieruchomości. Danina od wartości byłaby bardziej sprawiedliwa i transparentna

Polska jest jednym z nielicznych unijnych państw, gdzie wysokość podatku od nieruchomości zależy od jej powierzchni, a nie wartości. Dyskusja nad zmianą systemu toczy się w Polsce od kilku dekad, ale hamują ją przede wszystkim obawy społeczne o wzrost daniny. Eksperci jednak przekonują, że podwyżki podatku od nieruchomości nie muszą iść w parze ze zmianą, a nowe rozwiązanie byłoby bardziej sprawiedliwe i z korzyścią dla transparentności rynku oraz samorządów.

Konsument

Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania

Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.