Dachser Polska ze stałymi połączeniami do Moskwy, Kaliningradu i Niżnego Nowogro
Practum Consulting
Bukowińska 22/107
02-703 Warszawa
kinga.szkutnik|practum.pl| |kinga.szkutnik|practum.pl
609884480
www.practum.pl
Dachser, globalny operator logistyczny, rozszerza swoją sieć Cargoplus, czyli połączeń drogowych do Rosji, ze względu na rosnące zainteresowanie unijnych eksporterów tym kierunkiem. W oddziale w Strykowie Dachser Polska utworzył punkt przeładunkowy, gdzie przesyłki z Polski i innych krajów UE są konsolidowane, a następnie wysyłane do oddziałów Dachser w Rosji. Operator obejmuje zasięgiem całą Rosję i inne kraje WNP.
Rosja jest piątym partnerem eksportowym Unii Europejskiej i czwartym, jeśli chodzi o import. W 2019 r. wartość unijnego eksportu do tego kraju wyniosła 87,8 mld euro. Najwięcej do Rosji sprzedają Niemcy – w zeszłym roku za blisko 26,7 mld euro. Polska jest na trzecim miejscu spośród państw unijnych pod względem wartość eksportu do Rosji. W 2019 r. krajowe firmy sprzedały rosyjskim odbiorcom towar o wartości 7,4 mld euro. Z naszego kraju za rosyjską granicę trafiają m.in. maszyny, urządzenia, produkty chemiczne oraz inne towary przemysłowe.
„Otrzymywaliśmy coraz więcej zapytań dotyczących transportu przesyłek z państw unijnych, do Rosji i to przełożyło się na decyzję o utworzeniu w Strykowie nowej platformy konsolidacyjnej obsługującej ten kierunek. Oczywiście, z usługi korzystają także eksporterzy z Polski. Obsługujemy zarówno przesyłki drobnicowe, częściowe, jak i całopojazdowe. Nasz średni czas dostawy ze Strykowa do Moskwy to 7 dni, zakładając, że nie ma zbyt długiego postoju na granicy, a dokumenty celne są poprawnie wypełnione. Oprócz stałego połączenia do Moskwy, uruchomiliśmy również linię do Kaliningradu i Niżnego Nowogrodu. Każdą przesyłkę traktujemy indywidualnie, szukamy najlepszych rozwiązań dla naszych klientów, a naszą przewagą jest bezpośredni kontakt z naszymi oddziałami w Rosji”, wyjaśnia dr inż. Grzegorz Lichocik, Prezes Dachser w Polsce.
Dachser, jako operator obsługujący przesyłki międzynarodowe, prowadzi także własną agencję celną, która świadczy kompleksowe usługi odpraw towarów. Klienci Dachser mogą korzystać z odpraw celnych w systemie uproszczonym, procedury tranzytu i odpraw przy wykorzystaniu technologii informatycznych. Firma dysponuje także magazynami czasowego składowania, a jeden z nich znajduje się właśnie w Strykowie.

DPD Mobile z kolejnymi państwami na mapie Europy. Wysyłki międzynarodowe z aplikacji już do 20 państw

Przełomowe badanie. Polscy właściciele ciężarówek chcą elektryków

Polska produkcja rowerów wodorowych coraz bliżej - Groclin ogłasza plany
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.