Dan Cake rusza z rozbudową zakładu
Firma Dan Cake Polonia, czołowy producent w branży piekarniczo-cukierniczej w Polsce, rozbudowuje swój zakład w Chrzanowie o własne centrum logistyczne. To kolejny etap inwestycji realizowanych przez spółkę w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.
Projekt obejmuje budowę centrum logistycznego, składającego się z trzech hal: załadunkowej, łącznikowej oraz w pełni zautomatyzowanego magazynu wysokiego składowania. Inwestycja uwzględnia również niezbędną infrastrukturę, taką jak drogi dojazdowe czy parkingi. Nowe powierzchnie zajmą ponad 4,5 tys. m2 powierzchni. Tym samym po rozbudowie metraż zakładu wzrośnie do ponad 20 tys. m2.
Rozbudowa zakładu to kolejny etap intensywnego rozwoju spółki. Całość przedsięwzięcia, realizowanego na postawie decyzji PSI, ma łączną wartości ponad 70 mln złotych. W związku z tym właśnie projektem w zakładzie Dan Cake została już uruchomiona kolejna linia do produkcji Bułeczek Mlecznych i Bułek do Burgerów, a także kończy się etap realizacji automatyki w strefie pakowania w nowej hali produkcyjnej, poprzez zastosowanie robotów UR oraz robota sztaplującego kartony firmy Rober. Ten drugi po rozbudowie zakładu będzie przekazywał całe palety, za pomocą sieci taśmociągów, do nowoczesnego magazynu wysokiego składowania. Obiekt ten będzie miał wysokość nieco ponad 30 metrów, czyli będzie jednym z najwyższych budynków w Chrzanowie i będzie w stanie pomieścić do 5 tysięcy palet.
- Rozbudowa zakładu produkcyjnego stanowi ważną część długofalowej strategii rozwoju firmy Dan Cake. Dążymy do tego, aby być firmą nowoczesną, korzystającą z najnowszych osiągnięć techniki. Swój rozwój realizujemy jednak zawsze w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju, nie tylko dbając o środowisko naturalne, ale również o lokalne społeczności oraz naszych długoletnich partnerów biznesowych – mówi Małgorzata Chudzik, Członek Zarządu Dan Cake Polonia. – Rynek pieczywa pakowanego systematycznie rośnie, dlatego jako lider w branży chcemy z wyprzedzeniem odpowiadać na rosnące potrzeby konsumentów w tym zakresie – dodaje.
Magazyn wysokiego składowania to bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Odznacza się tym, że posiada większą powierzchnię użytkową i zdecydowanie wyższy stopień wypełnienia kubatury obiektu, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych magazynów. Najważniejszą korzyścią wynikającą ze składowania towarów w magazynie wysokoregałowym jest znaczące obniżenie kosztów poprzez efektywniejsze wykorzystanie powierzchni oraz zoptymalizowanie procesów magazynowych. Tego typu magazyny są energooszczędne i dźwiękoszczelne, nie powodują również dodatkowych emisji hałasu czy też generowania zanieczyszczeń do atmosfery.
Równie warty podkreślenia jest fakt, iż zautomatyzowane magazyny wysokiego składowania zapewniają pracownikom zdecydowanie wyższy poziom bezpieczeństwa pracy.
Obiekt wyposażony będzie w wielopoziomowe regały, specjalistyczne rampy przeładunkowe, programowane transportery, przenośniki oraz specjalistyczne układnice i dźwignice regałowe. Analiza stanów magazynowych prowadzona będzie ponadto poprzez zintegrowany system komputerowy, co zagwarantuje bezpieczeństwo przechowywanych towarów.
Nowe centrum logistyczne Dan Cake, ze względu na wysoki stopień mechanizacji i automatyzacji procesów magazynowo-logistycznych, będzie wymagało zatrudnienia wysoko wykwalifikowanych pracowników technicznych i logistycznych. Oprócz poszukiwania nowych pracowników firma już teraz dba o systematyczny rozwój i doszkalanie swojej kadry pracowniczej.
Rozbudowa będzie tak zorganizowana, aby nie paraliżować pracy zakładu i z zachowaniem jego pełnych mocy produkcyjnych. Zakończenie rozbudowy planowane jest na grudzień 2022 roku.

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Sanepid a deratyzacja – obowiązkowe akcje eliminacji szkodników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.