Dan Cake rusza z rozbudową zakładu
Firma Dan Cake Polonia, czołowy producent w branży piekarniczo-cukierniczej w Polsce, rozbudowuje swój zakład w Chrzanowie o własne centrum logistyczne. To kolejny etap inwestycji realizowanych przez spółkę w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.
Projekt obejmuje budowę centrum logistycznego, składającego się z trzech hal: załadunkowej, łącznikowej oraz w pełni zautomatyzowanego magazynu wysokiego składowania. Inwestycja uwzględnia również niezbędną infrastrukturę, taką jak drogi dojazdowe czy parkingi. Nowe powierzchnie zajmą ponad 4,5 tys. m2 powierzchni. Tym samym po rozbudowie metraż zakładu wzrośnie do ponad 20 tys. m2.
Rozbudowa zakładu to kolejny etap intensywnego rozwoju spółki. Całość przedsięwzięcia, realizowanego na postawie decyzji PSI, ma łączną wartości ponad 70 mln złotych. W związku z tym właśnie projektem w zakładzie Dan Cake została już uruchomiona kolejna linia do produkcji Bułeczek Mlecznych i Bułek do Burgerów, a także kończy się etap realizacji automatyki w strefie pakowania w nowej hali produkcyjnej, poprzez zastosowanie robotów UR oraz robota sztaplującego kartony firmy Rober. Ten drugi po rozbudowie zakładu będzie przekazywał całe palety, za pomocą sieci taśmociągów, do nowoczesnego magazynu wysokiego składowania. Obiekt ten będzie miał wysokość nieco ponad 30 metrów, czyli będzie jednym z najwyższych budynków w Chrzanowie i będzie w stanie pomieścić do 5 tysięcy palet.
- Rozbudowa zakładu produkcyjnego stanowi ważną część długofalowej strategii rozwoju firmy Dan Cake. Dążymy do tego, aby być firmą nowoczesną, korzystającą z najnowszych osiągnięć techniki. Swój rozwój realizujemy jednak zawsze w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju, nie tylko dbając o środowisko naturalne, ale również o lokalne społeczności oraz naszych długoletnich partnerów biznesowych – mówi Małgorzata Chudzik, Członek Zarządu Dan Cake Polonia. – Rynek pieczywa pakowanego systematycznie rośnie, dlatego jako lider w branży chcemy z wyprzedzeniem odpowiadać na rosnące potrzeby konsumentów w tym zakresie – dodaje.
Magazyn wysokiego składowania to bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Odznacza się tym, że posiada większą powierzchnię użytkową i zdecydowanie wyższy stopień wypełnienia kubatury obiektu, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych magazynów. Najważniejszą korzyścią wynikającą ze składowania towarów w magazynie wysokoregałowym jest znaczące obniżenie kosztów poprzez efektywniejsze wykorzystanie powierzchni oraz zoptymalizowanie procesów magazynowych. Tego typu magazyny są energooszczędne i dźwiękoszczelne, nie powodują również dodatkowych emisji hałasu czy też generowania zanieczyszczeń do atmosfery.
Równie warty podkreślenia jest fakt, iż zautomatyzowane magazyny wysokiego składowania zapewniają pracownikom zdecydowanie wyższy poziom bezpieczeństwa pracy.
Obiekt wyposażony będzie w wielopoziomowe regały, specjalistyczne rampy przeładunkowe, programowane transportery, przenośniki oraz specjalistyczne układnice i dźwignice regałowe. Analiza stanów magazynowych prowadzona będzie ponadto poprzez zintegrowany system komputerowy, co zagwarantuje bezpieczeństwo przechowywanych towarów.
Nowe centrum logistyczne Dan Cake, ze względu na wysoki stopień mechanizacji i automatyzacji procesów magazynowo-logistycznych, będzie wymagało zatrudnienia wysoko wykwalifikowanych pracowników technicznych i logistycznych. Oprócz poszukiwania nowych pracowników firma już teraz dba o systematyczny rozwój i doszkalanie swojej kadry pracowniczej.
Rozbudowa będzie tak zorganizowana, aby nie paraliżować pracy zakładu i z zachowaniem jego pełnych mocy produkcyjnych. Zakończenie rozbudowy planowane jest na grudzień 2022 roku.

Z ziemniaka zrobili biznes

Jak wykorzystać kryptowaluty w biznesie?

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Sukces gospodarczy Polski może zachęcić do powrotów Polaków mieszkających za granicą. Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc
Polska coraz mocniej stawia na powroty swoich obywateli z zagranicy. Rządowa strategia współpracy z Polonią na najbliższe lata zakłada system zachęt dla osób powracających, ale też ułatwienia w uznawaniu wykształcenia i kwalifikacji, podejmowaniu studiów czy staży zawodowych. To w obliczu rosnących wyzwań demograficznych i zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę szansa na wzmocnienie rynku pracy. Napływ wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem zdobytym za granicą może pomóc w modernizacji krajowej gospodarki.
Prawo
ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyjne, przedsiębiorcy alarmują, że brakuje w nich spójności, przewidywalności i realnej poprawy, zwłaszcza w kontaktach z administracją. Jako przykład ZPP podaje przypadek firmy British American Tobacco (BAT) i jej zatrzymanego przez izbę celno-skarbową zamówienia 200 tys. kartridży do e-papierosów. Dotknięte tą decyzją spółki liczą straty.
Konsument
Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory

Branża piwowarska pozostaje ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Nowy raport CASE wskazuje, że generuje ona 3 proc. dochodów budżetowych i 85 tys. miejsc pracy w samych browarach i innych powiązanych sektorach. Dlatego kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje – już dziś nadwyżka mocy produkcyjnych przekracza 10 mln hl. Spadki są spowodowane m.in. znaczącym wzrostem kosztów działalności, spadkiem konsumpcji, a także uderzającymi w browarników zmianami regulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.