Data Center – co to takiego?
Osobom, które na co dzień nie zajmują się informatyką, termin Data Center poza dosłownym tłumaczeniem niewiele powie. Co to jest? Jakie ma zastosowanie? Na te i inne pytania w poniższym materiale odpowiada przedstawiciel Centrum Informatyki "ZETO" S.A.
Data Center najbardziej obrazowo można opisać jako gigantyczne serwerownie, które znajdują się w kilku budynkach, gdzie w tym samym czasie pracuje wiele serwerów. W przypadku dużych firm niezbędne jest wykorzystanie najnowszego i niezawodnego sprzętu komputerowego oraz systemów związanych z bezpieczeństwem IT. Data Center wykorzystuje się głównie do przechowywania danych, ale nie tylko.
– Serwerownia to jedno z najważniejszych miejsc całego systemu informatycznego. Jako firma działająca w branży IT, zajmujemy się budową oraz dostosowaniem istniejących już serwerowni do światowych standardów. Projektując i budując serwerownie, robimy to na najwyższym poziomie. Służymy fachową radą – mówi Przemysław Misiewicz, wiceprezes Zarządu Centrum Informatyki "ZETO" S.A.
Właściciele małych i średnich firm mogą wynajmować miejsce na serwerze. Jest to rozwiązanie, które daje możliwość uzyskania dostępu do określonych zasobów sprzętowych oraz przestrzeni na dane cyfrowe. Duże firmy wybierają inną usługę. To kolokacja serwerów. Wynajmują miejsce w Data Center i umieszczają w nim własny sprzęt, za którego opiekę jest odpowiedzialny usługodawca.
Kolokacja
– Oferujemy usługi umieszczenia sprzętu klienta w bezpiecznej serwerowni, gwarantując między innymi: system sygnalizacji alarmowej włamania i napadu, system gaszenia gazowego, monitoring czynników środowiskowych, detekcję dymu, zalania, monitoring CCTV i system wykrywania ruchu, ochronę fizyczną 24 godziny na dobę – wylicza Przemysław Misiewicz.
Co ważne dostęp do serwerowni ma tylko wykwalifikowany personel, identyfikacja odbywa się za pomocą karty ID. Pomieszczenia, w których ZETO oferuje usługę kolokacji, nie mają okien, są wyposażone w drzwi z wymaganą klasą odporności oraz podłogę techniczną. Dodatkowe wyposażenie to: dwie niezależne linie zasilające, dwa redundantne zasilacze UPS, agregat prądotwórczy, redundantna klimatyzacja oraz trzy niezależne klimatyzatory.
– Każdemu klientowi gwarantujemy wsparcie i pomoc naszych wykwalifikowanych specjalistów oraz tak zwaną usługę „zdalnych rąk” – dodaje Przemysław Misiewicz.
W razie czego zadziała centrum zapasowe
W oparciu o bezpieczną serwerownię ZETO oferuje usługę świadczenia ośrodka zapasowego. Ta oferta skierowana jest do firm i instytucji, których charakter pracy wymaga posiadania ośrodka przetwarzania danych na wypadek awarii. Usługa obejmuje udostępnienie sprzętu, łącz telekomunikacyjnych oraz usługi replikacji w celu zachowania aktualności danych w ośrodku zapasowym i w razie potrzeby natychmiastowego podjęcia przetwarzania.
Serwery w dzierżawie
Oferta outsourcingu serwerów obejmuje dzierżawę serwerów fizycznych lub wirtualnych. Dzięki temu można elastycznie dopasować wymagany zakres pojemności i wydajności serwerów do potrzeb klienta. Zaletą tego rozwiązania jest zwiększona dostępność systemów oraz bezpieczeństwo sprzętu i danych. Dodatkowo ZETO proponuje usługi archiwizacji danych i administracji systemami.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.