Dekada kraftu z PINTĄ
– Od 10 lat są w Polsce browary, które warzą piwo po swojemu, nie oglądając się na masowe gusta – stwierdza Ziemowit Fałat, współzałożyciel rzemieślniczego Browaru PINTA, pioniera piwnej rewolucji w naszym kraju. Dziesiątkami nowych piw, kooperacjami z zaprzyjaźnionymi browarami w Polsce i zagranicą oraz toastami w pubach pełnych gości planuje świętować w tym roku pierwszą dekadę istnienia PINTY i polskiego piwowarstwa rzemieślniczego.
Odkrywanie Ameryki
Rocznicowym przypomnieniem rewolucyjnego podejścia do warzenia piw przez PINTĘ było wprowadzenie na rynek w lutym tego roku dwóch wersji Imperatora Bałtyckiego, jednego z najczęściej nagradzanych piw PINTY. Pierwsza, klasyczna wersja nawiązuje do Imperatora Bałtyckiego z 2013 roku – najmocniejszego i najbardziej intensywnie nachmielonego Porteru, warzonego wówczas w Polsce. W tym roku równolegle na rynek trafił Imperator Bałtycki w kreatywnej wersji, chmielonej nowofalowymi odmianami amerykańskich chmieli Sabro i Strata. W sumie piwnych premier PINTY w tym roku ma być ponad 60.
W marcu fani piwnych sztosów doczekali się premiery ostatnich piw Barrel Aged, firmowanych jeszcze przez Browar PINTA. Od czerwca br. będą one produkowane wyłącznie przez PINTA Barrel Brewing, drugi nowo wybudowany browar pionierów piwnej rewolucji w Polsce. Pożegnalnym sztosem jest blend piw w stylach Barley Wine, Porter i Russian Imperial Stout, które przez 2 lata leżakowały w beczkach po Bourbonie. 3357 butelek PINTA Grande Finale BA tak naprawdę wyprzedało się jeszcze przed opuszczeniem magazynu browaru.
28 marca 2011 roku PINTA jako pierwszy browar w Polsce dodał do piwa naprawdę duże ilości amerykańskich chmieli. Tak powstał Atak Chmielu w stylu American India Pale Ale – obecnie najpopularniejsze piwo rzemieślnicze w Polsce. W 10. rocznicę tego wydarzenia ekipa PINTY poleciała na Galapagos. Tam m.in. opłynęła bezludną wyspę Pinta (od nazwy najszybszego ze statków Krzysztofa Kolumba, którego marynarze jako pierwsi ujrzeli Nowy Świat). Dzień później na wyspie Santa Cruz doszło do wspólnego warzenia PINTY z lokalnym browarem. Do kooperacyjnego piwa został dodany polski chmiel odmiany Izabela (nawiązanie do nazwy największej wyspy Galapagos – Isabeli).
Przekazanie kraftu ludziom
Jeśli koronawirus pozwoli, to na wiosnę planowane jest Huczne Otwarcie PINTA Warszawa, drugiego po Wrocławiu firmowego pubu PINTY. Warszawski lokal był gotowy na przyjęcie gości już w październiku 2020 roku, jednak lockdown pokrzyżował te plany.
W drugi weekend maja ma dojść do KRAJOprzejęcia, czyli umieszczenia w ofercie wybranych lokali w całej Polsce 10 różnych piw PINTY. Będzie to okazja do świętowania rocznicy z fanami i nawiązanie do Festiwalu Dobrego Piwa we Wrocławiu, podczas którego w maju 2011 roku PINTA zorganizowała premierę swoich pierwszych piw.
Wielkim finałem rocznicowych obchodów będzie PINTA Party 2021 – Urodziny Kraftu. Impreza będzie zorganizowana 7 sierpnia 2021 roku na terenie Browaru PINTA w Wieprzu. Z kranów poleje się piwo z PINTY i od możliwie wszystkich dotychczasowych kooperantów browaru. Znowu dużo zależy od sytuacji epidemicznej w Polsce, ale w planach jest koncert, food trucki, a nawet basen i miasteczko namiotowe dla przyjezdnych. Dzień wcześniej ma dojść do multikooperacji PINTY z browarami z Polski i zagranicy. Jej efektem będzie Hops Attack, czyli Atak Chmielu – 10 lat później.
Nabieranie nowego oblicza
Po majówce rozpocznie się rebranding PINTY. Operację zainicjuje wprowadzenie specjalnej etykiety na limitowane 30 tys. butelek Ataku Chmielu. Równolegle poznamy nowy logotyp PINTY a krótko potem wygląd odświeżonych etykiet innych sztandarowych piw pionierów piwnej rewolucji w Polsce. Gratką dla kolekcjonerów będzie niecałe 10 tys. urodzinowych zestawów zawierających 3 butelki Ataku Chmielu z trzema różnymi etykietami z okresów 2011, 2012-2020 i tej najnowszej z 2021. Zestaw dopełnią brandowana szklanka i dwie podkładki.
W Dzień Dziecka będzie ogłoszone nazwisko osoby, która otrzyma od PINTY stypendium na studia piwowarskie. Comiesięczne wsparcie będzie wypłacane przez cały okres studiów licencjackich. Dodatkowo stypendysta lub stypendystka dostanie staż w którymś z dwóch browarów PINTY.
Otwarcie drugiego browaru – PINTA Barrel Brewing – jest zaplanowane na czerwiec. Na dzień otwarty zostanie zaproszonych 1329 inwestorów, którzy w 2019 roku zakupili akcje nowego browaru, dofinansowując jego budowę kwotą ponad 4 mln zł. W czerwcu na rynku ma pojawić się też kilka premierowych sztosów sprzedawanych już pod marką PINTA Barrel Brewing.
Czas podsumowań
Browar PINTA został założony w 2011 roku przez Ziemowita Fałata, Marka Semlę i Grzegorza Zwierzynę, trójkę przyjaciół posiadających wspólną pasję – piwowarstwo. Obecnie – według użytkowników portalu RateBeer.com – PINTA jest najlepszym browarem rzemieślniczych w Polsce i 30. na świecie (RateBeer Best 2020). Z kolei agencja Press-Service Monitoring Mediów pod koniec ubiegłego roku umieściła PINTĘ wśród dziesięciu najsilniejszych medialnie marek piwnych w Polsce.
W roku 2020 PINTA uwarzyła rekordową w swojej historii ilość ponad 21 000 hektolitrów piwa. W 2021 roku moce produkcyjne browaru mają być zwiększone w szczycie sezonu do 30 000 hektolitrów. Dla PINTY będzie to też pierwszy rok, w którym cała produkcja browaru będzie pochodziła wyłącznie z własnych zakładów w Wieprzu.
Dotychczasowe inwestycje PINTY wynosiły ponad 25 milionów złotych. Pracę w browarze znalazło niemal 40 osób, w tym 5 piwowarów.

Smak zaczyna się od mięsa

Dlaczego na świątecznych stołach zostaje tyle jedzenia?

„Herbapol. We współpracy z naturą.”
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Prawo
Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.