Dobre perspektywy dla rynku cementu w Europie Wschodniej

Marketing
PMR
Królewska 57
30-081 Kraków
marketing|pmrcorporate.com| |marketing|pmrcorporate.com
12 340 51 00
www.pmrmarketexperts.com
Jak wskazują wyniki najnowszego raportu PMR, zatytułowanego "Rynek cementu w Rosji, na Ukrainie, Białorusi i Kazachstanie 2020". Prognozy rozwoju na lata 2016-2021", produkcja cementu w tych czterech krajach wzrosła o 5,5% do 81,6 mln ton w 2019 r., po zanotowanym rok wcześniej prawie 1% spadku. Odbicie to zostało zainicjowane głównie przez Rosję, która w ubiegłym roku pokryła 71% produkcji cementu w regionie.
W Rosji produkcja cementu w latach 2010-2014 stopniowo rosła na poziomie CAGR 9,2%, do czego przyczynił się przede wszystkim znaczny wzrost w budownictwie mieszkaniowym i niemieszkaniowym. W 2015 i 2016 r. produkcja zmniejszyła się o 10% i 11,6%, a następnie w 2017 i 2018 r. nastąpiły kolejne spadki. Szacuje się, że w 2018 r. produkcja cementu wyniosła 53,3 mln ton, z wyłączeniem około 400 tys. ton wyprodukowanych na Krymie, co oznacza 2% spadek w stosunku do poziomu poprzedniego roku. Ponadto szacuje się, że import cementu zmniejszył się o prawie 28% rok do roku do ok. 1,5 mln ton. Mimo to, większość zużywanego cementu jest produkowana lokalnie, a import stanowi mniej niż 7% krajowej konsumpcji. Według szacunków PMR, zużycie cementu w Rosji wyniosło w 2018 r. około 53,8 mln ton, czyli o 2,6% mniej niż rok wcześniej. Niemniej jednak w 2019 r. w rosyjskim przemyśle cementowym ponownie pojawiła się tendencja wzrostowa, a produkcja i konsumpcja odbiła się o 7-8% rok do roku.
<wykres 1>
Na Ukrainie przemysł cementowy również wykazuje w ostatnich latach tendencję spadkową, niezależnie od oficjalnego gwałtownego wzrostu produkcji budowlanej. W 2018 r. produkcja cementu zmniejszyła się o 0,9%, po 3,3% wzroście osiągniętym rok wcześniej i po gwałtownym trendzie wzrostowym odnotowanym w budownictwie. W 2019 r. powróciła jednak tendencja ujemna, choć spadek wynosił zaledwie 0,2%.
W latach 2017-2019 działalność budowlana na Ukrainie nadal odczuwała skutki kryzysu we wschodniej części kraju, choć w mniejszym stopniu. Ponadto wyraźnie niższa dewaluacja waluty krajowej i złagodzenie inflacji pozwoliły na obniżenie kosztów kredytów. Roczna ekspansja PKB o co najmniej 2,5% od 2017 r., stabilizacja waluty krajowej w stosunku do euro (po spadku o 14% w 2016 r. i 35% w 2015 r.) oraz średni wskaźnik cen konsumpcyjnych na poziomie 8 % w 2019 r. (stopniowe rozluźnienie z 48,7 % w 2015 r.), uzupełnione przez gwałtowny wzrost wartości osobistych przekazów pieniężnych, stanowiły solidne wsparcie dla działalności budowlanej w latach 2017-2019. Oficjalne dane wskazują, że produkcja budowlana na Ukrainie odnotowała w latach 2017-2019 łączny wzrost cen o 64%. Wzrost ten nastąpił głównie w podgrupie budownictwa lądowego i wodnego, która odnotowała wzrost o 85% rok do roku. Podgrupa zajmująca się budownictwem niemieszkaniowym również odnotowała solidny wzrost w tym okresie, równy 70%. Produkcja w budownictwie mieszkaniowym wzrosła "tylko" o 21%. Ostatni wzrost nie wywołał jednak znaczącego ożywienia w produkcji cementu, głównie dlatego, że produkcja ta była napędzana przez projekty z zakresu infrastruktury transportowej, bez znaczącego zużycia surowca.
<wykres 2>
W przeciwieństwie do Rosji i Ukrainy, przemysł cementowy jest jednym z tych w Kazachstanie, który w ostatnich latach przeżywa prawdziwy boom. Od 2010 roku uruchamiane są zakrojone na szeroką skalę, wspierane przez państwo programy infrastrukturalne, w szczególności Państwowy Program Przyspieszonego Rozwoju Przemysłu i Innowacji. W 2019 roku produkcja cementu w Kazachstanie osiągnęła rekordowy poziom 9,92 mln ton. Z roku na rok odnotowano wzrost o zaledwie 0,7% i wzrost o 22% w stosunku do poziomu osiągniętego w 2014 roku. Z naszych szacunków wynika, że w 2019 roku konsumpcja cementu w Kazachstanie wzrosła o 2,1% rok do roku, po spadku o prawie 5% rok wcześniej.
Jeśli chodzi o Białoruś, to niedawny rozwój krajowego przemysłu cementowego spowodował wiele trudności finansowych dla krajowych firm cementowych. Modernizacja wymagała inwestycji o łącznej wartości ponad 1 mld dolarów, które w większości zostały pokryte pożyczkami od chińskich inwestorów. Trudności finansowe trzech producentów cementu na Białorusi rosną przede wszystkim z powodu braku wzrostu eksportu, dewaluacji waluty krajowej, a także spadku popytu na rynku krajowym. Słaby wzrost w sektorze budownictwa mieszkaniowego i niemieszkaniowego na Białorusi oraz brak wzrostu eksportu do Rosji i na Ukrainę stanowiły jedynie skromne wsparcie dla ekspansji rynku cementowego w latach 2015-2019. Niemniej jednak produkcja cementu w kraju osiągnęła w 2019 roku poziom 4,73 mln ton, co stanowi najwyższy poziom osiągnięty od 2014 roku.
Więcej szczegółowych informacji oraz prognozy rozwoju rynku w poszczególnych regionach są przedstawione w raporcie
PMR „Cement market in Russia, Ukraine, Belarus and Kazakhstan 2020. Market analysis and development forecasts for 2020-2025” -> link
AUTOR
Vitalie Iambla
Senior Analyst
KONTAKT DLA MEDIÓW
marketing@pmrcorporate.com
Tel. +48 12 34 05 135

Wkrótce w Europie powstanie nowoczesna zielona huta. Wybuduje ją Metinvest

Rollercoaster cen ropy naftowej

Gotowanie na gazie – ani zdrowe, ani eko
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
Wraz z czerwcem kończy się druga polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. W ciągu sześciu miesięcy instytucja ta pod przewodnictwem Polski podejmowała działania na rzecz bezpieczeństwa, w wielu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. Przede wszystkim doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków UE na obronność. Od 1 lipca pałeczkę przejmują Duńczycy, którzy zwrócą uwagę m.in. na obronę Bałtyku.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.