Gotowanie na gazie – ani zdrowe, ani eko
Posiadanie w domu kuchenki gazowej może mieć negatywny wpływ zarówno na zdrowie, jak i na samopoczucie – tak wynika z badań przeprowadzanych przez ośrodki naukowe na całym świecie. W ramach kampanii społecznej „Gotuj z głową, a nie z gazem” głos zabrali między innymi kucharz Jakub Kuroń, naukowiec Maciej Kawecki oraz wielu znanych influencerów.
Gotowanie na gazie a konsekwencje zdrowotne
W ostatnim czasie wokół gotowania na gazie utworzyło się dużo powielanych mitów, które są bardzo dalekie od prawdy. Przez długi czas używanie gazu uważane było za neutralne dla zdrowia, ale jak się okazuje, badania całkowicie temu przeczą. Jedno z nich jasno wskazuje na to, że aż ponad 700 000 dzieci w Unii Europejskiej posiada symptomy astmy spowodowane gotowaniem na kuchence gazowej. 12% ze wszystkich rozpoznanych przypadków astmy można by uniknąć, gdyby zaprzestać używania gazu w gospodarstwach domowych.
Gotowanie na gazie ma negatywny wpływ nie tylko na dzieci, ale i na dorosłych. Zanieczyszczenia powstałe podczas użytkowania kuchenki gazowej mogą negatywnie wpływać na mózg, drogi oddechowe i układ nerwowy. Przykre konsekwencje można odczuć już nawet po krótkim czasie regularnego gotowania. W raporcie z 2020 r. naukowcy z Rocky Mountain Institute byli zgodni co do tego, że montowane w domach kuchenki gazowe mogą narażać dziesiątki milionów ludzi na taki poziom zanieczyszczenia powietrza we własnym domu, jaki byłby niedopuszczalny na zewnątrz, biorąc pod uwagę wytyczne dotyczące norm jakości powietrza.
„Badanie przeprowadzone w 2022 r. przez PSE Healthy Energy wykazało dodatkowe zagrożenia dla zdrowia związane z wyciekami z kuchenek gazowych. Niespalony gaz zawiera szkodliwe zanieczyszczenia powietrza, w tym toluen, heksen, ksyleny i benzen – zanieczyszczenia związane choćby z anemią” – pisze w swoim materiale Maciej Kawecki, który przyłączył się do akcji #Gotujzgłową.
Problem jest szczególnie znaczący w przypadku niewielkich mieszkań, które na dodatek nie są wystarczająco wentylowane, co prowadzi do niebezpiecznego wzrostu stężenia NO2.
Ekonomiczny aspekt gotowania na gazie
Jednym z najczęstszych powodów, dla których kuchenki gazowe cieszą się tak dużym zainteresowaniem, jest przekonanie o tym, że jest to najbardziej opłacalna opcja. Obecnie okazuje się jednak, że i to nie jest do końca prawdą. Opłaty związane z korzystaniem z gazu mogą być bardzo zbliżone do tych związanych z korzystaniem z innych metod. Często jest to dosłownie różnica 10-20 złotych.
Co więcej, korzystanie z kuchenek gazowych nie jest nawet ekologiczne. Gaz przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska poprzez przedostawanie się do powietrza metanu i CO2 – gazów cieplarnianych.
Gotujzgłową – coraz więcej osób przyłącza się do kampanii
Wśród osób, które już wyraziły swoje zdanie na temat szkodliwości gazu jest chef kuchni Jakub Kuroń, Maciej Kawecki i Konrad Skotnicki. Ten ostatni jest znanym influencerem, który tworzy swoje treści na Instagramie i na TikToku pod pseudonimem Doktorztiktoka. „Wiele osób uważa, że w profesjonalnych kuchniach restauracyjnych używa się tylko i wyłącznie kuchenek gazowych! Jest to nieprawda. Jest to obraz wykreowany przez telewizję” – informuje w swoim nagraniu Jakub Kuroń.
„Kuchenki gazowe spalają gaz ziemny, który generuje szereg niewidocznych produktów ubocznych. Największym zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia jest dwutlenek azotu (NO2). Gaz ten powstaje podczas spalania gazu ziemnego w wysokich temperaturach w obecności azotu w atmosferze”. – dopowiada Konrad Skotnicki.
Zamieszczona przez niego publikacja i omówienie negatywnego wpływu gazu na zdrowie, wywołała sporą dyskusję pomiędzy internautami. To oznacza, że temat ten interesuje wiele osób i warto mówić o nim jeszcze więcej, zwiększając świadomość Polaków. Podobne zaangażowanie wywołały posty Andżeliki Mokrzyckiej (bez_kcal) i Anny Lach – twórczyni profilu Mieszkanie_na_poddaszu, która postanowiła jeszcze dokładniej poruszyć tematykę zdrowotną: „Wycieki metanu obserwowane nawet w nieużytkowanych kuchenkach przyczyniają się do anemii, problemów z płodnością oraz zwiększają ryzyko wystąpienia wielu rodzajów nowotworów”.
Więcej informacji na temat kampanii pod linkiem: https://gotujzglowa.com.pl/

Wkrótce w Europie powstanie nowoczesna zielona huta. Wybuduje ją Metinvest

Rollercoaster cen ropy naftowej

Jak impregnować kamień naturalny?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rząd zapowiada nową strategię wspierającą polski kapitał. Rodzimym firmom przyda się promocja ze strony instytucji państwowych
Premier Donald Tusk podczas otwarcia wiosennej odsłony Europejskiego Forum Nowych Idei zapowiedział nową politykę gospodarczą, opartą na odbudowie i repolonizacji krajowej gospodarki. Przy wyborze wykonawców w państwowych inwestycjach mają być promowane polskie firmy, a zadaniem administracji ma być dbanie o interes narodowy. – Wydaje mi się, że powinniśmy jednak przede wszystkim patrzeć na to, kto i jak skutecznie będzie wspierał polskie firmy, inwestycje, bo to jest to, czego potrzebujemy – ocenia dr Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan.
Finanse
Członek RPP spodziewa się obniżki stóp procentowych już w maju, może nawet o 50 pb. Potem dyskusja o kolejnej obniżce możliwa w lipcu

Nie najlepsze dane z gospodarki w I kwartale roku oraz inflacja o połowę niższa niż w chwili ostatniej obniżki stóp – to zdaniem Ludwika Koteckiego, członka RPP, wystarczająco mocne powody przemawiające za cięciem kosztu pieniądza już na majowym posiedzeniu. W grze może być nawet 50 punktów bazowych na początek, a do końca roku dwa razy tyle. Podwyższona niepewność w globalnej gospodarce spowodowana polityką administracji w Waszyngtonie to dodatkowy czynnik, który powinien wesprzeć decyzję o poluzowaniu polityki pieniężnej.
Prawo
Trwają prace nad nową ustawą o Rzeczniku MŚP. Urząd zyska nowe kompetencje

Zgodnie z procedowaną ustawą Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców stanie się Rzecznikiem Praw Przedsiębiorców i zyska nowe uprawnienia. Wśród nich najważniejsze to możliwość reprezentowania wszystkich przedsiębiorstw, niezależnie od ich wielkości, i rolników, a także inicjatywa ustawodawcza. Ustawą w kolejnych tygodniach ma się zająć rząd.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.