Komunikaty PR

Domofon sieciowy jako podstawa bezpieczeństwa publicznego

2022-06-22  |  13:20
Biuro prasowe
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

Domofony to urządzenia znane niemal wszystkim – spotykamy się z nimi codziennie w okolicach naszych domów, mieszkań, biur czy lokali usługowych. Urządzenie to często kojarzone jest jedynie z prostym narzędziem weryfikującym głosowo tożsamość osób wchodzących do budynku. Jednakże nowoczesne domofony połączone z siecią IP mogą wprowadzić nową jakość w zakresie bezpieczeństwa – łącząc możliwości audio, wideo i kodów QR.

 

Tradycyjnie domofony były analogowymi, jednofunkcyjnymi urządzeniami. Ich zadaniem było wyłącznie głosowe łączenie się z recepcją budynku, bądź z wybranym mieszkaniem. Choć ich podstawowe przeznaczenie się nie zmieniło, wprowadzenie nowych technologii może otworzyć potencjał ich dodatkowych zastosowań. Zwłaszcza dzięki ich integracji z systemami kamer wideo, urządzeniami audio i dodatkowymi technologiami kontroli dostępu.

 

Współcześnie, urządzenia te to podstawa bezpieczeństwa każdego mieszkania oraz domu. Warto zatem pomyśleć o tym, jakie dodatkowe funkcjonalności mogą przynieść w szerszym kontekście, jakim jest bezpieczeństwo publiczne — niezależnie od tego, czy chodzi o tak prostą czynność, jak wpuszczenie gościa do budynku, czy o reakcję na duży incydent na ulicy miasta.

 

Dodatkowa weryfikacja wizualna dzięki wbudowanej kamerze

Nawet w przypadku „tradycyjnego” zastosowania domofonu, jakim jest umożliwienie wejścia do budynku, połączenie go z innymi metodami dozoru może przynieść dodatkowe korzyści. Na przykład, tożsamość osoby odwiedzającej budynek może zostać dokładnie zweryfikowana dzięki połączeniu urządzenia z systemami monitoringu wizyjnego. Dzięki wbudowanej kamerze możemy bezbłędnie rozpoznać osobę po wyglądzie zewnętrznym, co w przypadku użycia jedynie weryfikacji głosowej, nie byłoby możliwe. Dodatkowo nowoczesne domofony umożliwiają poszerzenie jakości i pola widzenia kamery, co pozwala na obserwację nie tylko danej osoby, ale także większej części jej otoczenia. Może to zapobiec zakradaniu się do budynku nieupoważnionych osób, które niepostrzeżenie chcą przemknąć obok zweryfikowanego gościa.

 

Integracja z czytnikiem kodów QR

Domofony można również połączyć z innymi technologiami kontroli dostępu – np. z czytnikiem kodów QR. Może mieć to zastosowanie w przestrzeniach biurowych, która często odwiedzana jest przez gości, którzy nie są pracownikami danej firmy. Funkcjonalność ta sprawdzi się także na kampusach akademickich, gdzie zapewnienie, że tylko upoważnione osoby mają dostęp do obiektu, jest kwestią kluczową.

„Integracja domofonów z czytnikami kodów QR stanowi bardzo elastyczne rozwiązanie w zakresie zapewnienia dostępów dla danych osób w określonym czasie. Wprowadzenie tego rozwiązania pozwala na generowanie specjalnych wejściówek z kodem dla gości firm, które pozwalają na dostęp do obiektu w skonfigurowanym czasie. W przypadku kampusów, dzięki kodom QR studenci będą mogli przebywać na terenie uczelni w godzinach jej otwarcia” – mówi Bogumił Szymanek z Axis Communications.

 

 

Domofony sieciowe w miejscach publicznych

Nowoczesne domofony sieciowe, poza wbudowanymi funkcjami łączącymi inne technologie dozoru wizyjnego, cechuje także duża wytrzymałość. Urządzenia te projektowane są w taki sposób, aby sprostać zarówno trudnym warunkom pogodowym, i aby mogły być odporne na czynnik ludzki. Mogą być wbudowane w szeroką gamę infrastruktury miejskiej, np. na przystankach autobusowych, czyniąc z nich miejskie punkty pomocy. Dzięki domofonom możliwe jest szybkie i bezpośrednie, głosowe wezwanie wsparcia – niezależnie od tego, czy zagrożone jest nasze bezpieczeństwo, czy zgłaszamy wypadki i inne zdarzenia drogowe.

 

Szybka reakcja na incydenty

Umieszczanie domofonów w przestrzeni publicznej niesie ze sobą jeszcze jedną zaletę. Ich integracja z miejskimi systemami dozoru wizyjnego i powiadamiania audio pozwala na bardzo szybkie informowanie operatorów o wystąpieniu incydentu. Przykładowo, wbudowane czujniki lokalizacyjne w domofonach mogą pomóc w dokładnym ustaleniu miejsca zdarzenia, dzięki czemu możliwe jest natychmiastowe uzyskanie obrazu sytuacji z najbliżej zlokalizowanej kamery. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie szerszego obrazu zdarzenia i oceny jego powagi.

 

„Jedną z największych zalet stosowania sieciowych domofonów połączonych z rozwiązaniami dozoru wizyjnego i możliwościami audio to ich kompatybilność i szybkość w przekazywaniu kluczowych informacji. Umożliwiają one szeroką komunikację z osobami znajdującymi się nieopodal zdarzenia, powiadamiając je o sytuacji, przekazując instrukcje i zapewniając swobodny dostęp do informacji dla osób udzielających pierwszej pomocy” – podkreśla Bogumił Szymanek z Axis Communications.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Consdata i Credit Agricole Bank Polska - Low-codowe Śniadanie Technologiczne Biuro prasowe
2024-04-30 | 13:00

Consdata i Credit Agricole Bank Polska - Low-codowe Śniadanie Technologiczne

Śniadanie Technologiczne, które jest inicjatywą Forum Technologii Bankowych (FTB) oraz Związku Banków Polskich (ZBP), gromadzi przedstawicieli branży bankowej z obszarów
IT i technologie Toughbook wspiera żołnierzy na froncie, umożliwiając im komunikację
2024-04-30 | 11:20

Toughbook wspiera żołnierzy na froncie, umożliwiając im komunikację

Laptopy i tablety Panasonic, wytrzymałe na trudne warunki, są certyfikowane dla wojsk NATO i mogą być dostosowywane do różnych potrzeb przez cały okres ich
IT i technologie BRAK ZDJĘCIA
2024-04-30 | 11:00

Czeski startup pomoże w ekspansji zagranicznej polskich firm i organizacji.

Choć wydawać by się mogło, że internet i idący za nim dostęp do informacji, stał się dobrem powszechnym zaglądającym w każdy zakątek świata, rzeczywistość jest nieco inna. Dostęp do internetu posiada ponad 5 miliardów

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.