Komunikaty PR

DSV – Global Transport and Logistics wyróżnione w najnowszym raporcie Forum Odpo

2024-05-09  |  14:00
Biuro prasowe
Kontakt
Szymon Rać
Okaeri Consulting

Łowicka 54/6
02-531 Warszawa
szymon.rac|okpr.pl| |szymon.rac|okpr.pl
514998402
okpr.pl

Publikowany corocznie przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” to największy polski przegląd inicjatyw CSR i zrównoważonego rozwoju. W 22. edycji zaprezentowano 1046 działań podjętych przez 266 firmy, w tym 3 projekty wdrożone przez DSV – Global Transport and Logistics w Polsce. Programy są elementem strategii operatora logistycznego do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” to najważniejsza cykliczna publikacja Forum Odpowiedzialnego Biznesu, wydawana od 2002 roku. Raport jest przeglądem aktywności firm, które zgłosiły swoje działania w obszarze zrównoważonego rozwoju. Podsumowuje najważniejsze kwestie związane z ESG w danym roku w Polsce.

Raport obrazuje trendy i wyzwania ESG w działaniach firm w Polsce

Dobre praktyki zostały tradycyjnie podzielone na 7 obszarów, zgodnie z normą ISO 26000. W zestawieniu znajduje się 1046 dobrych praktyk realizowanych przez 266 firm. W zdecydowanej większości (75 proc.) podmioty zgłaszające dobre praktyki to duże przedsiębiorstwa. 16 proc. stanowią firmy średnie, a firmy małe i mikro to odpowiednio 7 proc. i 2 proc. reprezentowanych przedsiębiorstw.

Podobnie jak w poprzedniej edycji raportu, także i w tym roku najwięcej działań zaprezentowanych w raporcie dotyczy zaangażowania społecznego (418 dobrych praktyk), praktyk z zakresu pracy (249 dobrych praktyk) i środowiska (210 dobrych praktyk). Do mniej licznych należą obszary dotyczące praw człowieka (54 dobre praktyki), zagadnień konsumenckich (46 dobrych praktyk), uczciwych praktyk operacyjnych (37 dobrych praktyk) i ładu organizacyjnego (32 dobre praktyki). Wśród działań wyróżnionych przez twórców raportu znalazły się 3 projekty wdrożone na terenie Polski przez lokalny oddział operatora logistycznego, DSV – Global Transport and Logistics.

Rozwiązania proekologiczne to dziś podstawowy czynnik tego, co tworzy przewagę konkurencyjną. Jednocześnie prowadzenie biznesu w sposób zrównoważony to szansa na obniżenie kosztów w całym łańcuchu dostaw i realne oszczędności. Jako DSV widzimy swoją rolę nie tylko w tworzeniu skrojonych na miarę rozwiązań logistycznych, ale także w budowaniu świadomości wśród naszych partnerów. – mówi Wojciech Cipiur, prezes zarządu, DSV Solutions – Inwestujemy długoterminowo w prośrodowiskowe rozwiązania. Budujemy np. własne obiekty magazynowe, które spełniają najwyższe światowe standardy ekologiczne, ale jednocześnie przyglądamy się zmianom, które możemy wprowadzić „tu i teraz”, aby nasi klienci mogli od razu z nich skorzystać i odczuć ich wpływ na swój biznes.

Fundusz Zielonej Transformacji DSV – Global Transport and Logistics

Jednym z rozwiązań operatora, które docenili autorzy raportu z Forum Odpowiedzialnego Biznesu, jest fundusz inwestycyjny DSV, którego celem jest zapewnienie finansowania dla realizacji projektów wspierających proces dekarbonizacji w każdym z krajów, w których operator prowadzi działalność. Firma nałożyła na wszystkie swoje oddziały w 80 krajach wewnętrzny podatek węglowy, opierający się na opłacie za emisję CO2. Kwota zależy od poziomu emisji CO2 wynikającej z działalności operacyjnej. O zgromadzone dzięki opłacie fundusze mogą wnioskować spółki DSV realizujące innowacyjne programy i projekty przyspieszające osiągnięcie wyznaczonych celów w zakresie redukcji emisji CO2 (cele zgodne z SBTi) i osiągnięcie globalnej redukcji emisji do poziomu zera netto w 2050 r.

W ramach programu wsparto realizację kilkudziesięciu inicjatyw, w tym inicjatywę polskiego oddziału logistyki magazynowej. Dzięki dofinansowaniu z funduszu przeprowadziliśmy modernizację systemu oświetlenia zewnętrznego magazynu zlokalizowanego na Mazowszu. – mówi Agnieszka Kłopotowska, Sustainability Manager w DSV - Wśród innych działań, które otrzymały dofinansowanie, znalazły się m.in. małe floty elektrycznych ciężarówek i instalacje OZE przy magazynach. Dzięki środkom z funduszu zyskaliśmy możliwość wdrożenia projektów, które w innej sytuacji podjęlibyśmy dopiero w średnim bądź długim terminie.

Małe zmiany – duże efekty

W 2023 roku operator wdrożył pilotażowy projekt, w ramach którego weryfikowano rozwiązania mające na celu ograniczenie zużycia folii stretch LDPE, którą stosuje się do ochrony towarów podczas przechowywania i transportu. W oparciu o wyliczenia, a także testy w poszczególnych oddziałach, oszczędność wynikająca z wdrożenia rozwiązania wyniosła ok. 30 proc., zarówno w obszarze emisji CO2, jak i 75 proc. w obszarze zużycia plastiku.

W ramach testów osiągnięto redukcję zużycia folii maszynowej poprzez:

  • zmniejszenie minimalnej grubości folii
  • ustandaryzowanie procesu pakowania
  • opracowanie sposobu konfiguracji maszyn foliujących.

Less wrapping concept realizowany był w 9 magazynach w Polsce, we współpracy z firmą Vincent Systemy Pakowania.

DSV – Global Transport and Logistics w Polsce

Operator świadczy kompleksowe usługi logistyki magazynowej dla partnerów m.in. z sektorów: FMCG, farmaceutycznego, healthcare, automotive, elektroniki, telekomunikacji, retail, white goods, beauty czy eCommerce. Operator dysponuje obecnie 19 magazynami o łącznej powierzchni przekraczającej 320 tys. mkw. Plany rozwoju DSV w sektorze magazynowym zakładają zwiększenie dostępnej przestrzeni poprzez realizację własnych inwestycji, jak i aktywność na rynku najmu.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Transport Kara umowna za przeładunek: czy zawsze jest skuteczna? Biuro prasowe
2024-05-29 | 15:00

Kara umowna za przeładunek: czy zawsze jest skuteczna?

Zlecenia transportowe bywają naszpikowane karami umownymi, których nakładanie nie zawsze jest uzasadnione. Jednym z argumentów może być fakt, że niektóre dodatkowe
Transport Wydłużenie terminu płatności w wyniku opóźnienia w przesłaniu dokumentów
2024-05-29 | 15:00

Wydłużenie terminu płatności w wyniku opóźnienia w przesłaniu dokumentów

Terminy płatności bywają kością niezgody między zlecającymi transport a przewoźnikami. W umowach mogą znaleźć się zapisy wskazujące na sytuacje, w których termin płatności
Transport Czy warto wdrożyć w polskim transporcie regulacje prawne z Hiszpanii i Węgier?
2024-05-29 | 15:00

Czy warto wdrożyć w polskim transporcie regulacje prawne z Hiszpanii i Węgier?

Branża transportowa w Polsce wciąż staje przed licznymi wyzwaniami. Są wśród nich m.in. nieuczciwe praktyki, niskie stawki oraz złe warunki pracy kierowców. Z podobnymi

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Forum Sektora Kosmicznego 4 czerwca 2024

European Financial Congress 2024

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Tylko co 20. palacz jest w stanie samodzielnie rzucić papierosy. Dziś Światowy Dzień Bez Papierosa

Niemal co trzeci dorosły Polak przyznaje się do palenia papierosów. Ta liczba świadczy o porażce polskiej polityki zdrowotnej, w ramach której zakładano redukcję udziału palaczy w społeczeństwie do 5 proc. przed 2030 rokiem. Taki sukces zanotowała Szwecja, w której odsetek palaczy spadł w latach 2008–2023 z 15 proc. do 5,6 proc. Tymczasem wachlarz chorób wywołanych wdychaniem papierosowego dymu jest bardzo szeroki. Najgroźniejsze z nich, oprócz nowotworów, są związane z układem oddechowym i sercowo-naczyniowym jak np. żylna choroba zakrzepowo-zatorowa. 31 maja obchodzona jest 37. rocznica Światowego Dnia Bez Papierosa.

Prawo

Po wyborach wiele tematów w Komisji Europejskiej będzie kontynuowanych. Wśród nich Zielony Ład czy działania na rzecz solidarności z Ukrainą

Jest mało prawdopodobne, by po czerwcowych wyborach do europarlamentu nowa Komisja Europejska radykalnie zmieniła kierunek w wielu kluczowych tematach. Dotyczy to głównie Europejskiego Zielonego Ładu. Wśród priorytetów Brukseli, które w nowej kadencji będą z pewnością kontynuowane, wymienia się także kwestie związane z cyberbezpieczeństwem i digitalizacją na terenie Wspólnoty. W Polsce wybory do europarlamentu odbędą się w niedzielę, 9 czerwca.

Problemy społeczne

W strefach objętych konfliktem żyje 400 mln dzieci. Najtrudniejsza sytuacja jest w Strefie Gazy, gdzie w ciągu kilku miesięcy zginęło ponad 12 tys. dzieci

Według UNICEF jedno na pięć dzieci żyje w strefach objętych konfliktami lub z nich ucieka. Organizacja Narodów Zjednoczonych w latach 2005–2022 zweryfikowała ponad 315 tys. poważnych naruszeń praw dziecka na obszarach objętych konfliktem. Najtrudniejsza sytuacja panuje w Strefie Gazy, gdzie tylko w tym roku zginęło więcej dzieci niż w 2022 roku na całym świecie.  Wojna zabiera dzieciom to, co najważniejsze, czyli poczucie bezpieczeństwa i znacząco wpływa na ich rozwój – alarmuje Polska Akcja Humanitarna.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.