Duża transakcja w Kaliszu: TEL RED sprzedał obiekty w Parku Kalisz
TEL Real Estate Developer (TEL RED) sfinalizował kompleksową transakcję sprzedaży inwestycji Park Kalisz obejmującej około 20 tys. mkw. powierzchni logistycznej i przemysłu lekkiego. Logistyczną część portfela przejęła firma MNK Partners, a przemysłową — Konveyor.
Park Kalisz TEL RED to wielofunkcyjny zespół obiektów zlokalizowany w centrum Kalisza. Kompleks budynków, którego budowę zakończono na początku 2022 r., obejmuje aktywa logistyczne i obiekty przemysłu lekkiego o łącznej powierzchni około 20 tys. mkw., które w całości wynajęte są wiodącym międzynarodowym przedsiębiorstwom. Innowacyjna bryła obiektu pozwala firmom logistycznym działać wydajniej i efektywniej.
Na początku lutego 2023 roku firma TEL RED sfinalizowała złożoną transakcję sprzedaży Parku Kalisz grupie inwestorów skupiających się na różnych klasach aktywów. Logistyczną część portfela, wynajętą jednemu ze światowych liderów logistycznych, nabył MNK Partners, wiodący ogólnoeuropejski fundusz Private Equity z siedzibą w Paryżu, skupiający się na nieruchomościach komercyjnych w Polsce i innych strategicznych rynkach europejskich. Nabywcą powierzchni przemysłowej jest Konveyor, międzynarodowa firma produkcyjna z siedzibą w Stambule, wiodący globalny dostawca komponentów transportujących płyny dla przemysłu AGD i motoryzacyjnego.
Transakcja ta jeszcze bardziej umacnia pozycję TEL RED jako partnera dla głównych międzynarodowych graczy logistycznych w niszy małych i średnich budynków w miastach poziomu 2 i jeszcze bardziej przyspiesza jej przyszły rozwój — mówi Domenico Sibilio, Dyrektor Generalny i właściciel TEL Real Estate Developer.
Dzięki tej transakcji firma dodatkowo wzmacnia partnerstwo z kluczowymi międzynarodowymi funduszami Private Equity skupionymi na polskich aktywach logistycznych — mówi Grzegorz Szczyrek, Dyrektor Generalny TEL RED w Polsce.
TEL Real Estate Developer to firma inwestująca w nieruchomości, która prowadzi działalność głównie jako deweloper parków logistycznych w Polsce i we Włoszech z przeznaczeniem do długoterminowego wynajmu wiodącym międzynarodowym firmom logistycznym wchodzącym lub rozszerzającym swoją obecność na tych rynkach. Obecne value proposition TEL RED opiera się na następujących strategicznych filarach: rozwój aktywów logistycznych „ostatniej mili” – małych i średnich aktywów zlokalizowanych w miastach poziomu 2, poprzez inwestycje typu „build-to-suit” (BTS) zaprojektowane na podstawie specyficznych potrzeb globalnych firm logistycznych. Firma działa na polskim rynku od 2004 roku, a od 2012 roku zaczęła koncentrować się na logistyce i przemyśle lekkim.
W tej transakcji TEL RED wspierała grupa wiodących doradców ds. nieruchomości: od strony prawnej Wojciech Koczar oraz Julia Łysik z Kancelarii Prawnej DZP, od strony komercyjnej Renata Osiecka i Grzegorz Chmielak z AXI IMMO Group, a także Fabrizio Bosetti z BGC Group.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.
Firma
Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive

W Polsce od kilku lat stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6 proc., a według metodologii unijnej jest o połowę niższa i jedna z najniższych w Unii. Pracownicy przywykli już, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich korzystna. Jednak zaczynają się pojawiać pierwsze niepokojące sygnały zwiastujące możliwą zmianę trendu. Część branż ucierpiała np. z powodu spowolnienia w Niemczech, inne rozważają wybór innej niż Polska lokalizacji ze względu na wysokie koszty pracy czy energii. Na razie ogromnym wyzwaniem pozostaje aktywizacja osób biernych zawodowo.
Ochrona środowiska
Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych

Centra danych to jeden z dynamicznie rozwijających się, ale przy tym energochłonnych sektorów gospodarki. Prognozy PMR wskazują, że do 2030 roku operatorzy w Polsce będą dysponować centrami danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza, że wzrośnie ona ponad trzykrotnie względem 2024 roku. Przyspieszona cyfryzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że w ciągu kilku następnych lat zużycie energii elektrycznej w centrach danych tylko w Europie wzrośnie o 66 proc. Dlatego coraz więcej firm sięga po zrównoważone rozwiązania i energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.