Dyskusja nt. zrównoważonych modeli biznesowych w Ambasadzie Brytyjskiej
15 listopada 2023 r. Ambasada Brytyjska w Warszawie i AICPA & CIMA zorganizowały seminarium pt. „Sustainable Business Models”, podczas którego odbyły się dwie prelekcje eksperckie oraz panel dyskusyjny. Wydarzenie otworzyła Anna Clunes, Ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
„Kwestie zrównoważonego rozwoju mają coraz większy wpływ na światową gospodarkę. Nabierają rozpędu zarówno w zakresie ustanowienia spójnych, kompleksowych, międzynarodowych standardów, jak i rosnącego zapotrzebowania inwestorów na bardziej wszechstronną definicję wartości biznesowej. Liderzy biznesu i finansów stoją przed wyzwaniem przygotowania organizacji do zmieniających się warunków rynkowych – mówił podczas swojej prezentacji pierwszy z prelegentów, Dr Jeremy Osborn, FCMA, CGMA, CPA (Aust.), Global Head of ESG, AICPA & CIMA.
Następnie Dr Andrew Mountfield, Senior Research Fellow, Lead Oxford Rethinking Performance Initiative, Saïd Business School, University of Oxford przytoczył szereg przykładów i dobrych praktyki stosowanych przez europejskie firmy na podstawie projektów badawczych przeprowadzonych na Uniwersytecie Oksfordzkim. Zasiadł też w panelu dyskusyjnym obok Piotra Dmuchowskiego, Wiceprezesa Zarządu PZU TFI, Justyny Zasowskiej, FCMA, CGMA, CFO i Członka Zarządu OBI Polska oraz Magdaleny Cumanis, ACMA, CGMA, Dyrektora Relacji Inwestorskich i ESG w CIECH S.A.
Paneliści podzielili się z uczestnikami cennym doświadczeniem z zakresu wdrażania praktyk ESG w organizacjach i wiedzą nt. tworzenia nowych modeli biznesowych. Wydarzenie „Sustainable Business Models”, którego patronami były Polskie Stowarzyszenie ESG i Krajowa Izba Gospodarcza stworzyło również forum do dyskusji o wpływie zrównoważonego rozwoju na biznes, roli, jaką profesja finansowa odgrywa w tym zakresie, oraz potrzebie rozwoju kompetencji.
Saïd Business School Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz AICPA & CIMA opracowały program dla kadry zarządzającej „ESG and Sustainable Financial Strategy”, który ma na celu zapewnienie specjalistom z dziedziny księgowości i finansów umiejętności niezbędnych do zarządzania organizacjami w odpowiedzi na kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem. Jest on oferowany w formule sześciotygodniowego kursu online, a wśród zaangażowanych w stworzenie go osób znajdują się światowej klasy eksperci, CEOs i CFOs dużych korporacji oraz liderzy firm księgowych, którzy podzielą się z uczestnikami wiedzą nt. aktualnych praktyk i wyzwań rynkowych.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Lekcja: AI. Szkolenia o sztucznej inteligencji dla nauczycieli

Kwalifikacja Profesjonalna CGMA zostaje zaktualizowana w odpowiedzi na rosnące wymagania nowoczesnych finansów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.