Dzień Ziemi w Centrum Praskim Koneser. Ekoaktywności dla dzieci i dorosłych
Gra terenowa, tworzenie upcyklingowej instalacji artystycznej, warsztaty pszczelarskie, wspólne sprzątanie warszawskiej Pragi i wiele innych ekoatrakcji. To inicjatywy, które z okazji tegorocznego Dnia Ziemi przygotowało Centrum Praskie Koneser i Przerób-My, w ramach trwającej Klimatycznej Wiosny Konesera. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.
Obchodzony 22 kwietnia Dzień Ziemi jest każdego roku wyjątkową datą w kalendarzu – zwłaszcza dla miłośników przyrody. To moment, kiedy wiele osób skupia swoją uwagę na naturze i z wielkim zaangażowaniem bierze udział w ekoakcjach. Centrum Praskie Koneser, któremu wartości ekologiczne są szczególne bliskie, tego dnia przygotowało liczne atrakcje. Dzięki nim zarówno dzieci, jak i dorośli będą mogli nie tylko zmienić swoje nawyki na korzystniejsze dla środowiska, ale także między innymi wziąć udział w atrakcyjnej grze terenowej i stworzyć instalację artystyczną w duchu upcyklingu.
– W Centrum Praskim Koneser każdego dnia dbamy o nasz świat. Jednak innowacyjne rozwiązania, pozwalające oszczędzać wodę czy energię, to nie wszystko. Chcemy współtworzyć, razem z mieszkańcami Warszawy, świadomą i wrażliwą na dobro przyrody społeczność, która swoim przykładem będzie pokazywała również innym, że można codziennie zmieniać otoczenie na lepsze i piękniejsze. Właśnie dzięki np. upcyklingowi, który pozwala wykorzystywać to, co w trafiłoby na śmietnik, bez możliwości ponownego wykorzystania – mówi Monika Piwońska z Centrum Praskiego Koneser.
Szczegółowy program (godz. 16.00-19.00), Centrum Praskie Koneser:
Art Upcykling z Arturem Indyką to happening artupcyklingowy. Podczas wydarzenia, pod czujnym okiem Arutra Indyki – artysty zajmującego się upcyklingiem artystycznym i użytkowym – powstanie, z udziałem chętnych osób, instalacja z materiałów zebranych podczas zbiórki odpadów, które nie nadają się do recyklingu, m.in. płyt CD i kaset VHS.
Warsztat – budowanie „hotelu” dla owadów: w trakcie zająć ich uczestnicy usłyszą o zwyczajach lęgowych i bytowych zapylaczy. Wspólnie z ekspertami zbudują hotel dla dzikich owadów. Gotowa instalacja stanie na terenie Centrum Praskiego Koneser.
Warsztaty pszczelarskie: spotkanie z hodowcą pszczół z Amest Otwock, który w przystępny sposób opowie o życiu i roli w ekosystemie pszczoły miodnej. Będzie można też zobaczyć, jak wygląda ul od środka.
Gra terenowa „Aktywni dla pszczół”: uczestnicy w przystępny sposób dowiedzą się o problemach, z jakimi borykają się pszczoły. Projekt jest połączeniem procesu edukacyjnego, zabawy i rywalizacji w formule dostępnej dla wszystkich, którym bliskie są wartości przyrodnicze. Każdy, kto zdecyduje się na udział w grze, będzie miał do wykonania 8 zadań, które będzie można znaleźć na planszach rozstawionych w różnych punktach placu Konesera. W nagrodę za przejście gry, uczestnicy otrzymają metalową puszkę z nasionami roślin miododajnych.
Sadzonka za butelkę i samonawadniające doniczki: podczas warsztatu będzie można wymienić puste butelki na sadzonki roślin oczyszczających powietrze. Uczestnik, który przyniesie plastikową butelkę o pojemności min. 1,5l, wykona też pod okiem animatorów z firmy GROHE samonawadniającą doniczkę.
Ekoedukacyjne kolorowanki i gry: dla najmłodszych uczestników Dnia Ziemi w Centrum Praskim Koneser, we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji, przygotowane zostały książeczki i kolorowanki, z których dowiedzą się oni, jak oszczędzać wodę i dbać o środowisko.
Warszawska kranówka: podczas wydarzenia będzie można napić się orzeźwiającej warszawskiej kranówki prosto z beczkowozu MPWiK.
Wcześniej, od godz. 10.00 do 12.00, uczniowie okolicznych szkół wezmą udział w akcji sprzątania skwerów położnych na terenie dzielnicy. W punkcie startowym na placu Konesera uczestnicy wydarzenia otrzymają worki, rękawice i niezbędną wiedzę na temat segregacji odpadów. Za udział w projekcie uczniowie otrzymają puszki z nasionami roślin miododajnych.
Udział w Dniu Ziemi w Centrum Praskim Koneser jest bezpłatny. Więcej informacji na temat wszystkich wydarzeń odbywających się w ramach Klimatycznej Wiosny Konesera można znaleźć na stronie internetowej koneser.eu oraz w mediach społecznościowych Centrum Praskiego Koneser.
***
Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce i serce odradzającej się warszawskiej Pragi. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki, przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej i zakupowej. Tu można znaleźć wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: AZIA, Bombaj Masala, Ferment Praski, frankie’s, ORZO, Koneser Grill, Syreni Śpiew, a także unikatowe sklepy i polskie marki, tworzone przez rodzimych producentów, takie jak Mydlarnia Cztery Szpaki czy Centrum Twórcze Przerób-My. Ogólnodostępny plac Konesera, stanowiący rdzeń inwestycji, to miejsce licznych wystaw, targów i różnego rodzaju wydarzeń oraz pokazów artystycznych. Centrum Praskie Koneser to jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Polski, w którym znajduje się Muzeum Polskiej Wódki, Fundacja Nova Ars Poloniae i nietuzinkowe galerie: Art Sułek Space, Czajka Art Gallery, Dom ze Sztuką, ToTuart oraz Zwierzyniec.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Niepewna sytuacja zwracanych do Skarbu Państwa gruntów dzierżawnych. To może się wiązać z likwidacją infrastruktury rolniczej i miejsc pracy
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wciąż nie przedstawił spójnego planu zagospodarowania gruntów zwracanych do Zasobów Skarbu Państwa. W efekcie setki hektarów gruntów leżą odłogiem, a strategiczna infrastruktura rolnicza jest demontowana. Spółka Top Farms od dawna wnioskowała do KOWR-u o utworzenie ośrodków produkcji rolniczej (OPR) lub podjęcie jakichkolwiek decyzji, które umożliwiłyby dalsze funkcjonowanie wielu takich obiektów rolniczych. Brak decyzji skutkuje trwałą utratą potencjału produkcyjnego, a tym samym może osłabić pozycję konkurencyjną polskiego rolnictwa.
Transport
Europejskie miasta planują wzrost inwestycji w infrastrukturę społeczną. Wydatki na niskoemisyjny transport wciąż są niewystarczające [DEPESZA]

W ciągu najbliższych trzech lat 56 proc. gmin miejskich w UE planuje zwiększyć nakłady na redukcję emisji gazów cieplarnianych, a 53 proc. – na infrastrukturę społeczną – wynika z badania EBI. Dotacje krajowe i unijne pozostają głównym źródłem finansowania inwestycji, choć samorządy szukają także innych form finansowania. O potrzebach w tym obszarze eksperci i samorządowcy rozmawiali w trakcie panelu „Fundusze unijne w rozwoju miast i regionów”, który odbył się w ramach EKG w Katowicach.
Farmacja
Właściciele psów i kotów szczególnie narażeni na choroby odkleszczowe. Nie decydują się jednak na profilaktyczne szczepienia

Eksperci ostrzegają, że Polska znajduje się w czołówce krajów Europy Środkowej pod względem liczby zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, a mimo to poziom zaszczepienia przeciwko tej chorobie pozostaje dramatycznie niski. Tymczasem zmiany klimatyczne, coraz wyższe temperatury, migracje kleszczy i zanik sezonowości ich aktywności powodują, że ryzyko zakażenia jest coraz większe – nie tylko w lesie, ale i w mieście, parku czy ogrodzie, a nawet w domu, szczególnie tam, gdzie mieszkają zwierzęta.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.