Komunikaty PR

Dzieci przejmują kontrolę nad platformą Earth Speakr

2020-07-06  |  10:00
Biuro prasowe

Platforma Earth Speakr to nowe interaktywne dzieło sztuki artysty Olafura Eliassona, które nagłaśnia poglądy dzieci na przyszłość naszej planety. Dzieło zachęca dorosłych oraz dzisiejszych decydentów, innowatorów i polityków, żeby posłuchali, co młodzi mają do powiedzenia. EarthSpeakr wykorzystuje rzeczywistość rozszerzoną i obejmuje bezpłatną aplikację oraz interaktywną stronę internetową (www.earthspeakr.art) dostępną w 24 oficjalnych językach Unii Europejskiej. Eliasson stworzył projekt z okazji niemieckiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2020 r.


Zadebiutował debiutuje projekt Earth Speakr, zapraszający dzieci z całego kontynentu do wspólnego stworzenia dzieła sztuki przemawiającego na rzecz przyszłości naszej planety.

Earth Speakr to inicjatywa islandzko-duńskiego artysty Olafura Eliassona złożona z aplikacji, witryny internetowej,  fizycznych wystaw i nie tylko. Stanowi centralny element programu kulturalnego z okazji niemieckiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2020 r. Dzieło jest finansowane przez federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych i realizowane we współpracy z Instytutem Goethego. Earth Speakr to bezpłatny projekt, który promuje współpracę między Europejczykami w każdym wieku oraz skłania do refleksji nad zmianami klimatu i przyszłością naszej planety.

Dzieci przemawiają w obronie planety

W ciągu następnych sześciu miesięcy każdy będzie mógł pobrać aplikację Earth Speakr i stworzyć animację swojego otoczenia z wykorzystaniem zachęcającej do zabawy interaktywnej technologii. Dzieci i młodzież, które z racji wieku nie mogą jeszcze uczestniczyć w wyborach, mogą zabrać głos użyczając go dowolnemu przedmiotowi – drzewu, skórce od banana, niebu lub ulicy – aby przemówić w imieniu swojego lokalnego środowiska i całej planety. Ich kreatywny przekaz udostępniany na stronie www.earthspeakr.art będzie można obejrzeć w aplikacji z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości (ang. Augmented Reality, AR).

„Earth Speakr to wspólne dzieło sztuki, które zachęca dzieci, aby zostały artystami. Ostateczny kształt projektu Earth Speakr będzie zależał od Mówców na rzecz Ziemi – Earth Speakrs - ich kreatywności i wyobraźni. Dzieło składa się z ich myśli i wizji, obaw i nadziei. Ich twórczość może mieć charakter żartobliwy i kapryśny, poważny albo poetycki. Żaden pomysł nie jest dobry ani zły, a każdy może łatwo wziąć udział w projekcie. Platforma Earth Speakr zachęca dzieci, aby powiedziały, co im leży na sercu, i przyłączyły się do kształtowania naszego świata oraz planety, dziś i w przyszłości”, powiedział Olafur Eliasson.

„Od dzieci zwykle oczekuje się, żeby uważały w szkole i przestrzegały reguł. Ale teraz nadeszła nasza kolej, jako dorosłych, żeby posłuchać, co młodzi ludzie mają do powiedzenia. W ramach projektu Earth Speakr Olafur Eliasson daje dzieciom wyjątkową okazję do twórczego i przemyślanego podzielenia się pomysłami, które mogą pozytywnie wpłynąć na przyszłość wszystkich Europejczyków. Ich nagrania będą odtworzane w decyzyjnym sercu Europy, więc platforma Earth Speakr daje młodym ludziom głos, a dla dobra naszej wspólnej przyszłości powinniśmy wysłuchać ich uważnie”, powiedział Heiko Maas, Minister Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.

Aby zaangażować w projekt jak najwięcej osób, Eliasson i pracownicy jego studia stworzyli cyfrowe dzieło sztuki we współpracy z szerokim zespołem obejmującym dzieci, badaczy i innych specjalistów. Strona internetowa Earth Speakr jest dostępna w 24 oficjalnych językach Unii Europejskiej i można uzyskać do niej dostęp z całego świata. Ponadto do grona partnerów projektu dołącza coraz więcej muzeów, bibliotek i instytucji edukacyjnych, takich jak Instytut Goethego, aby udostępniać dzieło w sieci, a także fizycznie tam, gdzie to możliwe w czasach utrzymywania dystansu społecznego.

Dorośli słuchają głosu przyszłości

Earth Speakr wzmacnia przekaz dzieci i zachęca dorosłych oraz współczesnych decydentów, innowatorów i globalnych liderów, żeby ich wysłuchali. Pod adresem www.earthspeakr.art dorośli mogą pokazać, że słuchają dzieci, tworząc tak zwane „Loud Speakrs”, czyli kolekcje wiadomości AR. Kolekcje Loud Speakrs można umieścić w dowolnym punkcie na wirtualnej mapie – na publicznych skwerach, w parkach, ponad budynkami politycznymi – aby skłonić innych do słuchania. Wiadomości Earth Speakr są też nadawane w budynkach Justus Lipsius i Europa w Brukseli, w Parlamencie Europejskim w Brukseli i Strasburgu oraz w Berlinie na dziedzińcu „Lichthof” Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

„Życie na Ziemi to koegzystencja ludzi, zwierząt, roślin i ekosystemów. Musimy uświadomić sobie znaczenie tej koegzystencji, a następnie podjąć odpowiednie działania, żeby ją pielęgnować. W dzisiejszych debatach nad polityką klimatyczną głos następnego pokolenia musi być głośny i wyraźny, bo to ono będzie żyło w przyszłości, którą dziś kształtujemy.

Moje dzieło sztuki Earth Speakr zaprasza dzieci do mówienia o klimacie, czy to z obawą, czy z nadzieją. Dzięki aplikacji Earth Speakr mogą wyrazić swoje opinie za pośrednictwem dowolnej rzeczy w swoim lokalnym środowisku. Dzieło sztuki gromadzi ich głosy i wzmacnia to, co mają do powiedzenia. My – dorośli, decydenci, politycy – musimy wysłuchać twórczego dziecięcego przekazu i potraktować go poważnie”, powiedział Olafur Eliasson.

Od 1 lipca 2020 r. wiadomości dzieci będą pojawiać się na wirtualnej mapie Earth Speakr, a kolekcje Loud Speakrs będzie można oglądać w AR w ważnych miejscach Unii Europejskiej. Aby dowiedzieć się więcej i przyłączyć do tworzenia dzieła, można pobrać aplikację Earth Speakr z Google Play lub App Store, odwiedzić witrynę www.earthspeakr.art i dołączyć do dyskusji @earthspeakr w mediach społecznościowych.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Problemy społeczne W Polsce nie docenia się ich pracy, ale czas na zmiany Biuro prasowe
2024-05-15 | 06:12

W Polsce nie docenia się ich pracy, ale czas na zmiany

W związku z gwałtownym starzeniem się społeczeństwa opiekunowie seniorów będą niedługo pożądani na rynku pracy tak samo jak dziś księgowe, pracownicy budowlani, kierowcy czy
Problemy społeczne Jeszcze więcej “cichych godzin” w Castoramie
2024-05-13 | 01:00

Jeszcze więcej “cichych godzin” w Castoramie

Castorama wydłuża "ciche godziny" we wszystkich sklepach sieci w Polsce! Osoby wrażliwe na dźwięki, mające problemy słuchowe oraz będące się w spektrum autyzmu już od 9 maja,
Problemy społeczne BRAK ZDJĘCIA
2024-04-25 | 15:00

ZNAMY NOMINOWANYCH DO NAGRODY KORCZAKA W 2024 ROKU

ZNAMY NOMINOWANYCH DO NAGRODY KORCZAKA W 2024 ROKU   W tym roku do Nagrody Korczaka wypłynęło wyjątkowo dużo zgłoszeń – 147 osoby i instytucje z całego kraju. Jak podkreśla Uczelnia Korczaka – organizator konkursu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Regionalne

Start-upy mogą się starać o wsparcie. Trwa nabór do programu rozwoju innowacyjnych pomysłów na biznes

Trwa nabór do „Platform startowych dla nowych pomysłów” finansowany z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021–2027. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybrała sześć partnerskich ośrodków innowacji, które będą oferować start-upom bezpłatne programy inkubacji. Platformy pomogą rozwinąć technologicznie produkt i zapewnić mu przewagę konkurencyjną, umożliwią dostęp do najlepszych menedżerów i rynkowych praktyków, ale też finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć. Każdy z partnerów przyjmuje zgłoszenia ze wszystkich branż, ale także specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Jest więc oferta m.in. dla sektora motoryzacyjnego, rolno-spożywczego, metalowo-maszynowego czy sporttech.

Transport

Kolej pozostaje piętą achillesową polskich portów. Zarządy liczą na przyspieszenie inwestycji w tym obszarze

Nazywane polskim oknem na Skandynawię oraz będące ważnym węzłem logistycznym między południem i północą Europy Porty Szczecin–Świnoujście dynamicznie się rozwijają. W kwietniu 2024 roku wydano decyzję lokalizacyjną dotycząca terminalu kontenerowego w Świnoujściu, który ma szansę powstać do końca 2028 roku. Zdaniem ekspertów szczególnie ważnym elementem rozwoju portów, podobnie jak w przypadku innych portów w Polsce, jest transport kolejowy i w tym zakresie inwestycje są szczególnie potrzebne. – To nasza pięta achillesowa – przyznaje Rafał Zahorski, pełnomocnik zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ds. rozwoju.

Polityka

Projekt UE zyskuje wymiar militarny. Wojna w Ukrainie na nowo rozbudziła dyskusję o wspólnej europejskiej armii

Wspólna europejska armia na razie nie istnieje, a w praktyce obronność to wyłączna odpowiedzialność państw członkowskich UE. Jednak wybuch wojny w Ukrainie, tuż za wschodnią granicą, na nowo rozbudził europejską dyskusję o potrzebie posiadania własnego potencjału militarnego. Jak niedawno wskazał wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Europa powinna mieć własne siły szybkiego reagowania i powołać komisarza ds. obronności, ponieważ stoi obecnie w obliczu największych wyzwań od czasu zakończenia II wojny światowej. – Musimy zdobyć własną siłę odstraszania i zwiększać wydatki na obronność – podkreśla europoseł Janusz Lewandowski.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.