Komunikaty PR

Dzieci przejmują kontrolę nad platformą Earth Speakr

2020-07-06  |  10:00
Biuro prasowe

Platforma Earth Speakr to nowe interaktywne dzieło sztuki artysty Olafura Eliassona, które nagłaśnia poglądy dzieci na przyszłość naszej planety. Dzieło zachęca dorosłych oraz dzisiejszych decydentów, innowatorów i polityków, żeby posłuchali, co młodzi mają do powiedzenia. EarthSpeakr wykorzystuje rzeczywistość rozszerzoną i obejmuje bezpłatną aplikację oraz interaktywną stronę internetową (www.earthspeakr.art) dostępną w 24 oficjalnych językach Unii Europejskiej. Eliasson stworzył projekt z okazji niemieckiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2020 r.


Zadebiutował debiutuje projekt Earth Speakr, zapraszający dzieci z całego kontynentu do wspólnego stworzenia dzieła sztuki przemawiającego na rzecz przyszłości naszej planety.

Earth Speakr to inicjatywa islandzko-duńskiego artysty Olafura Eliassona złożona z aplikacji, witryny internetowej,  fizycznych wystaw i nie tylko. Stanowi centralny element programu kulturalnego z okazji niemieckiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2020 r. Dzieło jest finansowane przez federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych i realizowane we współpracy z Instytutem Goethego. Earth Speakr to bezpłatny projekt, który promuje współpracę między Europejczykami w każdym wieku oraz skłania do refleksji nad zmianami klimatu i przyszłością naszej planety.

Dzieci przemawiają w obronie planety

W ciągu następnych sześciu miesięcy każdy będzie mógł pobrać aplikację Earth Speakr i stworzyć animację swojego otoczenia z wykorzystaniem zachęcającej do zabawy interaktywnej technologii. Dzieci i młodzież, które z racji wieku nie mogą jeszcze uczestniczyć w wyborach, mogą zabrać głos użyczając go dowolnemu przedmiotowi – drzewu, skórce od banana, niebu lub ulicy – aby przemówić w imieniu swojego lokalnego środowiska i całej planety. Ich kreatywny przekaz udostępniany na stronie www.earthspeakr.art będzie można obejrzeć w aplikacji z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości (ang. Augmented Reality, AR).

„Earth Speakr to wspólne dzieło sztuki, które zachęca dzieci, aby zostały artystami. Ostateczny kształt projektu Earth Speakr będzie zależał od Mówców na rzecz Ziemi – Earth Speakrs - ich kreatywności i wyobraźni. Dzieło składa się z ich myśli i wizji, obaw i nadziei. Ich twórczość może mieć charakter żartobliwy i kapryśny, poważny albo poetycki. Żaden pomysł nie jest dobry ani zły, a każdy może łatwo wziąć udział w projekcie. Platforma Earth Speakr zachęca dzieci, aby powiedziały, co im leży na sercu, i przyłączyły się do kształtowania naszego świata oraz planety, dziś i w przyszłości”, powiedział Olafur Eliasson.

„Od dzieci zwykle oczekuje się, żeby uważały w szkole i przestrzegały reguł. Ale teraz nadeszła nasza kolej, jako dorosłych, żeby posłuchać, co młodzi ludzie mają do powiedzenia. W ramach projektu Earth Speakr Olafur Eliasson daje dzieciom wyjątkową okazję do twórczego i przemyślanego podzielenia się pomysłami, które mogą pozytywnie wpłynąć na przyszłość wszystkich Europejczyków. Ich nagrania będą odtworzane w decyzyjnym sercu Europy, więc platforma Earth Speakr daje młodym ludziom głos, a dla dobra naszej wspólnej przyszłości powinniśmy wysłuchać ich uważnie”, powiedział Heiko Maas, Minister Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.

Aby zaangażować w projekt jak najwięcej osób, Eliasson i pracownicy jego studia stworzyli cyfrowe dzieło sztuki we współpracy z szerokim zespołem obejmującym dzieci, badaczy i innych specjalistów. Strona internetowa Earth Speakr jest dostępna w 24 oficjalnych językach Unii Europejskiej i można uzyskać do niej dostęp z całego świata. Ponadto do grona partnerów projektu dołącza coraz więcej muzeów, bibliotek i instytucji edukacyjnych, takich jak Instytut Goethego, aby udostępniać dzieło w sieci, a także fizycznie tam, gdzie to możliwe w czasach utrzymywania dystansu społecznego.

Dorośli słuchają głosu przyszłości

Earth Speakr wzmacnia przekaz dzieci i zachęca dorosłych oraz współczesnych decydentów, innowatorów i globalnych liderów, żeby ich wysłuchali. Pod adresem www.earthspeakr.art dorośli mogą pokazać, że słuchają dzieci, tworząc tak zwane „Loud Speakrs”, czyli kolekcje wiadomości AR. Kolekcje Loud Speakrs można umieścić w dowolnym punkcie na wirtualnej mapie – na publicznych skwerach, w parkach, ponad budynkami politycznymi – aby skłonić innych do słuchania. Wiadomości Earth Speakr są też nadawane w budynkach Justus Lipsius i Europa w Brukseli, w Parlamencie Europejskim w Brukseli i Strasburgu oraz w Berlinie na dziedzińcu „Lichthof” Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

„Życie na Ziemi to koegzystencja ludzi, zwierząt, roślin i ekosystemów. Musimy uświadomić sobie znaczenie tej koegzystencji, a następnie podjąć odpowiednie działania, żeby ją pielęgnować. W dzisiejszych debatach nad polityką klimatyczną głos następnego pokolenia musi być głośny i wyraźny, bo to ono będzie żyło w przyszłości, którą dziś kształtujemy.

Moje dzieło sztuki Earth Speakr zaprasza dzieci do mówienia o klimacie, czy to z obawą, czy z nadzieją. Dzięki aplikacji Earth Speakr mogą wyrazić swoje opinie za pośrednictwem dowolnej rzeczy w swoim lokalnym środowisku. Dzieło sztuki gromadzi ich głosy i wzmacnia to, co mają do powiedzenia. My – dorośli, decydenci, politycy – musimy wysłuchać twórczego dziecięcego przekazu i potraktować go poważnie”, powiedział Olafur Eliasson.

Od 1 lipca 2020 r. wiadomości dzieci będą pojawiać się na wirtualnej mapie Earth Speakr, a kolekcje Loud Speakrs będzie można oglądać w AR w ważnych miejscach Unii Europejskiej. Aby dowiedzieć się więcej i przyłączyć do tworzenia dzieła, można pobrać aplikację Earth Speakr z Google Play lub App Store, odwiedzić witrynę www.earthspeakr.art i dołączyć do dyskusji @earthspeakr w mediach społecznościowych.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Problemy społeczne SOFTSWISS niesie pomoc osobom dotkniętym powodzią na południu Polski Biuro prasowe
2024-09-27 | 10:30

SOFTSWISS niesie pomoc osobom dotkniętym powodzią na południu Polski

We wrześniu Europa Środkowa i Wschodnia została dotknięta powodzią na dużą skalę spowodowaną przez burzę "Boris". W wyniku intensywnych opadów tysiące domów
Problemy społeczne Konferencja „Piecza zastępcza 2030: bezpieczne dziecko w dobrym systemie”
2024-09-19 | 10:00

Konferencja „Piecza zastępcza 2030: bezpieczne dziecko w dobrym systemie”

Fundacja Dobrych Inicjatyw obchodzi jubileusz działania na rzecz wychowanków i wychowanek instytucjonalnej pieczy zastępczej. Z tej okazji 25 września w Teatrze 6. Piętro (PKiN) w
Problemy społeczne Mówiliśmy o tym na forum
2024-09-13 | 13:00

Mówiliśmy o tym na forum

FDI o kryzysie pieczy zastępczej na XXXIII Forum Ekonomicznym w Karpaczu W Polsce nie udaje nam się budowanie relacji na linii instytucja - obywatel. To jeden z wielu powodów, przez

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Do 2050 roku lotnictwo ma być zeroemisyjne. Do osiągnięcia tego celu konieczna jest wymiana floty i przejście na ekologiczne paliwa

Lotnictwo odpowiada za ok. 4 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE. Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) prognozowała, że wraz z dynamicznym wzrostem ruchu lotniczego do 2050 roku emisje z lotnictwa mogą się potroić w porównaniu z 2015 rokiem. Dlatego dwa lata temu wszystkie państwa członkowskie tej organizacji przyjęły zobowiązanie, by w ciągu kolejnych 25 lat dążyć do zeroemisyjności. Eksperci oceniają, że do tego konieczne są co najmniej dwa warunki – przejście na ekologiczne paliwa lotnicze i modernizacja floty.

Prawo

Rośnie liczba wynalazków wykorzystujących sztuczną inteligencję. Za rozwojem technologii nie nadążają przepisy

W ciągu ostatnich 10 lat liczba patentów związanych z generatywną sztuczną inteligencją wzrosła z 733 w 2014 roku do ponad 14 tys. w 2023 roku – wynika z raportu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Łącznie w ciągu dekady przyznano niemal 54,5 tys. patentów dla tego typu wynalazków. Nie wszystkie kwestie związane z prawem własności intelektualnej, prawem autorskim, wykorzystaniem gen AI są uregulowane. – Potrzeba jeszcze trochę czasu, żeby znalazły się odpowiednie rozwiązania prawne, które pozwolą na ochronę rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję – ocenia Dorota Rzążewska, prezeska Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

DlaWas.info

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.