Komunikaty PR

58 wypadków w szkołach dziennie – jak zadbać o bezpieczny powrót do szkoły?

2022-08-23  |  11:00
Biuro prasowe
  • W tym roku pierwszego września rok szkolny rozpocznie około 5 mln uczniów. Czeka ich 186 dni nauki szkolnej.
  • W ciągu jednego roku w przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich dochodzi do kilkunastu tysięcy wypadków.  W roku szkolnym 2020/2021 było ich 10 822*, ale był to rok „pandemiczny”, w którym dzieci w placówkach edukacyjnych spędziły mniej czasu.
  • Dzieci mierzą się też z hejtem w sieci czy otyłością. Jak zapobiegać takim zjawiskom podpowiada Niezbędnik Rodzica przygotowany przez CUK Ubezpieczenia wspólnie z wykładowcami Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.

 

W tym roku pierwszego września rok szkolny rozpocznie około 5 mln uczniów. Czeka ich 186 dni nauki szkolnej. To o 2 mniej niż dwa lata temu, ale aż o 3 dni więcej niż w roku szkolnym 2018/2019. Rodzice myślą już o zakupie książek i zeszytów, ubiorów i wyposażenia dla swoich dzieci. Muszą też wziąć pod uwagę bezpieczeństwo swoich pociech, bo szkoła to niestety także liczne zagrożenia dla ich zdrowia fizycznego i psychicznego.

 

Wypadki w placówkach szkolnych 

Wg najnowszych dostępnych danych w roku szkolnym 2020/2021 w przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich doszło do 10 822 wypadków (*dane portal gov.pl). Oznacza to średnio ponad 1000 wypadków miesięcznie. Przy roku szkolnym liczącym 186 dni nauki jest to średnio ponad 58 wypadków dziennie. Trzeba jednak pamiętać, że rok szkolny 2020/2021 był „pandemicznym”, a nauka przez długi czas odbywała się zdalnie. Czas lekcji on-line różnił się dla poszczególnych województw, część nauki odbywała się też w trybie hybrydowym, gdzie w tej samej szkole dzieci przychodziły do klas wymiennie. Jednak można założyć, że gdyby dzieci spędziły wszystkie dni w szkołach, wypadków byłoby o kilkanaście procent więcej. Tak może być w tym roku.

 

Od nieuwagi ucznia, przez niedostateczną kontrolę, po pobicia

Najczęstsze przyczyny wypadków to nieuwaga ucznia, działania nieumyślne innej osoby, działania umyślne i nieumyślne ucznia, ale także zły stan techniczny obiektów, maszyn i urządzeń oraz wyposażenia i sprzętów, a także ich niewłaściwe zabezpieczenie. Wśród przyczyn wypadków w statystykach rządowych można też znaleźć niewłaściwe zabezpieczenie klatek schodowych i korytarzy, brak lub niedostateczny nadzór nad uczniem oraz niestety pobicia czy umyślne uderzenia. Miejsca wypadków to cały teren szkoły: sale lekcyjne, pracownie, place zabaw, ciągi komunikacyjne, czy sale gimnastyczne.

Wśród rodzajów zajęć dominują oczywiście wychowanie fizyczne oraz przerwy międzylekcyjne. W statystykach pojawiają się jednak też inne zajęcia oraz wycieczki edukacyjne.

- Rodzice są w zdecydowanej większości świadomi, że pobyt w szkole niesie ze sobą zagrożenie wypadkiem. To jeden z powodów dużego zainteresowania tzw. ubezpieczeniem szkolnym NNW. W okresie od drugiej połowy sierpnia do października liczba kalkulacji takiego ubezpieczenia jest u nas zwyczajowo niemal trzykrotnie wyższa niż pozostałych miesiącach. Jest to spowodowane przede wszystkim troską rodziców o bezpieczeństwo swoich pociech wracających do szkoły, ale i zajęć pozalekcyjnych. Ubezpieczenie NNW chroni także w  przypadku zdarzeń na SKSie czy innych zajęciach odbywających się po lekcjach. Również w drodze do i ze szkoły oraz na boiskach, świetlicach oraz klubach osiedlowych – mówi Kamila Grandzicka z CUK Ubezpieczenia.

 

Ile kosztuje „dobra” polisa szkolna dla dziecka?

Odpowiednie klauzule NNW szkolnego chronią też przed skutkami wypadków podczas jazdy konnej, ukąszenia owadów, zniszczenia okularów w związku z nieszczęśliwym wypadkiem na terenie placówki oświatowej oraz zapewniają pomoc psychologiczną związaną z „hejtem” w Internecie. Ceny polis NNW dla dziecka zaczynają się od 29 zł, ale każdy rodzic ma nieco inne wyobrażenie takiej ochrony. Rozpiętość cen u ubezpieczycieli jest duża. Warto je porównywać i konsultować z doradcami ubezpieczeniowymi.

 - Zakres ubezpieczenia NNW szkolnego powinien być jak najbliższy codziennym preferencjom dziecka. Stąd też, kiedy uprawia piłkę nożną lub jeździ konno, warto zwrócić uwagę czy rozszerzenie uwzględniającą uprawianie sportów. Jeżeli nosi okulary korekcyjne, ciekawym rozwiązaniem będzie zwrot kosztów naprawy na skutek zniszczenia podczas wypadku. Rosnącym zainteresowaniem cieszy się też pomoc psychologiczna będąca następstwem traumatycznych doświadczeń oraz ochrona przed prześladowaniem i hejtem w sieci – zauważa Kamila Grandzicka z CUK Ubezpieczenia.

 

Nie tylko ubezpieczenie, także wiedza jak zapobiegać wypadkom

Ochrona ubezpieczeniowa jest ważna i znacząco łagodzi skutki wypadków poprzez wypłatę odszkodowania, które można przeznaczyć np. na rehabilitację. Rodzice powinni jednak zrobić wszystko, żeby zmniejszyć samo prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku. Może im w tym pomóc Niezbędnik Świadomego Rodzica przygotowany przez CUK Ubezpieczenia wspólnie z wykładowcami Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu. To cykl 15 filmów, w których wykładowcy dzielą się wiedzą z następujących obszarów: 

  • diety i aktywności fizycznej dzieci, 
  • cyberbezpieczeństwa, social mediów i cyfrowych finansów, 
  • motywacji, komunikacji i relacjach rodziców z dziećmi. 

 

- Niezbędnik w przystępnym sposób, w formie filmów wideo oraz ebooka, opisuje największe zagrożenia, z jakimi mierzy się współczesne dziecko. Nie chodzi przecież tylko o wypadki. Problem nadwagi i otyłości dotyczy niemal co trzeciego 8-latka (badanie COSI, 2016). W latach 2014-2018 wg badania HBSC odsetek młodzieży z nadmierną masą ciała wzrósł z 19,9% do 21,7%. Ogromnym zagrożeniem są też niewłaściwe relacje społeczne w przestrzeni internetowej. Wg badania NASK oraz Rzecznika Praw Dziecka „Nastolatki wobec Internetu” aż 93,4% nastolatków cały czas jest dostępne on-line. 58,1% przyznało, że spotkało się z sytuacją poniżania, czy ośmieszania ich znajomego, a 32,2% pytanych, odpowiedziało, że osobiście spotkało się z wyzywaniem w internecie. Sam nadmierny kontakt ze smartfonem może prowadzić do istotnych problemów zaburzających rozwój dzieci. Jak radzić sobie i zapobiegać takim zagrożeniom podpowiadają w Niezbędniku wykładowcy z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu – mówi Paweł Bukowski z CUK Ubezpieczenia, firmy, która jest inicjatorem i współautorem Niezbędnika.

- Niezbędnik będzie dołączany do polis NNW Szkolne, materiał jest również dostępny dla osób zainteresowanych po wypełnieniu formularza: https://cuk.pl/niezbednik-swiadomego-rodzica. Traktujemy ten projekt jako akcję wspierającą świadomość rodziców w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa dzieci – dodaje Paweł Bukowski.

 

Ubezpieczenia NNW dla dzieci dostępne jest w formie indywidualnej – gdzie rodzice sami decydują o jego zawartości oraz w formule grupowej. W takim wariancie nie ma możliwości rozszerzenia zakresu ochrony- można przystępować do ubezpieczenia, ale tylko na jednakowych, obowiązujących wcześniej warunkach. Wykupienie polisy grupowej w szkole nie jest obowiązkowe. Indywidualnie ochronę można nabyć w dowolnej placówce ubezpieczeniowej lub przez Internet.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Lider się szkoli, czyli o przewadze strategicznego myślenia nad AI Biuro prasowe
2024-06-26 | 11:00

Lider się szkoli, czyli o przewadze strategicznego myślenia nad AI

Konieczność lifelong learning, czyli uczenia się przez całe życie, stała się faktem. Biznes – jak się wydaje – uświadomił to sobie najwcześniej, a liderzy to grupa,
Edukacja Jak pokonać bariery językowe w podróży?
2024-06-24 | 17:00

Jak pokonać bariery językowe w podróży?

Zagraniczne podróże to jeden z najczęściej wybieranych przez nas sposobów spędzania upragnionych wakacji. Jak się okazuje, dla niektórych takie eskapady wiążą się ze
Edukacja Oldschool jest fajny, ale nie w szkole!
2024-06-21 | 14:00

Oldschool jest fajny, ale nie w szkole!

To happening Centrum Nauczania Domowego prowadzony pod hasłem: “Oldschool jest fajny, ale nie w szkole” będący próbą zwrócenia uwagi na konieczność zmian

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Na rynku kapitałowym brakuje indywidualnych inwestorów. Nowe regulacje UE mają pobudzić ich zaangażowanie

– Rola rynku kapitałowego w rozwoju polskiej gospodarki jest nie do przecenienia – podkreśla Tomasz Orlik, członek zarządu PFR TFI. Jak wskazuje, obecnie kluczowy jest wzrost poziomu inwestycji, a w najbliższych latach przed nami duże wyzwanie w postaci zielonej transformacji. Rynek kapitałowy ma w tym procesie do odegrania ważną rolę, ale do tego potrzebuje aktywnych inwestorów, także indywidualnych. Dlatego pilnie potrzebne są działania, które pobudziłyby ich aktywność i zachęciły do lokowania na rynku oszczędności gospodarstw domowych. Pomóc w tym mają nowe regulacje unijne.

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Transport

Firmy budowlane wyczekują na harmonogram największych krajowych inwestycji. Problemem mogą być terminy i brak rąk do pracy

W kolejnych latach z jednej strony napłynie do Polski  strumień funduszy europejskich z nowej perspektywy oraz Krajowego Planu Odbudowy, z drugiej strony w przygotowaniu są wielkie projekty infrastrukturalne związane z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, kolei dużych prędkości, elektrowni jądrowej czy infrastruktury w obszarze bezpieczeństwa. – Mamy do czynienia z analizą programów po poprzednim rządzie, weryfikacją niektórych inwestycji. Firmy chcą, żeby został podany harmonogram prac – co, kiedy i w jakiej części kraju będzie realizowane, bo one też muszą się do tego przygotować – mówi Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Wyzwaniem w realizacji tych inwestycji mogą się okazać braki kadrowe.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.