Komunikaty PR

58 wypadków w szkołach dziennie – jak zadbać o bezpieczny powrót do szkoły?

2022-08-23  |  11:00
Biuro prasowe
  • W tym roku pierwszego września rok szkolny rozpocznie około 5 mln uczniów. Czeka ich 186 dni nauki szkolnej.
  • W ciągu jednego roku w przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich dochodzi do kilkunastu tysięcy wypadków.  W roku szkolnym 2020/2021 było ich 10 822*, ale był to rok „pandemiczny”, w którym dzieci w placówkach edukacyjnych spędziły mniej czasu.
  • Dzieci mierzą się też z hejtem w sieci czy otyłością. Jak zapobiegać takim zjawiskom podpowiada Niezbędnik Rodzica przygotowany przez CUK Ubezpieczenia wspólnie z wykładowcami Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.

 

W tym roku pierwszego września rok szkolny rozpocznie około 5 mln uczniów. Czeka ich 186 dni nauki szkolnej. To o 2 mniej niż dwa lata temu, ale aż o 3 dni więcej niż w roku szkolnym 2018/2019. Rodzice myślą już o zakupie książek i zeszytów, ubiorów i wyposażenia dla swoich dzieci. Muszą też wziąć pod uwagę bezpieczeństwo swoich pociech, bo szkoła to niestety także liczne zagrożenia dla ich zdrowia fizycznego i psychicznego.

 

Wypadki w placówkach szkolnych 

Wg najnowszych dostępnych danych w roku szkolnym 2020/2021 w przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich doszło do 10 822 wypadków (*dane portal gov.pl). Oznacza to średnio ponad 1000 wypadków miesięcznie. Przy roku szkolnym liczącym 186 dni nauki jest to średnio ponad 58 wypadków dziennie. Trzeba jednak pamiętać, że rok szkolny 2020/2021 był „pandemicznym”, a nauka przez długi czas odbywała się zdalnie. Czas lekcji on-line różnił się dla poszczególnych województw, część nauki odbywała się też w trybie hybrydowym, gdzie w tej samej szkole dzieci przychodziły do klas wymiennie. Jednak można założyć, że gdyby dzieci spędziły wszystkie dni w szkołach, wypadków byłoby o kilkanaście procent więcej. Tak może być w tym roku.

 

Od nieuwagi ucznia, przez niedostateczną kontrolę, po pobicia

Najczęstsze przyczyny wypadków to nieuwaga ucznia, działania nieumyślne innej osoby, działania umyślne i nieumyślne ucznia, ale także zły stan techniczny obiektów, maszyn i urządzeń oraz wyposażenia i sprzętów, a także ich niewłaściwe zabezpieczenie. Wśród przyczyn wypadków w statystykach rządowych można też znaleźć niewłaściwe zabezpieczenie klatek schodowych i korytarzy, brak lub niedostateczny nadzór nad uczniem oraz niestety pobicia czy umyślne uderzenia. Miejsca wypadków to cały teren szkoły: sale lekcyjne, pracownie, place zabaw, ciągi komunikacyjne, czy sale gimnastyczne.

Wśród rodzajów zajęć dominują oczywiście wychowanie fizyczne oraz przerwy międzylekcyjne. W statystykach pojawiają się jednak też inne zajęcia oraz wycieczki edukacyjne.

- Rodzice są w zdecydowanej większości świadomi, że pobyt w szkole niesie ze sobą zagrożenie wypadkiem. To jeden z powodów dużego zainteresowania tzw. ubezpieczeniem szkolnym NNW. W okresie od drugiej połowy sierpnia do października liczba kalkulacji takiego ubezpieczenia jest u nas zwyczajowo niemal trzykrotnie wyższa niż pozostałych miesiącach. Jest to spowodowane przede wszystkim troską rodziców o bezpieczeństwo swoich pociech wracających do szkoły, ale i zajęć pozalekcyjnych. Ubezpieczenie NNW chroni także w  przypadku zdarzeń na SKSie czy innych zajęciach odbywających się po lekcjach. Również w drodze do i ze szkoły oraz na boiskach, świetlicach oraz klubach osiedlowych – mówi Kamila Grandzicka z CUK Ubezpieczenia.

 

Ile kosztuje „dobra” polisa szkolna dla dziecka?

Odpowiednie klauzule NNW szkolnego chronią też przed skutkami wypadków podczas jazdy konnej, ukąszenia owadów, zniszczenia okularów w związku z nieszczęśliwym wypadkiem na terenie placówki oświatowej oraz zapewniają pomoc psychologiczną związaną z „hejtem” w Internecie. Ceny polis NNW dla dziecka zaczynają się od 29 zł, ale każdy rodzic ma nieco inne wyobrażenie takiej ochrony. Rozpiętość cen u ubezpieczycieli jest duża. Warto je porównywać i konsultować z doradcami ubezpieczeniowymi.

 - Zakres ubezpieczenia NNW szkolnego powinien być jak najbliższy codziennym preferencjom dziecka. Stąd też, kiedy uprawia piłkę nożną lub jeździ konno, warto zwrócić uwagę czy rozszerzenie uwzględniającą uprawianie sportów. Jeżeli nosi okulary korekcyjne, ciekawym rozwiązaniem będzie zwrot kosztów naprawy na skutek zniszczenia podczas wypadku. Rosnącym zainteresowaniem cieszy się też pomoc psychologiczna będąca następstwem traumatycznych doświadczeń oraz ochrona przed prześladowaniem i hejtem w sieci – zauważa Kamila Grandzicka z CUK Ubezpieczenia.

 

Nie tylko ubezpieczenie, także wiedza jak zapobiegać wypadkom

Ochrona ubezpieczeniowa jest ważna i znacząco łagodzi skutki wypadków poprzez wypłatę odszkodowania, które można przeznaczyć np. na rehabilitację. Rodzice powinni jednak zrobić wszystko, żeby zmniejszyć samo prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku. Może im w tym pomóc Niezbędnik Świadomego Rodzica przygotowany przez CUK Ubezpieczenia wspólnie z wykładowcami Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu. To cykl 15 filmów, w których wykładowcy dzielą się wiedzą z następujących obszarów: 

  • diety i aktywności fizycznej dzieci, 
  • cyberbezpieczeństwa, social mediów i cyfrowych finansów, 
  • motywacji, komunikacji i relacjach rodziców z dziećmi. 

 

- Niezbędnik w przystępnym sposób, w formie filmów wideo oraz ebooka, opisuje największe zagrożenia, z jakimi mierzy się współczesne dziecko. Nie chodzi przecież tylko o wypadki. Problem nadwagi i otyłości dotyczy niemal co trzeciego 8-latka (badanie COSI, 2016). W latach 2014-2018 wg badania HBSC odsetek młodzieży z nadmierną masą ciała wzrósł z 19,9% do 21,7%. Ogromnym zagrożeniem są też niewłaściwe relacje społeczne w przestrzeni internetowej. Wg badania NASK oraz Rzecznika Praw Dziecka „Nastolatki wobec Internetu” aż 93,4% nastolatków cały czas jest dostępne on-line. 58,1% przyznało, że spotkało się z sytuacją poniżania, czy ośmieszania ich znajomego, a 32,2% pytanych, odpowiedziało, że osobiście spotkało się z wyzywaniem w internecie. Sam nadmierny kontakt ze smartfonem może prowadzić do istotnych problemów zaburzających rozwój dzieci. Jak radzić sobie i zapobiegać takim zagrożeniom podpowiadają w Niezbędniku wykładowcy z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu – mówi Paweł Bukowski z CUK Ubezpieczenia, firmy, która jest inicjatorem i współautorem Niezbędnika.

- Niezbędnik będzie dołączany do polis NNW Szkolne, materiał jest również dostępny dla osób zainteresowanych po wypełnieniu formularza: https://cuk.pl/niezbednik-swiadomego-rodzica. Traktujemy ten projekt jako akcję wspierającą świadomość rodziców w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa dzieci – dodaje Paweł Bukowski.

 

Ubezpieczenia NNW dla dzieci dostępne jest w formie indywidualnej – gdzie rodzice sami decydują o jego zawartości oraz w formule grupowej. W takim wariancie nie ma możliwości rozszerzenia zakresu ochrony- można przystępować do ubezpieczenia, ale tylko na jednakowych, obowiązujących wcześniej warunkach. Wykupienie polisy grupowej w szkole nie jest obowiązkowe. Indywidualnie ochronę można nabyć w dowolnej placówce ubezpieczeniowej lub przez Internet.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Znamy wyniki 2. edycji Universiady – zwycięzcami młodzi naukowcy z Oławy Biuro prasowe
2024-04-30 | 01:00

Znamy wyniki 2. edycji Universiady – zwycięzcami młodzi naukowcy z Oławy

PPG (NYSE: PPG) poinformowała, że wyłoniono zwycięskie zespoły 2. edycji konkursu Universiada. Pierwsze miejsce i 5000 zł przyznano drużynie ze SP nr 8 w Oławie, drugie miejsce i 2500 zł
Edukacja Już prawie 600 szkół bierze udział w programie „Finansoaktywni”
2024-04-25 | 15:30

Już prawie 600 szkół bierze udział w programie „Finansoaktywni”

Ministerstwo Finansów po raz kolejny edukuje młodzież na temat finansów i podatków. Tegoroczna edycja programu „Finansoaktywni: Podatki płacimy, korzyści
Edukacja Zrozumienie i wsparcie - jak pomóc dzieciom przebrnąć przez czas egzaminów?
2024-04-24 | 13:47

Zrozumienie i wsparcie - jak pomóc dzieciom przebrnąć przez czas egzaminów?

W procesie kształcenia dziecka, rola rodzica jest kluczowa, nawet kiedy staje się ono coraz bardziej niezależne. Ważne jest zapewnienie wsparcia przy wyborze szkoły oraz prowadzenie go w taki

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.