Komunikaty PR

58 wypadków w szkołach dziennie – jak zadbać o bezpieczny powrót do szkoły?

2022-08-23  |  11:00
Biuro prasowe
  • W tym roku pierwszego września rok szkolny rozpocznie około 5 mln uczniów. Czeka ich 186 dni nauki szkolnej.
  • W ciągu jednego roku w przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich dochodzi do kilkunastu tysięcy wypadków.  W roku szkolnym 2020/2021 było ich 10 822*, ale był to rok „pandemiczny”, w którym dzieci w placówkach edukacyjnych spędziły mniej czasu.
  • Dzieci mierzą się też z hejtem w sieci czy otyłością. Jak zapobiegać takim zjawiskom podpowiada Niezbędnik Rodzica przygotowany przez CUK Ubezpieczenia wspólnie z wykładowcami Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.

 

W tym roku pierwszego września rok szkolny rozpocznie około 5 mln uczniów. Czeka ich 186 dni nauki szkolnej. To o 2 mniej niż dwa lata temu, ale aż o 3 dni więcej niż w roku szkolnym 2018/2019. Rodzice myślą już o zakupie książek i zeszytów, ubiorów i wyposażenia dla swoich dzieci. Muszą też wziąć pod uwagę bezpieczeństwo swoich pociech, bo szkoła to niestety także liczne zagrożenia dla ich zdrowia fizycznego i psychicznego.

 

Wypadki w placówkach szkolnych 

Wg najnowszych dostępnych danych w roku szkolnym 2020/2021 w przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich doszło do 10 822 wypadków (*dane portal gov.pl). Oznacza to średnio ponad 1000 wypadków miesięcznie. Przy roku szkolnym liczącym 186 dni nauki jest to średnio ponad 58 wypadków dziennie. Trzeba jednak pamiętać, że rok szkolny 2020/2021 był „pandemicznym”, a nauka przez długi czas odbywała się zdalnie. Czas lekcji on-line różnił się dla poszczególnych województw, część nauki odbywała się też w trybie hybrydowym, gdzie w tej samej szkole dzieci przychodziły do klas wymiennie. Jednak można założyć, że gdyby dzieci spędziły wszystkie dni w szkołach, wypadków byłoby o kilkanaście procent więcej. Tak może być w tym roku.

 

Od nieuwagi ucznia, przez niedostateczną kontrolę, po pobicia

Najczęstsze przyczyny wypadków to nieuwaga ucznia, działania nieumyślne innej osoby, działania umyślne i nieumyślne ucznia, ale także zły stan techniczny obiektów, maszyn i urządzeń oraz wyposażenia i sprzętów, a także ich niewłaściwe zabezpieczenie. Wśród przyczyn wypadków w statystykach rządowych można też znaleźć niewłaściwe zabezpieczenie klatek schodowych i korytarzy, brak lub niedostateczny nadzór nad uczniem oraz niestety pobicia czy umyślne uderzenia. Miejsca wypadków to cały teren szkoły: sale lekcyjne, pracownie, place zabaw, ciągi komunikacyjne, czy sale gimnastyczne.

Wśród rodzajów zajęć dominują oczywiście wychowanie fizyczne oraz przerwy międzylekcyjne. W statystykach pojawiają się jednak też inne zajęcia oraz wycieczki edukacyjne.

- Rodzice są w zdecydowanej większości świadomi, że pobyt w szkole niesie ze sobą zagrożenie wypadkiem. To jeden z powodów dużego zainteresowania tzw. ubezpieczeniem szkolnym NNW. W okresie od drugiej połowy sierpnia do października liczba kalkulacji takiego ubezpieczenia jest u nas zwyczajowo niemal trzykrotnie wyższa niż pozostałych miesiącach. Jest to spowodowane przede wszystkim troską rodziców o bezpieczeństwo swoich pociech wracających do szkoły, ale i zajęć pozalekcyjnych. Ubezpieczenie NNW chroni także w  przypadku zdarzeń na SKSie czy innych zajęciach odbywających się po lekcjach. Również w drodze do i ze szkoły oraz na boiskach, świetlicach oraz klubach osiedlowych – mówi Kamila Grandzicka z CUK Ubezpieczenia.

 

Ile kosztuje „dobra” polisa szkolna dla dziecka?

Odpowiednie klauzule NNW szkolnego chronią też przed skutkami wypadków podczas jazdy konnej, ukąszenia owadów, zniszczenia okularów w związku z nieszczęśliwym wypadkiem na terenie placówki oświatowej oraz zapewniają pomoc psychologiczną związaną z „hejtem” w Internecie. Ceny polis NNW dla dziecka zaczynają się od 29 zł, ale każdy rodzic ma nieco inne wyobrażenie takiej ochrony. Rozpiętość cen u ubezpieczycieli jest duża. Warto je porównywać i konsultować z doradcami ubezpieczeniowymi.

 - Zakres ubezpieczenia NNW szkolnego powinien być jak najbliższy codziennym preferencjom dziecka. Stąd też, kiedy uprawia piłkę nożną lub jeździ konno, warto zwrócić uwagę czy rozszerzenie uwzględniającą uprawianie sportów. Jeżeli nosi okulary korekcyjne, ciekawym rozwiązaniem będzie zwrot kosztów naprawy na skutek zniszczenia podczas wypadku. Rosnącym zainteresowaniem cieszy się też pomoc psychologiczna będąca następstwem traumatycznych doświadczeń oraz ochrona przed prześladowaniem i hejtem w sieci – zauważa Kamila Grandzicka z CUK Ubezpieczenia.

 

Nie tylko ubezpieczenie, także wiedza jak zapobiegać wypadkom

Ochrona ubezpieczeniowa jest ważna i znacząco łagodzi skutki wypadków poprzez wypłatę odszkodowania, które można przeznaczyć np. na rehabilitację. Rodzice powinni jednak zrobić wszystko, żeby zmniejszyć samo prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku. Może im w tym pomóc Niezbędnik Świadomego Rodzica przygotowany przez CUK Ubezpieczenia wspólnie z wykładowcami Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu. To cykl 15 filmów, w których wykładowcy dzielą się wiedzą z następujących obszarów: 

  • diety i aktywności fizycznej dzieci, 
  • cyberbezpieczeństwa, social mediów i cyfrowych finansów, 
  • motywacji, komunikacji i relacjach rodziców z dziećmi. 

 

- Niezbędnik w przystępnym sposób, w formie filmów wideo oraz ebooka, opisuje największe zagrożenia, z jakimi mierzy się współczesne dziecko. Nie chodzi przecież tylko o wypadki. Problem nadwagi i otyłości dotyczy niemal co trzeciego 8-latka (badanie COSI, 2016). W latach 2014-2018 wg badania HBSC odsetek młodzieży z nadmierną masą ciała wzrósł z 19,9% do 21,7%. Ogromnym zagrożeniem są też niewłaściwe relacje społeczne w przestrzeni internetowej. Wg badania NASK oraz Rzecznika Praw Dziecka „Nastolatki wobec Internetu” aż 93,4% nastolatków cały czas jest dostępne on-line. 58,1% przyznało, że spotkało się z sytuacją poniżania, czy ośmieszania ich znajomego, a 32,2% pytanych, odpowiedziało, że osobiście spotkało się z wyzywaniem w internecie. Sam nadmierny kontakt ze smartfonem może prowadzić do istotnych problemów zaburzających rozwój dzieci. Jak radzić sobie i zapobiegać takim zagrożeniom podpowiadają w Niezbędniku wykładowcy z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu – mówi Paweł Bukowski z CUK Ubezpieczenia, firmy, która jest inicjatorem i współautorem Niezbędnika.

- Niezbędnik będzie dołączany do polis NNW Szkolne, materiał jest również dostępny dla osób zainteresowanych po wypełnieniu formularza: https://cuk.pl/niezbednik-swiadomego-rodzica. Traktujemy ten projekt jako akcję wspierającą świadomość rodziców w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa dzieci – dodaje Paweł Bukowski.

 

Ubezpieczenia NNW dla dzieci dostępne jest w formie indywidualnej – gdzie rodzice sami decydują o jego zawartości oraz w formule grupowej. W takim wariancie nie ma możliwości rozszerzenia zakresu ochrony- można przystępować do ubezpieczenia, ale tylko na jednakowych, obowiązujących wcześniej warunkach. Wykupienie polisy grupowej w szkole nie jest obowiązkowe. Indywidualnie ochronę można nabyć w dowolnej placówce ubezpieczeniowej lub przez Internet.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Dyrektorzy polskich szkół na Litwie odwiedzili białostockie liceum Biuro prasowe
2024-11-26 | 12:00

Dyrektorzy polskich szkół na Litwie odwiedzili białostockie liceum

Wizyta 27 dyrektorów litewskich szkół to początek współpracy z I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym. Jej celem jest wymiana doświadczeń, budowa
Edukacja ZAPROSZENIE NA KONFERENCJĘ - NAJMŁODSI.PL
2024-11-25 | 11:30

ZAPROSZENIE NA KONFERENCJĘ - NAJMŁODSI.PL

Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Pani Aleksandra Gajewska, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Pan Rafał Trzaskowski i Fundacja Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego zapraszają na
Edukacja Podważają status quo i inspirują – przedstawiamy Stypendystki 24. edycji program
2024-11-22 | 14:00

Podważają status quo i inspirują – przedstawiamy Stypendystki 24. edycji program

W czasach, gdy świat zmaga się z wieloma wyzwaniami – od zmian klimatycznych po pandemie – różnorodność w zespołach badawczych staje się jeszcze ważniejsza dla

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie

Zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem działalności firm produkcyjnych w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BASF Polska. Pomimo wysokiego poziomu takich deklaracji jedynie 10 proc. przedsiębiorstw ma już wdrożoną strategię w tym obszarze. Wiele podmiotów, zwłaszcza mniejszych, nie widzi korzyści z tym związanych. Aby wspierać firmy w transformacji ku zrównoważonemu rozwojowi, BASF Polska prowadzi program „Razem dla Planety”, który promuje i nagradza ekologiczne rozwiązania oraz zachęca do dzielenia się doświadczeniami w tym obszarze.

Ochrona środowiska

Fundusze Norweskie wspierają innowacje w polskich firmach. Ponad 200 projektów otrzymało granty o wartości 92 mln euro

Ponad 200 projektów dofinansowanych kwotą 92 mln euro – taki jest bilans wsparcia z programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021. Mikro-, małe i średnie firmy mogły za pośrednictwem PARP otrzymać granty na realizację innowacyjnych projektów związanych z ochroną środowiska, jakością wód oraz poprawiających jakość życia. – Firmy, które skorzystały z Funduszy Norweskich, odnotowały korzyści biznesowe, efekty środowiskowe, ale też pozabiznesowe, społeczne – ocenia Maja Wasilewska z PARP.

IT i technologie

Sztuczna inteligencja nie zastąpi pisarzy. Nie tworzy literatury, tylko książki dla zabicia czasu

Kwestia wykorzystania dzieł pisarzy do trenowania algorytmów sztucznej inteligencji budzi coraz większe kontrowersje. Część autorów kategorycznie zabrania takiego używania swoich prac, inni godzą się na to w zamian za proponowane przez niektóre wydawnictwa honoraria. Literaci są jednak zgodni co do tego, że teksty pisane przez SI nigdy nie wejdą do kanonu literatury pięknej. Technologia nie stworzy bowiem nowej wartości artystycznej, lecz powieli już istniejące schematy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.