Białostoccy uczniowie uczestniczą w działaniach Stowarzyszenia 100-lecie kobiet
Masz-Media Ida Marzenna Szwaczko
Waszyngtona 18/213
15-269 Białystok
maszmedia|wp.pl | |maszmedia|wp.pl
693400464
www.maszmedia.pl
Debaty, warsztaty, happeningi czy spektakle teatralne – w takich wydarzeniach uczestniczą uczniowie I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym, dzięki patronatowi Stowarzyszenia 100-lecia kobiet. Ostatnio wzięli udział w dwóch debatach– o tolerancji i o feminizmie.
Białostockie Stowarzyszenie 100-lecia kobiet skupia przedstawicielki różnych środowisk: akademickich, pozarządowych i biznesowych, które chcą w wyraźny sposób włączać do debaty publicznej różne tematy i działania związane z kobietami. Od września 2022 r. w I SLO w Białymstoku zajęcia z historii i wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym zostały objęte patronatem Stowarzyszenia. W ramach patronatu, w ciągu roku szkolnego młodzież będzie brała udział w zajęciach integracyjnych, happeningach, debatach oksfordzkich, odczytach i wydarzeniach kulturalnych. A tematyka tych przedsięwzięć jest bardzo różnorodna - od zagadnień wolontariatu, poprzez ochronę wolności i praw człowieka, rozwój demokracji, po treści związane z ekologią.
Czym jest tolerancja?
Jedną z takich inicjatyw była listopadowa debata „Czym jest tolerancja”, która stanowiła swoiste uwieńczenie Tygodnia Tolerancji, zorganizowanego w Białymstoku przez 100-lecie Kobiet. Wzięli w niej udział naukowcy, prawnicy, pracownicy organizacji pozarządowych, a także uczniowie innych białostockich szkół. Zastanawiano się, czym jest tolerancja i czy polskie społeczeństwo można uznać za tolerancyjne, rozważano źródła nietolerancji. Mowa była też o sposobach walki z nienawiścią w najbliższym otoczeniu.
Dla Ewy Toczydłowskiej z klasy II SLO tolerancja to okazywanie szacunku innym osobom, a także brak dyskryminacji ze względu na odmienne postawy, wyznanie, narodowość czy kolor skóry.
- Tolerancja kształtuje nie tylko nas, ale i świat, w którym żyjemy, w taki sposób, aby każdy czuł się w nim bezpiecznie i pewnie – mówi uczennica. - To także komunikacja, bazująca na zrozumieniu i braku nienawiści. Jako osoba niesłysząca, kilka razy spotkałam się z pewnymi nietolerancyjnymi zachowaniami. I choć stale podejmowane są starania, by poprawić funkcjonowanie takich osób, jak ja - to nadal potrzebne jest zwiększanie świadomości społecznej. Dzięki działaniom edukacyjnym Stowarzyszenia 100-lecie kobiet poziom tolerancji w społeczeństwie znacznie wzrasta.
Z kolei Amelia Dębowska z I klasy LO uważa, że tolerancja pozwala budować otwartość na innych:
- Dzięki opinii prelegentów zrozumiałam, że najlepszą drogą do tolerancji jest poznanie drugiego człowieka. Moim zdaniem powinniśmy uczyć się akceptacji drugiej osoby, aby móc żyć zgodnie w społeczeństwie – dodaje uczennica.
Zalety debaty docenia też Joanna Bezzubik, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie w I SLO:
-Wokół tolerancji narosło wiele mitów i wyobrażeń. Debata pozwoliła uczniom nie tylko poznać stanowiska autorytetów, ale także wyrazić własne zdanie – podkreśla nauczycielka.
Feminizm – za i przeciw
Dużym zainteresowaniem młodzieży cieszyła się też debata oksfordzka „Odczarujmy feminizm! Czy feminizm jest w Polsce potrzebny?” - temat, który budzi różnorodne, często skrajne uczucia, wywołuje gorące dyskusje, bywa wręcz przyczyną konfliktów.
- Celem debaty nie było dojście do konkretnych wniosków, a jedynie sama wymiana poglądów i rozpoznanie – czy jako społeczeństwo w Białymstoku jesteśmy za czy przeciw tezie – mówi Marta Białobrzeska, dyrektorka I SLO. - Można było wysłuchać argumentów obu stron, by zrozumieć ich stanowiska.
Wieczór zakończyło spotkanie w Kawiarence Herstorycznej „Czytelnia Kobiecych Słów”, gdzie aktorki i aktorzy białostockich teatrów: Justyna Godlewska-Kruczkowska, Monika Zaborska i Marek Tyszkiewicz czytali poezję, Patryk Ołdziejewski zadbał o oprawę muzyczną, a uczennice białostockich szkół, w tym Emma Kraśnicka z I SLO, zaprezentowały minispektakl w oparciu o „Śluby panieńskie” Aleksandra Fredry.
- Mamy nadzieję, że czeka nas jeszcze wiele wydarzeń, które mają ogromną wartość edukacyjną i wychowawczą – mówi Marta Białobrzeska. - Współpraca ze Stowarzyszeniem 100-lecie kobiet pozwoli naszej młodzieży i nie tylko zdobywać doświadczenia i pogłębiać wiedzę, ale także kształtować kompetencje kluczowe. Nie ukrywam, że uczniowie naszego liceum będą nie tylko odbiorcami, ale także czynnie włączą się w działania. Podejmowanie inicjatyw to przecież bardzo ważna umiejętność, bez której trudno sobie wyobrazić społeczeństwo obywatelskie.
Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!
Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
UX – zawód przyszłości Motorola Solutions stawia na kompetencje 4.0
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Bankowość
Dobre prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych. Mimo braku rządowego programu wsparcia
Rok 2025 powinien być dobrym okresem na rynku kredytów mieszkaniowych. – Zainteresowanie nadal będzie rosło i paradoksalnie przyczyni się do tego niedawna zapowiedź ministra rozwoju i technologii, że nie będzie Kredytu 0 proc. – ocenia dr Jacek Furga, prezes Centrum Procesów Bankowych i Informacji. Jak wskazuje, pomimo braku kolejnego programu wsparcia dla kredytów mieszkaniowych 2024 rok również zakończył się dobrym wynikiem, a jakość obsługi złotowych kredytów mieszkaniowych pozostaje na bardzo wysokim poziomie.
Prawo
W Polsce brakuje ośrodków interwencji kryzysowej. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o zmiany w prawie i zwiększenie finansowania
W 2023 roku w Polsce funkcjonowało 170 ośrodków interwencji kryzysowej, ale w wielu powiatach tego typu wsparcie wciąż nie jest dostępne. NIK już w 2021 roku alarmował, że ponad połowa powiatów nie powołała takich ośrodków. Tylko część istniejących placówek świadczy całodobowo wsparcie dla osób doświadczających kryzysów, a zapotrzebowanie na takie usługi stale rośnie. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich apeluje o zmiany w prawie dotyczącym interwencji kryzysowej oraz finansowaniu tych usług.
Finanse
Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania
Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.