Komunikaty PR

Bitwa na języki - które z nich będą dominować w 2050r.?

2022-08-08  |  01:00
Biuro prasowe

O ile w czasach starożytnego Rzymu łacina jako lingua franca używana była w kulturze i biznesie, to teraz angielski zajął jej miejsce, mimo że jest na trzecim miejscu pod względem ilości native speakerów. Ale czy zawsze tak będzie?

 

Do 2050 r. język mandaryński ma mieć prawie 1,2 miliarda native speakerów

Po przeanalizowaniu danych historycznych – od 2013 roku – dotyczących 28 najważniejszych języków, którymi posługuje się 58% dzisiejszej populacji świata, i zastosowaniu modeli matematycznych wzrostu liniowego oraz wykładniczego (zgodnie z opisaną poniżej metodologią), można przewidzieć, że język mandaryński, hiszpański, angielski i hindi nadal będą zajmować pierwsze pozycje jako najpopularniejsze języki, ale ich wzrost będzie się znacznie różnić.

Do 2050 roku mandaryński nadal będzie językiem z największą liczbą rodzimych użytkowników na świecie, ale starzejąca się populacja Chin i spadek wskaźnika urodzeń ograniczą przewidywany wzrost do zaledwie 27%, co stanowi niski procent w porównaniu z oczekiwanym wzrostem użytkowników języków hiszpańskiego oraz angielskiego, na drugim i trzecim miejscu, ze spektakularnym 44% wzrostem.

Mandaryński jest używany głównie w jednym kraju – Chinach – a ludność chińska zrozumiała, jak ważna jest nauka innych języków, aby zintegrować się z globalną gospodarką. To wyjaśnia, dlaczego nawet jeśli ma więcej native speakerów, język mandaryński nie przebije angielskiego jako lingua franca w komunikacji międzynarodowej.

 

Indonezyjski będzie najszybciej rozwijającym się językiem, którego liczba użytkowników do 2050 r. wzrośnie o ponad 200%

Inne języki azjatyckie również odnotują wzrost liczby native speakerów. Oczekuje się, że liczba osób posługujących się Yue Chinese, czyli grupą języków używanych w południowych Chinach, w tym kantoński, wzrośnie aż o 119% w 2050 roku, a liczba użytkowników chińskiego Wu, używanego głównie w Szanghaju i prowincji Zhejiang, wzrośnie o 26%.

Preply spodziewa się, że liczba rodzimych użytkowników języka indonezyjskiego wzrośnie o ponad 200% ze względu na wysoki wskaźnik urodzeń, który sprawił, że kraj ten stał się czwartym najbardziej zaludnionym krajem na świecie. Jednak plany rządu mające na celu przekonanie ludności do posiadania mniejszej liczby dzieci mogą znacząco zmienić te trendy.

Umiarkowany wzrost będzie widoczny w Indiach, jako konsekwencja spadku dzietności w ostatnich latach. Jednak przy rozwijającej się gospodarce i populacji, która przekracza 1,3 miliarda ludzi, niektóre języki nadal będą miały dobrą pozycję: hindi, bengalski, marathi, telugu, gudżarati, bhodźpuri i kannada są tu dobrymi przykładami.

 

Liczba osób posługujących się językiem niemieckim będzie spadać

Ci, którzy martwią się o przyszłość języków europejskich, nie powinni się zbytnio przejmować, ponieważ popularność wszystkich z nich będzie rosła. Liczba osób mówiących po hiszpańsku i angielsku wzrośnie o 44%, co w efekcie da prawie 700 milionów rodzimych użytkowników hiszpańskiego, i ponad 500 milionów native speakerów angielskiego.

Marka Preply prognozuje również znaczny wzrost liczby rodzimych użytkowników języka portugalskiego (+37%), głównie ze względu na pokaźną populację Brazylii (ponad 211 milionów osób), natomiast liczba native speakerów francuskiego, jak i włoskiego będzie rosła, ale w wolnym tempie, odpowiednio +7% i +2%.

Wyjątkiem w Europie będzie język niemiecki (-35%). W ciągu ostatnich 10 lat nie zaobserwowano wzrostu liczby osób posługujących się tym językiem, ponieważ używany jest on głównie w krajach z niskim lub ujemnym przyrostem naturalnym: Niemcy, Austria, Belgia, Lichtenstein, Luksemburg, Szwajcaria oraz region Bolzano we Włoszech.

Ponieważ jednak Niemcy są liderem Unii Europejskiej i najprawdopodobniej najsilniejszą i najstabilniejszą gospodarką w regionie, studenci zagraniczni będą nadal zainteresowani studiowaniem niemieckiego jako drugiego języka ze względów zawodowych.

 

Liczba użytkowników języka walijskiego wzrośnie o 32%, a języka manx podwoi się

Na podstawie źródeł oficjalnych opracowaliśmy prognozy dla języków lokalnych w Wielkiej Brytanii, takich jak irlandzki, walijski i manx.

Z metodologii wynika, że manx odnotuje największy wzrost (92%). Liczba użytkowników tego celtyckiego języka, uważanego za ważną część dziedzictwa kulturowego wyspy Man, od 1974 r. stale rośnie, między innymi ze względu na wsparcie rządu dla nauki tego języka w szkołach podstawowych i średnich.

Możliwe również, że do 2050 r. język walijski przekroczy milion native speakerów. Rząd walijski uruchomił nawet strategię promocji tego języka o nazwie Cymraeg 2050.

Z drugiej strony istnieje obawa, że liczba osób mówiących po irlandzku zmniejszy się do 2050 r. Według danych ze spisu powszechnego od 1861 r. liczba użytkowników tego języka wzrosła jedynie o 167 150 osób.

 

Hiszpański i francuski to najatrakcyjniejsze języki obce do nauki w Wielkiej Brytanii

W samej w Wielkiej Brytanii w okresie od sierpnia 2020 r. do lipca 2021 r. odnotowano średnio 63 280 wyszukiwań związanych z nauką języków obcych. Od tego czasu Brytyjczycy w ciągu miesiąca wpisali do wyszukiwarek online 14 800 razy słowa kluczowe „nauka hiszpańskiego” oraz 8100 razy „nauka francuskiego”.

Angielski, japoński, włoski, niemiecki, koreański, arabski, rosyjski i mandaryński uzupełniają pierwszą dziesiątkę języków najczęściej wpisywanych w wyszukiwarkę Google w Wielkiej Brytanii, co wskazuje na zainteresowanie Brytyjczyków nauką drugiego języka.

 

Hiszpański, japoński i koreański to ulubione języki Ameryki

Według raportu Pew Research Center, ludność latynoska w USA osiągnęła w 2019 r. 60,6 mln, co stanowi wzrost o 930 tys.

Dużą rolę odgrywa również popkultura. Nic dziwnego, że w 2017 roku liczba wyszukiwań związanych z językiem hiszpańskim osiągnęła szczyt. W tym samym roku piosenka Despacito autorstwa Luisa Fonsiego oraz Daddy Yankee zajęła pierwszą pozycje na amerykańskich listach muzycznych i liście przebojów Billboard.

Podobnie jest z językiem koreańskim, gdzie boysbandy K-Pop, takie jak BTS, znajdują się na szczytach list przebojów, a film Parasite z 2019 roku, zdobył 4 Oscary i 1 Złoty Glob.

 

Popkultura może przyczynić się do popularyzacji języka

Wraz z rozwojem internetu, aplikacji i sieci społecznościowych mamy większy niż kiedykolwiek dostęp do informacji z wielu różnych zakątków świata. Dzięki serwisom streamingowym, takim jak Netflix (filmy i programy telewizyjne) i Spotify (muzyka), dostęp do treści w innym języku jest dużo łatwiejszy.

Widzimy więc, że języki mogą być narzędziem przekazywania wartości i zrozumienia kultur, które są zazwyczaj nieobecne w tradycyjnych zachodnich mediach. Regularny kontakt z treściami w innym języku jest również dobrym sposobem na poprawę efektywności nauki tego języka.

Ale które języki najczęściej występują w filmach, programach telewizyjnych oraz muzyce? W jakim stopniu włączamy inne kultury do branży tradycyjnie zdominowanej przez hollywoodzki przemysł filmowy i wielkie wytwórnie muzyczne z siedzibą w Nowym Jorku i Los Angeles?

 

Filmy i programy telewizyjne: połowa najpopularniejszych treści w serwisie Netflix nie jest w języku angielskim

Dzisiejszy szybki i łatwy dostęp do różnego rodzaju treści znacznie ułatwił naukę nowego języka. Według naszego badania 99,2% osób uczących się języka angielskiego podejmuje różne działania, aby poprawić swoje umiejętności językowe. Poza kursami online, będzie to oglądanie filmów lub programów telewizyjnych w języku angielskim (77,2%), słuchanie angielskiej muzyki (58,5%), słuchanie podcastów (52,8%) oraz oglądanie filmów na YouTube (53,7%).

Co więcej, fakt, że kalifornijska firma, taka jak Netflix, oferuje szeroki wybór międzynarodowych filmów i programów telewizyjnych, jest ogromnym krokiem w kierunku demokratyzacji treści, która daje użytkownikom możliwość uczenia się nowych języków i poznawania nowych kultur.

Jaki mamy dostęp do różnych języków oferowanych na tej największej platformie streamingowej?

Przeanalizowano najważniejsze filmy i programy telewizyjne w serwisie Netflix pod kątem ich popularności w latach 2020 i 2021, aby zobaczyć, jak różnorodne są treści prezentowane na platformie.

Minęły czasy, w których dominowały treści w języku angielskim. Choć obecność treści w języku angielskim jest nadal bardzo wysoka – ponad połowa – zauważamy, że inne języki przebijają się na najwyższe pozycje.

Mocno krytykowany polski dramat erotyczny „365 Dni” znalazł się na szczycie światowego rankingu. Film, w którym mówi się po angielsku, polsku i włosku, oraz który został wyprodukowany przez niezależne polskie firmy, jest dobrym przykładem triumfu wielokulturowości i niezależnych filmowców w świecie streamingu.

Hiszpański zajmuje drugie miejsce zarówno w 2020, jak i 2021 roku. Seriale produkowane w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej, takie jak Money Heist, Yo Soy Betty La Fea, Pablo Escobar, Elite czy Who Killed Sara były bardzo popularne wśród międzynarodowej publiczności.

 

Widzowie w Wielkiej Brytanii są bardziej otwarci na filmy w innych językach

W krajach anglojęzycznych, takich jak Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Kanada, naturalnym jest, że angielski będzie językiem dominującym w oglądanych przez odbiorców treściach. 

Mimo że są to społeczeństwa wielokulturowe, 80% najpopularniejszych programów telewizyjnych w serwisie Netflix w Wielkiej Brytanii jest w języku angielskim, a w USA liczba ta sięga 86%.

Ale jeśli chodzi o filmy, widzowie wydają się zmieniać swoje podejście. W rzeczywistości prawie połowa najpopularniejszych filmów w Wielkiej Brytanii i Kanadzie, zarówno w 2020, jak i 2021 roku, nie była w języku angielskim, co pokazuje, że trend zmienia się w kierunku szerszego otwarcia na inne kultury.

 

Śpiewaj po angielsku lub hiszpańsku, aby podbić świat

Wpływ utworu lub artysty na dzisiejszy przemysł muzyczny jest mierzony liczbą odtworzeń na platformach streamingowych, a najpopularniejszym z nich na świecie jest Spotify.

Przeanalizowaliśmy listy przebojów Spotify od 2017 roku do dziś, aby zrozumieć, które języki dominują na scenie muzycznej. Aby to osiągnąć, przyjrzeliśmy się piosenkom, które znajdowały się na szczycie list przebojów w pierwszym tygodniu września każdego roku.

Reggaeton podbił scenę muzyczną. Despacito autorstwa Luisa Fonsiego oraz Daddy Yankee szturmem podbił świat w 2017 roku. Również piosenki J Balvina, Anuela AA, Malumy, Karola G czy Bad Bunny’ego mają silną pozycję w światowych rankingach, stanowiąc 19% całości w 2019, 2020 i 2021 roku.

 

Metodologia

Aby przewidzieć liczbę native speakerów dla każdego języka w 2050 roku, marka Preply wykorzystała dane historyczne z Ethnologue dostępne online i zastosowała zarówno wykładnicze, jak i liniowe modele wzrostu. Te modele wzrostu są obliczoną prognozą, która uwzględnia 2 różne rodzaje wzrostu – wzrost stagnacyjny i rosnący.

Dzięki tym modelom uzyskaliśmy dwa wyniki możliwej predykcji. Jako naszą prognozę wybrano wynik, który był bliższy ostatnim wartościom danych historycznych.

Średni miesięczny wolumen globalny określono za sierpień 2020 – lipiec 2021. Wszystkie pozostałe dane to sumy za sierpień – lipiec dla każdego roku. Wzięliśmy pod uwagę słowa kluczowe w języku angielskim + słowa kluczowe w językach urzędowych dla każdego kraju.

 

O Preply:

Preply to aplikacja stworzona w 2013 roku przez Kirilla Bigaia, Serge'a Lukyanova i Dmytro Voloshyna. Jej misją jest kształtowanie przyszłości efektywnego uczenia się języków obcych i nabywania nowych umiejętności. Preply buduje spersonalizowaną przestrzeń do nauki, łącząc 140 000 korepetytorów i metodyków z dziesiątkami tysięcy uczniów z całego świata. Firma zatrudnia 250 pracowników 36 różnych narodowości w biurach zlokalizowanych w Kijowie i Barcelonie.

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Jak skutecznie nauczyć się języka obcego? Biuro prasowe
2024-04-16 | 17:00

Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

Wielkimi krokami zbliżają się matura oraz sesja, podczas której uczniowie i studenci mierzą się ze zdaniem egzaminów m.in. z języka obcego. Panikujesz, że nie zdasz?
Edukacja Przedsiębiorcza Warszawianka - spotkanie z Olgą Kozierowską
2024-04-16 | 14:00

Przedsiębiorcza Warszawianka - spotkanie z Olgą Kozierowską

Po krótkiej przerwie, w ramach inicjatywy Przedsiębiorcza Warszawianka, wracają  bezpłatne spotkania dla kobiet, które prowadzą swoje firmy lub myślą o ich
Edukacja Ruszyła IX edycja „Go4Poland – Wybierz Polskę!” Fundacji GPW
2024-04-11 | 09:15

Ruszyła IX edycja „Go4Poland – Wybierz Polskę!” Fundacji GPW

Trwa rekrutacja do IX edycji programu „Go4Poland – Wybierz Polskę!” realizowanego przez Fundację GPW. Celem projektu jest wsparcie polskich studentów i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Ponad 70 proc. budynków w Polsce wymaga gruntownej modernizacji. 1 mln zł trafi na granty na innowacje w tym obszarze

Ograniczenie zużycia energii w budynkach to jeden z najbardziej efektywnych ekonomicznie sposobów redukcji emisji dwutlenku węgla. Tymczasem w Unii Europejskiej zdecydowana większość budynków mieszkalnych wymaga poprawy efektywności energetycznej. Innowacji, które mają w tym pomóc, poszukuje ING Bank Śląski w piątej edycji swojego Programu Grantowego dla start-upów i młodych naukowców. Najlepsi mogą liczyć na zastrzyk finansowania z przeznaczeniem na rozwój i komercjalizację swojego pomysłu. Budżet Programu Grantowego ING to 1 mln zł w każdej edycji.

Infrastruktura

Branża infrastrukturalna szykuje się na inwestycyjny boom. Projektanci i inżynierowie wskazują na szereg wyzwań w kolejnych latach

W kolejnych latach w polskiej gospodarce ma być odczuwalne przyspieszenie realizacji inwestycji infrastrukturalnych. Ma to związek z finansową perspektywą unijną na lata 2021–2027 i odblokowaniem środków z KPO. To inwestycje planowane na dziesiątki albo nawet na setki lat, a w dyskusji dotyczącej takich projektów często pomijana jest rola projektantów i inżynierów. Przedstawiciele tych zawodów wskazują na szereg wyzwań, które będą rzutować na planowanie i realizowanie wielkich projektów infrastrukturalnych. Do najważniejszych zaliczają się m.in. relacje z zamawiającymi, coraz mniejsza dostępność kadr, konieczność inwestowania w nowe, cyfrowe technologie oraz unijne regulacje dotyczące zrównoważonego rozwoju w branży budowlanej.

Konsument

Techniki genomowe mogą zrewolucjonizować europejskie rolnictwo i uodpornić je na zmiany klimatu. UE pracuje nad nowymi ramami prawnymi

Techniki genomowe (NTG) pozwalają uzyskiwać rośliny o większej odporności na susze i choroby, a ich hodowla wymaga mniej nawozów i pestycydów. Komisja Europejska wskazuje, że NTG to innowacja, która może m.in. zwiększyć odporność systemu żywnościowego na zmiany klimatu. W tej chwili wszystkie rośliny uzyskane w ten sposób podlegają tym samym, mocno wyśrubowanym zasadom, co GMO. Dlatego w ub.r. KE zaproponowała nowe rozporządzenie dotyczące roślin uzyskiwanych za pomocą technik genomowych. W lutym br. przychylił się do niego Parlament UE, co otworzyło drogę do rozpoczęcia negocjacji z rządami państw UE w Radzie. Wątpliwości wielu państw członkowskich, również Polski, budzi kwestia patentów NGT pozostających w rękach globalnych koncernów, które mogłyby zaszkodzić pozycji europejskich hodowców.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.