Komunikaty PR

Czas na ostateczną deklarację maturalną. Jakie kierunki kształcenia wybierają uc

2022-11-25  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Paulina Kozłowska
Publicon

plac Grunwaldzki 23
50-365 Wrocław
p.kozlowska|publicon.pl| |p.kozlowska|publicon.pl
600 968 951
https://publicon.pl

Choć pierwotną deklarację maturzyści musieli złożyć do 30 września, wciąż jeszcze można zmienić decyzję co do zdawanych na egzaminie przedmiotów. Uczniowie mają czas do 7 lutego. Jakie dziedziny są dziś popularne wśród młodych ludzi? 

 

Język polski, język obcy i matematyka – to obowiązkowe przedmioty, do których musi podejść każdy abiturient. Z kolei jeśli chodzi o przedmioty dodatkowe, te są zróżnicowane: część osób wybiera poziom rozszerzony spośród tych obowiązkowych, z kolei inni stawiają na dziedziny pokrywające się z profilem kształcenia w szkole ponadpodstawowej. 

 

Jak podaje CKE, najczęściej wybieranym przedmiotem rozszerzonym był język angielski. W 2022 roku zdecydowało się na niego 192,7 tys. absolwentów – 66,6%. Drugie miejsce pod względem popularności zajęła matematyka (26,8%), a trzecie geografia (22,6%). Z pozostałych wysoko uplasowały się także język polski i biologia. Uczniowie decydują się najczęściej na takie przedmioty, które są uwzględniane w rekrutacjach na wiele kierunków, dzięki czemu mogą wybierać spośród wielu ofert uczelni.

 

Nie tylko licea

A jak do swojej przyszłości zawodowej podchodzą uczniowie w technikach? O najpopularniejszych kierunkach kształcenia opowiada Dorota Kędzierska z firmy VULCAN – dostarczającej oprogramowanie do zdalnej rekrutacji.

W ubiegłym roku kandydaci do techników, którzy korzystali z naszej platformy, najczęściej wybierali profile: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik reklamy, technik usług fryzjerskich, technik weterynarii, technik spedytor oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Uczniowie świadomie myślą o swojej karierze i decydują się na kierunki, które dadzą im dobry start i stosunkowo pewny zawód – tłumaczy.

Połączenie matury z konkretnymi, technicznymi umiejętnościami staje się coraz popularniejsze. Pozwala poszerzyć możliwości zawodowe i już po szkole ponadpodstawowej zacząć zdobywać doświadczenie, a przy tym zarabiać.

Uczniowie stawiają na elektroniczną rekrutację?

 

Czasy ręcznego wypełniania wniosków, stania w kolejkach i jeżdżenia do szkół odchodzą do lamusa. Kandydaci coraz chętniej wybierają elektroniczny system rekrutacji. W pełni zdalny proces to wygoda i oszczędność czasu. Kto dziś korzysta z tego sposobu?

 

System wykorzystują rodzice czy opiekunowie prawni kandydatów na wszystkich etapach nauczania – od żłobków po szkoły ponadpodstawowe. Dzięki tak szeroko zakrojonym rozwiązaniom organizacja rekrutacji jest łatwiejsza, a sam proces przyjaźniejszy dla uczestników.

 

Jak wynika z danych opublikowanych przez VULCAN wyłącznie z ich systemu skorzystało 568 tysięcy dzieci i młodzieży w całym kraju. To o ponad 100 tysięcy więcej niż w ubiegłym roku. Łącznie taką możliwość udostępniło im blisko 6000 jednostek. Największą popularnością program cieszył się wśród kandydatów do szkół ponadpodstawowych, do których 43% wniosków rekrutacyjnych zostało  podpisanych Profilem Zaufanym i złożonych drogą elektroniczną. 

 

Młodzi chcą być elastyczni

Rynek pracy dynamicznie się zmienia. Możliwe, że z czasem konieczne stanie się ciągłe zdobywanie nowych kwalifikacji i elastyczność w zakresie zmiany zawodu czy nawet branży. Młodzi ludzie wiedzą, że już teraz muszą podejmować decyzje, które umożliwią im późniejszą modyfikację planu na siebie.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Publicon
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Wyróżnienie w międzynarodowym rankingu Eduniversal dla Wydziału Zarządzania UW Biuro prasowe
2024-11-29 | 13:30

Wyróżnienie w międzynarodowym rankingu Eduniversal dla Wydziału Zarządzania UW

Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego zdobywa prestiżowe wyróżnienia w rankingu Eduniversal Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego zdobył srebrne
Edukacja Uczelnia Łazarskiego ogłasza zmiany w Zarządzie
2024-11-28 | 13:28

Uczelnia Łazarskiego ogłasza zmiany w Zarządzie

Z dniem 23 października 2024 roku nastąpiły zmiany w Zarządzie Uczelni Łazarskiego, które są istotnym krokiem w kierunku dalszego umacniania jej pozycji jako nowoczesnej instytucji
Edukacja Dyrektorzy polskich szkół na Litwie odwiedzili białostockie liceum
2024-11-26 | 12:00

Dyrektorzy polskich szkół na Litwie odwiedzili białostockie liceum

Wizyta 27 dyrektorów litewskich szkół to początek współpracy z I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym. Jej celem jest wymiana doświadczeń, budowa

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm

Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.

Farmacja

Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów

Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.

Ochrona środowiska

Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania

Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.