Czas na ostateczną deklarację maturalną. Jakie kierunki kształcenia wybierają uc
Publicon
plac Grunwaldzki 23
50-365 Wrocław
p.kozlowska|publicon.pl| |p.kozlowska|publicon.pl
600 968 951
https://publicon.pl
Choć pierwotną deklarację maturzyści musieli złożyć do 30 września, wciąż jeszcze można zmienić decyzję co do zdawanych na egzaminie przedmiotów. Uczniowie mają czas do 7 lutego. Jakie dziedziny są dziś popularne wśród młodych ludzi?
Język polski, język obcy i matematyka – to obowiązkowe przedmioty, do których musi podejść każdy abiturient. Z kolei jeśli chodzi o przedmioty dodatkowe, te są zróżnicowane: część osób wybiera poziom rozszerzony spośród tych obowiązkowych, z kolei inni stawiają na dziedziny pokrywające się z profilem kształcenia w szkole ponadpodstawowej.
Jak podaje CKE, najczęściej wybieranym przedmiotem rozszerzonym był język angielski. W 2022 roku zdecydowało się na niego 192,7 tys. absolwentów – 66,6%. Drugie miejsce pod względem popularności zajęła matematyka (26,8%), a trzecie geografia (22,6%). Z pozostałych wysoko uplasowały się także język polski i biologia. Uczniowie decydują się najczęściej na takie przedmioty, które są uwzględniane w rekrutacjach na wiele kierunków, dzięki czemu mogą wybierać spośród wielu ofert uczelni.
Nie tylko licea
A jak do swojej przyszłości zawodowej podchodzą uczniowie w technikach? O najpopularniejszych kierunkach kształcenia opowiada Dorota Kędzierska z firmy VULCAN – dostarczającej oprogramowanie do zdalnej rekrutacji.
– W ubiegłym roku kandydaci do techników, którzy korzystali z naszej platformy, najczęściej wybierali profile: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik reklamy, technik usług fryzjerskich, technik weterynarii, technik spedytor oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Uczniowie świadomie myślą o swojej karierze i decydują się na kierunki, które dadzą im dobry start i stosunkowo pewny zawód – tłumaczy.
Połączenie matury z konkretnymi, technicznymi umiejętnościami staje się coraz popularniejsze. Pozwala poszerzyć możliwości zawodowe i już po szkole ponadpodstawowej zacząć zdobywać doświadczenie, a przy tym zarabiać.
Uczniowie stawiają na elektroniczną rekrutację?
Czasy ręcznego wypełniania wniosków, stania w kolejkach i jeżdżenia do szkół odchodzą do lamusa. Kandydaci coraz chętniej wybierają elektroniczny system rekrutacji. W pełni zdalny proces to wygoda i oszczędność czasu. Kto dziś korzysta z tego sposobu?
System wykorzystują rodzice czy opiekunowie prawni kandydatów na wszystkich etapach nauczania – od żłobków po szkoły ponadpodstawowe. Dzięki tak szeroko zakrojonym rozwiązaniom organizacja rekrutacji jest łatwiejsza, a sam proces przyjaźniejszy dla uczestników.
Jak wynika z danych opublikowanych przez VULCAN wyłącznie z ich systemu skorzystało 568 tysięcy dzieci i młodzieży w całym kraju. To o ponad 100 tysięcy więcej niż w ubiegłym roku. Łącznie taką możliwość udostępniło im blisko 6000 jednostek. Największą popularnością program cieszył się wśród kandydatów do szkół ponadpodstawowych, do których 43% wniosków rekrutacyjnych zostało podpisanych Profilem Zaufanym i złożonych drogą elektroniczną.
Młodzi chcą być elastyczni
Rynek pracy dynamicznie się zmienia. Możliwe, że z czasem konieczne stanie się ciągłe zdobywanie nowych kwalifikacji i elastyczność w zakresie zmiany zawodu czy nawet branży. Młodzi ludzie wiedzą, że już teraz muszą podejmować decyzje, które umożliwią im późniejszą modyfikację planu na siebie.
Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!
Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
UX – zawód przyszłości Motorola Solutions stawia na kompetencje 4.0
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.