Dekada troski o zdrowe zęby! Właśnie startuje jubileuszowa edycja Orbit® „Dziel
Z początkiem września ruszyła kolejna, 10. już odsłona programu edukacyjnego ,,Dziel się Uśmiechem”, który uczy dzieci podstaw prawidłowej higieny jamy ustnej. Inicjatywa organizowana jest przez firmę Mars Polska we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem. 1% ze sprzedaży gum Orbit® w sklepach stacjonarnych w okresie od 1 września do 31 października 2022 r., zostanie przekazany na realizację programu, w tym materiały edukacyjne i lekcje dla 100 tysięcy dzieci. Ambasadorką inicjatywy kolejny raz została aktorka i działaczka społeczna - Magdalena Różczka.
Ogólnopolski program „Dziel się Uśmiechem” prowadzony jest od 2013 roku przez Polski Czerwony Krzyż oraz firmę Mars Polska. To projekt edukacyjny wspierający walkę z problemem próchnicy wśród dzieci. Partnerami merytorycznymi od samego początku są Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej.
Celem inicjatywy jest budowanie świadomości znaczenia profilaktyki w zapobieganiu próchnicy już od najmłodszych lat oraz wdrażanie w codzienną rutynę 4 kroków dla zdrowych i czystych zębów. Te proste zasady – szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, używanie dodatkowych akcesoriów do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, sięganie po bezcukrową gumę do żucia, kiedy nie mamy możliwości umycia zębów po jedzeniu i piciu oraz regularne kontrole u dentysty
– mogą w znaczący sposób przyczynić się do poprawy stanu uzębienia. Z problemem próchnicy zmagają się dzieci w całej Unii Europejskiej, jednak polskie statystyki, na tle średniej z innych krajów członkowskich, wypadają niekorzystnie. Blisko 82% sześciolatków i ponad 85% dwunastolatków
w kraju cierpi na tę chorobę[1]. Program „Dziel się Uśmiechem” opiera się na zajęciach prowadzonych w szkołach podstawowych i gwarantuje nauczycielom dostęp do odpowiednich materiałów, które pozwalają na efektywną edukację zarówno podczas lekcji stacjonarnych, jak i online. W ramach 10. edycji akcją zostanie objętych aż 100 tysięcy uczniów klas 1-3.
W walce z próchnicą kluczowa jest profilaktyka. Zależy nam, aby nawyki związane z prawidłową higieną jamy ustnej towarzyszyły każdemu od najmłodszych lat. Cieszę się, że jako firma odpowiedzialna społecznie pomagamy dbać o dziecięce uśmiechy. Robimy to już od 10 lat poprzez program „Dziel się Uśmiechem”, a znacznie dłużej dzięki naszym produktom – bezcukrowym gumom. Ich żucie jest bowiem rekomendowanym przez ekspertów jednym z 4 kroków dla zdrowych i czystych zębów. Zachęcamy do wspierania akcji poprzez zakup gum Orbit® w sklepach stacjonarnych we wrześniu i październiku. To dołożenie swojej cegiełki do walki o zdrowe zęby i uśmiechy dzieci w Polsce – mówi Beata Rożek, Dyrektorka ds. korporacyjnych Mars Polska.
Obok żucia bezcukrowej gumy, kiedy nie możemy umyć zębów po jedzeniu i piciu, w ramach codziennej rutyny eksperci rekomendują też: szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, używanie dodatkowych akcesoriów do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, np. nici dentystycznej oraz regularne kontrole u dentysty. Kroki te mogą w znaczący sposób przyczynić się do poprawy stanu uzębienia nie tylko najmłodszych, ale też młodzieży i dorosłych.
Eksperci podkreślają, że zdrowie zębów wpływa na stan zdrowia całego organizmu. Dlatego tak cenna jest edukacja i budowanie świadomości na temat właściwego dbania o higienę jamy ustnej. Problem próchnicy w Polsce jest bardzo duży, więc cieszę się, że kolejny raz wspieram program Orbit® „Dziel się Uśmiechem”. Zachęcam rodziców do wprowadzania w życie dobrych nawyków higieny jamy ustnej. Pamiętajmy, że to my jesteśmy najważniejszym wzorem dla naszych dzieci – zachęca Magdalena Różczka, aktorka i działaczka społeczna.
Magdalena Różczka po raz kolejny została ambasadorką „Dziel się Uśmiechem” i będzie zaangażowana w kampanię 360°. Działania promujące program obejmują TV, digital, outdoor, materiały POS oraz działania PR. Od początku września do końca października
w czołowych stacjach telewizyjnych oraz na wybranych portalach internetowych będzie można oglądać odświeżony spot reklamowy z udziałem aktorki.
Za kreację i przygotowanie materiałów odpowiada agencja Brandcomm, działaniami PR zajmuje się Garden of Words, z kolei agencja MediacomEssence zakupiła media.
Więcej informacji można znaleźć na stronie programu „Dziel się Uśmiechem”.
Spot dostępny jest pod linkiem:
- Materiał 6 sek.: https://www.youtube.com/watch?v=NTpT8d_r2ZA
- Materiał 15 sek.: https://www.youtube.com/watch?v=MUzgFR3eEmo
[1] Dla porównania, 69% czeskich sześciolatków ma podobny problem z zębami. Na Łotwie i w Wielkiej Brytanii odsetek ten wynosi do 55%,
a we Francji i Danii już tylko 25% sześciolatków ma próchnicę.
Źródło: Olczak-Kowalczyk D, Kaczmarek U, Bachanek T et al.: Monitorowanie Stanu Zdrowia Jamy Ustnej Populacji Polskiej w latach 2016-2020. Ocena stanu zdrowia jamy ustnej i jego uwarunkowań w populacji polskiej w wieku 5, 7 i 12 lat w 2016 roku. Dział Redakcji
i Wydawnictw Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Warszawa 2017

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.