Komunikaty PR

Epidemia fake newsów o COVID-19 wśród nastolatków

2022-02-28  |  14:20
Biuro prasowe
Do pobrania Komunikat ( 0.03 MB )

Co wiemy o pandemii COVID-19, a czego jeszcze powinniśmy się dowiedzieć? Dlaczego tak ważne jest weryfikowanie informacji i źródeł, z których je pozyskujemy? Gdzie i jak szukać rzetelnych danych? Skąd na ten temat wiedzę czerpią nastolatki? Czy ją weryfikują? Zauważając ten problem redakcja Fakenews.pl działająca przy Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji” przygotowała platformę wiedzy dla młodzieży i szkół, a także wszystkich, którzy potrzebują weryfikacji wiedzy, na której znajdziemy tylko sprawdzone informacje.

W Polsce dwoma dawkami zaszczepionych jest jedynie 16,6% osób poniżej 18 roku życia (dane na 25.01.2022), w tym 50,7 15-17-latków i 26,9% 10-14-latków[1] – to stanowczo za mało, by móc w znaczący sposób wpłynąć na przyspieszenie zakończenia pandemii. W tej grupie demograficznej decyzję o szczepieniu podejmują rodzice, jednak nie bez znaczenia jest fakt, że młodzież w tym wieku ma już swoje zdanie i przekonania. Ich opinie są kształtowane przez wiele czynników. Co więcej jest to grupa podatna na wpływy i dopiero ucząca się myślenia krytycznego. Widząc ogrom nieprawdziwych, sprzecznych, poddających w wątpliwość dziesiątki lat dorobku naukowego ekspertów informacji i teorii Fundacja „Przeciwdziałamy Dezinformacji” przygotowała platformę, na której znajdziemy tylko zweryfikowane dane i nauczymy się weryfikować źródła. CovidHub.edu.pl to niezwykle istotna inicjatywa w szczególnych okolicznościach pandemii, z jakimi przyszło nam się mierzyć przez ostatnie 2 lata.

Odpowiedzialna edukacja to klucz w przeciwdziałaniu fake newsom, z którymi tak naprawdę spotykamy się na co dzień. I to było nasze główne założenie - stworzyć przestrzeń, dedykowaną dzieciom i młodzieży oraz ich nauczycielom, którzy korzystając z przygotowanych przez nas materiałów edukacyjnych, będą mogli przekazywać zweryfikowane dane i uświadamiać swoich uczniów, jak duża jest obecnie rola rzetelnych informacji. Projekt ten jest szczególny, bo nawiązuje do niecodziennych czasów, z jakimi przyszło nam się od marca 2020 roku mierzyć. Choć temat pandemii COVID-19 to już niejako rutyna, nadal wzbudza w nas emocje, zainteresowanie i chęć poszukiwania wiedzy. Ważne jednak, by wiedza ta była oparte na faktach, gdyż tylko wtedy może prowadzić do merytorycznych dyskusji i wprowadzania mądrych zmian. Materiały na platformę przygotowywaliśmy oczywiście z myślą o młodzieży szkolnej i nauczycielach, ale zachęcamy każdego do zapoznania się z treściami, które tam zamieszczamy – to cenna pigułka wiedzy dla każdego z nas – zachęca Karol Orzeł z Fundacji „Przeciwdziałamy Dezinformacji”.

W ramach projektu powstało centrum wiedzy na temat COVID-19, czyli platforma, na której już dziś można zapoznać się z faktami i zweryfikowanymi danymi, dotyczącymi samego wirusa SARS-CoV-2, sytuacji pandemicznej oraz szczepień. Z jakich materiałów nauczyciele, dzieci i młodzież mogą tam skorzystać? Twórcy treści – Fundacja „Przeciwdziałamy Dezinformacji” wraz ze Stowarzyszeniem Pravda – przygotowali cztery scenariusze lekcji, skierowane do szkół podstawowych i liceów, które dotyczą powstających teorii spiskowych, nauki krytycznego myślenia, rozpoznawania informacji „fejkowych” oraz rozumienia mechanizmów, kierujących naszymi zachowaniami. Platforma obejmuje także najczęściej pojawiające się pytania i wątpliwości, na które zespół Fundacji przygotował rzetelne odpowiedzi. Trafiając do dzieci i młodzieży, inicjatorzy projektu chcą wskazać sposoby na odróżnianie prawdy od fałszywych stwierdzeń i powielanych mitów. Poprzez materiały interaktywne w postaci filmów oraz quizów, sprawdzających prawdziwość ich wiedzy, Fundacja wskazuje młodemu pokoleniu, jak może być ono zmanipulowane przez nieuczciwe publikacje oraz gdzie szukać rzetelnych danych. CovidHub.edu.pl to także baza wiedzy weryfikatorów informacji i linków, odwołujących do przydatnych zasobów informacyjnych, dotyczących COVID-19.

W ramach projektu Fundacja „Przeciwdziałamy Dezinformacji” przybliża swoim odbiorcom również tematykę szczepień i dane statystyczne w ich zakresie. Na platformie CovidHub.edu.pl można znaleźć więc aktualizowane codziennie dane pandemiczne, wraz ze wskazaniem ilości osób zaszczepionych, które przedstawione w przystępny dla odbiorcy sposób, w jeszcze większym stopniu prowokują do zastanowienia się nad rzetelnością informacji, z którymi dotychczas mieliśmy do czynienia.

Blisko współpracujemy ze szkołami i wiemy przed jakimi wyzwaniami stoją nauczyciele. Wiem, że starają się oni zawsze dbać o to, aby każda z informacji, którą omawiają z uczniami na lekcjach była zweryfikowana, prawdziwa i poparta rzetelnym źródłem. W czasie pandemii zapanował chaos informacyjny, z którym mieli styczność zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Skrajne poglądy dotyczące szczepień i szkodliwości wirusa SARS-CoV-2 dodatkowo nie ułatwiały pracy. Dlatego cieszymy się, że możemy wspierać wysiłek włożony w edukację przyszłych pokoleń i zaproponować materiały edukacyjne, które uczą krytycznego myślenia i weryfikacji informacji. To z pewnością wzbogaci wiedzę uczniów i przełoży się na rozwijanie ich świadomości społecznej. A są to przecież główne cele, które szkoła powinna realizować. – podkreśla Aleksandra Wrona, przedstawicielka Stowarzyszenia Pravda.

Fundacja "Przeciwdziałamy Dezinformacji” za główne cele postawiła sobie niezależność i przejrzystość. Jej głównym obszarem działań jest weryfikacja informacji, newsów i materiałów prasowych publikowanych w sieci. W tym celu, w 2019 roku powstał portal Fakenews.pl, gromadzący zarówno najnowsze, jak i archiwalne publikacje, których prawdziwość jest poddawana uczciwej ocenie przez zespół Fundacji. Z potrzeby uświadamiania, że społeczeństwo ma prawo do obiektywnych i rzetelnych danych, na podstawie których każdy samodzielnie może podejmować racjonalne decyzje, Fundacja „Przeciwdziałamy Dezinformacji” w dobie niemalejącego znaczenia wirusa SARS-CoV-2 podjęła się wyzwania stworzenia platformy https://www.covidhub.edu.pl/. Projekt został zrealizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Pravda, przy jednoczesnym wsparciu Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce.

 


[1] https://vaccinetracker.ecdc.europa.eu/public/extensions/COVID-19/vaccine-tracker.html#age-group-tab

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Jak być SuperTATĄ w dzisiejszych czasach i nie zwariować? Biuro prasowe
2024-05-24 | 12:20

Jak być SuperTATĄ w dzisiejszych czasach i nie zwariować?

Jakie wyzwania świat stawia współczesnym ojcom, jakie są wobec nich oczekiwania? Czy łatwo im sprostać? A może ojcowie w dzisiejszych czasach mierzą się z ogromną społeczną
Edukacja 3. Piknik Nauki Fahrenheita. W planie rekordowa liczba atrakcji!
2024-05-21 | 14:00

3. Piknik Nauki Fahrenheita. W planie rekordowa liczba atrakcji!

Warsztaty, zabawy, konkursy, spektakularne pokazy naukowe, a nawet testy i badania profilaktyczne – 26 maja 2024 roku na Górze Gradowej w Gdańsku odbędzie się 3. Piknik Nauki
Edukacja Nowy kurs AICPA & CIMA i PwC kluczem do zrozumienia unijnych standardów ESG
2024-05-20 | 10:00

Nowy kurs AICPA & CIMA i PwC kluczem do zrozumienia unijnych standardów ESG

Nowy kurs AICPA & CIMA i PwC pomoże specjalistom ds. rachunkowości i finansów wdrożyć unijne standardy sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Forum Sektora Kosmicznego 4 czerwca 2024

European Financial Congress 2024

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Coraz bliżej powstania świadomej sztucznej inteligencji. Potrzebne są działania zapobiegające niewłaściwemu jej wykorzystaniu

O sztucznej inteligencji mówi się już coraz częściej w kontekście możliwości i zagrożeń, jakie przyniesie powstanie globalnej sztucznej inteligencji. To model, który byłby zdolny do myślenia takiego, jakim cechuje się człowiek, ale jego możliwości obliczeniowe przewyższałyby możliwości ludzkiego mózgu kilka milionów razy. Rodzi to uzasadnione obawy o bezpieczeństwo, stąd postulat, by uczestnicy rynku składali przysięgę na wzór przysięgi Hipokratesa. Zgodnie z nią mieliby dbać o to, by zastosowania technologii miały wymiar etyczny. Zdaniem ekspertów potrzebnych jest też więcej szczegółowych regulacji.

Bankowość

Zapóźnienie w transformacji może obniżyć konkurencyjność całej gospodarki. Konieczne przyjęcie ustawy o ochronie klimatu

– Biznes jest gotowy na Fit for 55 i co ciekawe, banki też są na to gotowe. Natomiast niegotowe są polskie regulacje i polska energetyka. Tym, co jest nam teraz w Polsce potrzebne, są dobre strategie i dobre planowanie – ocenia Ilona Jędrasik, nowa prezes zarządu Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. Jak wskazuje, polska energetyka musi zdecydowanie przyspieszyć z transformacją w kierunku odnawialnych źródeł, ponieważ w scenariuszu business as usual konsekwencją może być spadek konkurencyjności całej krajowej gospodarki.

Transport

CPK nadal pod znakiem zapytania. Wyzwaniem jest nie tylko budowa lotniska, ale także sieci kolejowej

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) pod znakiem zapytania. Nowy rząd wciąż przeprowadza audyty. Budowa, zapowiadana jako największe przedsięwzięcie infrastrukturalne w historii, to nie tylko plan potężnego lotniska między Warszawą a Łodzią, ale także obejmująca cały kraj przebudowa sieci kolejowej. – Powinniśmy obniżać temperaturę sporu wokół Centralnego Portu Komunikacyjnego i przechodzić do konkretnych, bardziej operacyjnych decyzji – ocenia Michał Litwin dyrektor generalny Związku Niezależnych Przewoźników Kolejowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.