Komunikaty PR

Erasmus +. Białostoccy uczniowie pełni wrażeń po powrocie z wymiany w Hiszpanii

2022-11-03  |  11:10
Biuro prasowe
Kontakt
Ida Szwaczko
Masz-Media Ida Marzenna Szwaczko

Waszyngtona 18/213
15-269 Białystok
maszmedia|wp.pl | |maszmedia|wp.pl
693400464
www.maszmedia.pl
Do pobrania vigo ( 0.02 MB )

Praktyczna nauka języków, poznawanie innych kultur, interesujące przyjaźnie - uczniowie z Zespołu Szkół Społecznych Fundacji Edukacji „Fabryczna 10” od lat uczestniczą w międzynarodowych wymianach. Licealiści właśnie wrócili z hiszpańskiego Vigo.

Pomysł tegorocznej wymiany uczniowskiej to jeden z efektów Job shadowing – partnerskiego spotkania nauczycieli ZSS i hiszpańskiej szkoły w Vigo, zrealizowanego w ramach unijnego programu PO WER. W wymianie wzięło udział 19. uczniów z klas licealnych i dwóch opiekunów.

- Głównym celem wymian jest rozbudzenie zainteresowania nauką drugiego języka obcego – hiszpańskiego, przełamywanie barier językowych, rozwijanie horyzontów poprzez poznawanie obyczajów, codziennego życia, kuchni i kultury innego kraju – wymienia Monika Braun, nauczycielka angielskiego i opiekunka uczniów. – Tematem wymiany były parki narodowe – więc realizowaliśmy również cele edukacyjne, m.in. poprzez prezentacje dwóch parków narodowych – hiszpańskiej wyspy  Cies oraz Białowieskiego Parku Narodowego.

Podczas dziesięciodniowego pobytu - poza nauką języków - uczniowie zwiedzali m.in. hiszpańskie miasta - oprócz niezwykłego Vigo, także Santiago de Compostela, gdzie odwiedzili m.in. katedrę - jedną z najważniejszych świątyń pielgrzymkowych. Podczas rejsów statkiem poznawali florę i faunę Zatoki Galicyjskiej, odwiedzili wyspę Cies i park narodowy, posadzili drzewo w ramach projektu Erasmus. Był też czas na plażowanie, integracyjny piknik i wspólne spędzanie czasu z rodzinami uczniów, goszczących Białostoczan w swoich domach.

- Spędziłam wspaniały tydzień w przesympatycznej rodzinie, nawiązałam bliskie relacje z hiszpańskimi rówieśnikami, a także ich rodzicami, mimo, że nie znali angielskiego. Najbardziej podobała mi się ich otwartość na nas –zupełnie obcych dla nich ludzi – wspomina Julia Wnuk, licealistka. -  Wszyscy bardzo interesowali naszymi zwyczajami i kulturą, nie zapomnę, jak wiele razy okazali mi dobre serce i mam nadzieję, że spotkamy się, gdy w przyszłym roku przyjadą do Polski.

Uczniowie doceniają też edukacyjną stronę wymian.

- To ekscytujące doświadczenie i prawdziwa szkoła życia. Poznałam nowych ludzi, a przede wszystkim miałam okazję zwiedzić niezwykłe miejsca, dosłownie zapierające dech w piersiach. Rodzina, u której mieszkałam, zapewniła mi opiekę, poczucie bezpieczeństwa i wprowadziła w świat kultury hiszpańskiej. Zachwyciła i zdumiała mnie radość życia tych ludzi, energia i pozytywne nastawienie wobec spraw codziennych – mówi Ewa Toczydłowska.

 

Zachwytu Hiszpanią i Hiszpanami nie kryje Jacek Wnuk:

- Vigo to śpiew, taniec, miłość, a ja dziękuję ludziom z Vigo. Wielu pyta mnie - skąd czerpiesz tę radość? A to proste – to umiłowanie Hiszpanii, które sprawia, że dzisiaj opowiadam o kraju Rafaela Nadala, a jutro - kto wie – być może zostanę przewodnikiem i będę oprowadzać innych po Vigo. Dlaczego nie?

 

Zdaniem Moniki Braun, zalety wymian uczniowskich trudno przecenić: 

- Życie u rodziny w obcym kraju, z innymi nawykami, kulturą, kuchnią, podejściem, obyczajami to niezwykłe wyzwanie dla młodych ludzi oraz olbrzymia szansa nie tylko na to, aby rozwijać się językowo, ale - i to jest chyba największą zaletą takich wymian - otwierać się na innych ludzi i świat. Bardzo się cieszę, że uczniowie widzą zalety udziału w wymianach i wyjechali z Vigo pełni pozytywnych wrażeń.

Wiosną hiszpańscy uczniowie przyjadą do białostockiej szkoły z rewizytą. W okresie pomiędzy wizytami uczniowie będą realizowali projekt eTwinning (za pośrednictwem mediów elektronicznych), związany z parkami narodowymi – ich historią, florą, fauną, geografią, a także ciekawostkami.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Masz-Media Ida Marzenna Szwaczko
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać! Biuro prasowe
2025-01-03 | 08:00

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Dawid Uczy to platforma nauczyciela biologii i chemii, który postanowił poszerzyć ofertę świadczonych usług. Od teraz pomaga także w przygotowaniu odwołania od
Edukacja Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
2024-12-31 | 15:30

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku

Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Białymstoku jest placówką z tradycjami. Istnieje od ponad 100 lat i dba o to, żeby narzędzia i środki dydaktyczne, które
Edukacja UX – zawód przyszłości Motorola Solutions stawia na kompetencje 4.0
2024-12-28 | 01:00

UX – zawód przyszłości Motorola Solutions stawia na kompetencje 4.0

Po maszynie parowej, elektryczności i komputerach - rozwój biotechnologii, nanotechnologii i sztucznej inteligencji ma być punktem zwrotnym w historii ludzkości. Zmiany gospodarcze

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.