Komunikaty PR

Jak kreować swoją ścieżkę zawodową w czasach kryzysu?

2022-03-29  |  15:00

Ostatnie lata są czasem wielkich zmian, które mają ogromny wpływ na gospodarkę, nastroje społeczne oraz rynek pracy. Ale w dużych organizacjach za jeden z najczęstszych powodów satysfakcji, obok atrakcyjnego wynagrodzenia i przyjaznego miejsca pracy, pracownicy wymieniają możliwość rozwoju zawodowego. Jednym ze skuteczniejszych sposobów jego osiągania jest uczestnictwo w profesjonalnych programach mentoringowych.

Programy mentoringowe to projekty pozwalające pracownikom zdobywać nowe kompetencje i osiągać kolejne etapy kariery, z korzyścią dla przedsiębiorstw. Tego typu rozwiązania wdrożyło 70 proc. największych firm z listy Fortune 500. Co ciekawe, uczestniczą w nich zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ale większość stanowią panie. Dla przykładu, co roku liderki stanowią 80% wszystkich uczestników największego w Polsce programu mentoringowego, organizowanego od ośmiu lat przez Fundację Liderek Biznesu. To skutecznie zwiększa szansę na wspieranie różnorodności w biznesie, także na stanowiskach kierowniczych i w zarządach organizacji.

Co roku kilkadziesiąt firm bierze udział w Programie Mentoringowym Fundacji Liderek Biznesu zgłaszając swoich pracowników. Program jest skierowany do liderek i liderów oraz osób aspirujących do tej roli, które chcą się rozwijać i osiągać sukces w biznesie. Rozwój kompetencji przywódczych, budowanie własnej marki i  świadome planowanie drogi zawodowej jest konieczne w stale zmieniającej się rzeczywistości. Można to szybciej osiągnąć przy pomocy doświadczonych mentorów. Wspólna praca, wymiana doświadczeń z osobami z różnych stanowisk, firm i branż daje szerszą perspektywę. To również doskonałe miejsce do budowania sieci kontaktów. Właśnie trwają ostanie dni zapisów do tegorocznej edycji naszego programu mentoringowego – mówi Anna Sirocka, Prezes Zarządu Fundacji Liderek Biznesu.

Uczestnicy programów mentoringowych awansują pięć razy częściej niż osoby, które nie korzystają ze wsparcia mentorów. To dlatego, że mentoring pozwala rozwinąć i wzmocnić kluczowe kompetencje niezbędne do pełnienia roli lidera: samoświadomość, uważność, odwagę i współdziałanie.

Programy mentoringowe wspierają sukces

Samoświadomość i uważność są podstawą rozwoju własnego i współpracowników. W rezultacie rośnie efektywność zespołów i całej organizacji. Te dwie kompetencje są ważne, zwłaszcza  w czasach zdalnej czy hybrydowej pracy. Inspiracją i wskazówką do budowy własnej drogi zawodowej oraz pozycji lidera  mogą być doświadczenia zawodowe innych osób. Dlatego coraz chętniej korzystamy z mentoringu, bo  zapewnia bieżące wsparcie i pomaga w zarządzaniu zmianą. Motywuje i angażuje, rozwija nie tylko mentee, ale także mentora. Pary mentoringowe pracują nad odkryciem i rozwojem mocnych stron, zdefiniowaniem celów mentee i sposobu ich osiągania, a przy okazji wymieniają się swoimi doświadczeniami czy refleksjami.

W obliczu powszechnego problemu wypalenia zawodowego celem Programu Mentoringowego Fundacji Liderek Biznesu, poza indywidualnym wspieraniem kobiet i mężczyzn w kształtowaniu kariery zawodowej, jest również upowszechnienie mentoringu jako jednego z podstawowych narzędzi rozwoju pracowników i wspierania partnerstwa w organizacjach - mówi Elżbieta Różycka-Szymanko, Dyrektor Zarządzająca Fundacji Liderek Biznesu. Mentorzy w naszym programie to osoby z dużym doświadczeniem zawodowym i określonym warsztatem. To przede wszystkim praktycy biznesu, którzy mają na swoim koncie zarówno sukcesy, jak i porażki. Dzięki temu doskonale rozumieją swoich mentees, potrafią słuchać i wspólnie wypracowywać rozwiązania. Kluczowym etapem i warunkiem sukcesu programu jest odpowiednio przeprowadzony proces łączenia w pary mentorów i mentees.  W dobrze dobranej parze motywacja obu stron jest ogromna -  w zeszłorocznej edycji programu pary mentoringowe spotkały się ponad tysiąc razy - dodaje.

 

Korzystanie z programów mentoringowych wspiera nie tylko sukces w pracy, ale także w życiu prywatnym. Pozwala efektywnie zaplanować karierę zawodową i realizować założone cele oraz wprowadzić tak ważną dzisiaj równowagę między pracą a prywatnością. Nabyte dzięki mentoringowi umiejętności i doświadczenie pozwolą osiągać kolejne szczeble kariery w zgodzie z własnymi wartościami i potrzebami.

 

Rośnie rola kobiet w biznesie

 

Najbardziej zainteresowane programami mentoringowymi są kobiety. Może to wynikać z ich rosnącej roli w świecie biznesu. Coraz częściej obejmują one stanowiska zarządcze. Jak wskazują wyniki ogólnopolskiego badania przeprowadzonego przez Bigram i ośrodek THINKTANK „Rosnąca siła kobiet – kobiety na rynku pracy”, za najważniejsze czynniki wpływające na osiąganie sukcesów biznesowych przez kobiety uważane są doświadczenie (71 proc.), umiejętność adaptacji do zmian (55 proc.) oraz proaktywne zdobywanie nowych kompetencji (55 proc.). Okazuje się, że to kobiety więcej inwestują w swój rozwój, zarówno jeśli chodzi o wykształcenie formalne, jak i szkolenia czy dodatkowe kursy.

 

Dziś stawia się na różnorodność, ponieważ jest jednym z najważniejszych fundamentów skuteczności działania. Różnorodność nie dotyczy tylko  płci, ale także wieku, doświadczeń, uwarunkowań kulturowych, religijnych,  profilu psychologicznego czy kompetencji. Organizacje promujące różnorodność łatwiej osiągają sukcesy, ponieważ lepiej rozumieją swoich odbiorców czy klientów. Wsparcie dla tego typu inicjatyw wzmacniają wszelkie programy mentoringowe, gdzie spotykają się przedstawiciele różnych branż i wymieniają się swoimi doświadczeniami.  

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Lider się szkoli, czyli o przewadze strategicznego myślenia nad AI Biuro prasowe
2024-06-26 | 11:00

Lider się szkoli, czyli o przewadze strategicznego myślenia nad AI

Konieczność lifelong learning, czyli uczenia się przez całe życie, stała się faktem. Biznes – jak się wydaje – uświadomił to sobie najwcześniej, a liderzy to grupa,
Edukacja Jak pokonać bariery językowe w podróży?
2024-06-24 | 17:00

Jak pokonać bariery językowe w podróży?

Zagraniczne podróże to jeden z najczęściej wybieranych przez nas sposobów spędzania upragnionych wakacji. Jak się okazuje, dla niektórych takie eskapady wiążą się ze
Edukacja Oldschool jest fajny, ale nie w szkole!
2024-06-21 | 14:00

Oldschool jest fajny, ale nie w szkole!

To happening Centrum Nauczania Domowego prowadzony pod hasłem: “Oldschool jest fajny, ale nie w szkole” będący próbą zwrócenia uwagi na konieczność zmian

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Na rynku kapitałowym brakuje indywidualnych inwestorów. Nowe regulacje UE mają pobudzić ich zaangażowanie

– Rola rynku kapitałowego w rozwoju polskiej gospodarki jest nie do przecenienia – podkreśla Tomasz Orlik, członek zarządu PFR TFI. Jak wskazuje, obecnie kluczowy jest wzrost poziomu inwestycji, a w najbliższych latach przed nami duże wyzwanie w postaci zielonej transformacji. Rynek kapitałowy ma w tym procesie do odegrania ważną rolę, ale do tego potrzebuje aktywnych inwestorów, także indywidualnych. Dlatego pilnie potrzebne są działania, które pobudziłyby ich aktywność i zachęciły do lokowania na rynku oszczędności gospodarstw domowych. Pomóc w tym mają nowe regulacje unijne.

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Transport

Firmy budowlane wyczekują na harmonogram największych krajowych inwestycji. Problemem mogą być terminy i brak rąk do pracy

W kolejnych latach z jednej strony napłynie do Polski  strumień funduszy europejskich z nowej perspektywy oraz Krajowego Planu Odbudowy, z drugiej strony w przygotowaniu są wielkie projekty infrastrukturalne związane z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, kolei dużych prędkości, elektrowni jądrowej czy infrastruktury w obszarze bezpieczeństwa. – Mamy do czynienia z analizą programów po poprzednim rządzie, weryfikacją niektórych inwestycji. Firmy chcą, żeby został podany harmonogram prac – co, kiedy i w jakiej części kraju będzie realizowane, bo one też muszą się do tego przygotować – mówi Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Wyzwaniem w realizacji tych inwestycji mogą się okazać braki kadrowe.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.