Komunikaty PR

Jaki powinien być idealny władca?

2022-10-18  |  20:00
Biuro prasowe
Kontakt
Agnieszka Zięba
Instytut Konfucjusza w Krakowie

Oleandry 2A
30-063 Kraków
media|instytutkonfucjusza.pl| |media|instytutkonfucjusza.pl
12 663 26 07
www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl/

Instytut Konfucjusza w Krakowie serdecznie zaprasza w czwartek 20 października o godz. 16:45 na wykład Adriana Brony: Jaki powinien być idealny władca? Poglądy starożytnych chińskich szkół filozoficznych.

Jednym z przedmiotów rozważań chińskich filozofów w okresach Wiosen i Jesieni (771-403 r. p.n.e.) oraz Walczących Królestw (403-221 r. p.n.e.) było zagadnienie idealnego władcy. To właśnie w jego osobie szereg myślicieli widziało szansę na przywrócenie jedności państwowej cywilizacji chińskiej, która została utracona po upadku Zachodniej Dynastii Zhou (771 r. p.n.e.).

W trakcie wykładu przedstawione zostanę poglądy dotyczące idealnego przywódcy politycznego wyrażone w ośmiu różnych tekstach reprezentujących cztery najważniejsze szkoły filozoficzne z tego okresu: konfucjanizm, legizm, moizm oraz taoizm. Każda z nich wykształciła charakterystyczny typ władcy, który miał gwarantować sukces przewodzonej przez niego wspólnocie politycznej, a w ostateczności doprowadzić do zjednoczenia z innymi państwami chińskimi. Obejmował on takie zagadnienia, jak charakter władcy, jego relacje z wasalami i ministrami oraz poddanymi, a także kwestie, które współcześnie nazywamy politykami publicznymi.

W trakcie wykładu zaprezentowane zostaną zarówno fundamentalne różnice między poszczególnymi szkołami, jak i odmienne poglądy na bardziej szczegółowe rozwiązania wewnątrz ich. Ukazana zostanie również ewolucja ekspresji filozoficznej w Chinach na przestrzeni wieków.

Mgr Adrian Brona jest doktorantem Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu, zdobywcą Diamentowego Grantu MNiSW oraz laureatem konkursu Ministra Spraw Zagranicznych na najlepszą pracę magisterską.

 

Wstęp wolny.

 

Czas: czwartek, 20 października 2022, godz. 16:45.

Miejsce:

Instytut Konfucjusza w Krakowie.

Oleandry 2A.

Sala: 0.05.

 

Więcej informacji: http://www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl  

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Instytut Konfucjusza w Krakowie
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków Biuro prasowe
2025-04-14 | 06:00

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Według danych World Economic Forum [1] do 2030 roku aż 39 proc. obecnych kompetencji zawodowych będzie wymagało aktualizacji lub stanie się zbędne. Przyszłość rynku pracy
Edukacja Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!
2025-01-03 | 08:00

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Dawid Uczy to platforma nauczyciela biologii i chemii, który postanowił poszerzyć ofertę świadczonych usług. Od teraz pomaga także w przygotowaniu odwołania od
Edukacja Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
2024-12-31 | 15:30

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku

Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Białymstoku jest placówką z tradycjami. Istnieje od ponad 100 lat i dba o to, żeby narzędzia i środki dydaktyczne, które

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Telekomunikacja

Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.