Jesienna edycja warsztatów naukowych ADAMED SmartUP Academy
Czy wiesz jakie drobnoustroje żyją wewnątrz człowieka? Chcesz zobaczyć krwinki pod mikroskopem? A może wolisz zrobić swój własny hologram? To wszystko i wiele więcej będzie możliwe podczas tegorocznej jesiennej edycji warsztatów ADAMED SmartUP Academy. Zapisy na zajęcia weekendowe dla nastolatków ruszają już 29 września.
Już po raz drugi w tym roku Fundacja Adamed zaprasza młodzież w wieku 14-19 lat do udziału w bezpłatnych warsztatach z obszaru nauk ścisłych i przyrodniczych. Od 2015 roku w warsztatach ADAMED SmartUP Academy wzięło udział już ponad 1600 uczniów. Tym razem spotkania odbędą się w trzech miastach: Warszawie, Krakowie i Lublinie. Program zajęć tworzą naukowcy z Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Udział w ADAMED SmartUP Academy daje młodym fascynatom nauki możliwość poznania jej od tej praktycznej strony. Każdy z uczestników warsztatów ma możliwość samodzielnego wykonywania doświadczeń. Zajęcia prowadzone są przez pracowników najlepszych polskich uczelni, a wgląd w ich codzienną pracę jest dla uczestników bezcenny – opowiada Martyna Strupczewska z Fundacji Adamed, kierowniczka programu ADAMED SmartUP i dodaje – Bardzo się cieszę, że w tej edycji z warsztatów mogą skorzystać uczniowie z trzech różnych regionów Polski. Zależy nam na tym, aby docierać do młodych talentów naukowych w całym kraju.
Oto plan zajęć w poszczególnych miastach:
Warszawa:
Wydział Chemiczny Politechniki Warszawskiej:
22.10 Jak ukryć smak i kolor leków?
5.11 Przeciwciała w służbie ludzkości
19.11 Elektrochemia dla każdego –z czego wynika siła reakcji redoks?
Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej:
5.11 Elektroforeza żelowa - identyfikacja cząstek na podstawie własności elektrokinetycznych
5.11 Zrób swój własny hologram i dowiedz się czym różni się on od zwykłego zdjęcia
19.11 Wzmocnienie dziwności i inne sygnatury plazmy kwarkowo-gluonowej
19.11 (zajęcia zdalne), Jak nie dać złapać się w sieć?
- Różnicowa analiza termiczna i różnicowa kalorymetria skaningowa – jak zbadać, czy woda FAKTYCZNIE zamarza w 0°C?
Kraków:
22.10 Świat pod mikroskopem – od A do Z
5.11 Pod mikroskopem – jak przygotować preparat idealny?
19.11 Zobaczyć i zrozumieć: krew pod mikroskopem
26.11 Jak zobaczyć chorobę: stan zapalny pod mikroskopem
Lublin:
19.11 Poznaj świat enzymów
19.11 Jak unieruchomić enzymy?
26.11 Sprawdź się w roli biotechnologa – izolacja DNA
26.11 Sprawdź się w roli biotechnologa – projektowanie i wykonanie reakcji PCR
3.12 Mikroorganizmy w służbie człowieka
3.12 Kiedy stajemy się super człowiekiem?
Opisy poszczególnych zajęć, regulamin i formularz rejestracyjny znajdują się na stronie: https://adamedsmartup.pl/warsztaty/. Zapisy są prowadzone od 29 września, a liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona. Chętni mogą zapisać się na więcej niż jeden warsztat. Na stronie można znaleźć też inne informacje dotyczące działań Fundacji Adamed, prowadzonych w ramach programu naukowo-edukacyjnego ADAMED SmartUP.

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.