Komunikaty PR

Konkurs grantowy dla szkół w II edycji projektu „TO(działa)MY!” rozstrzygnięty

2022-02-25  |  16:15
Biuro prasowe
Kontakt
Monika Kacprzak
Stowarzyszenie UNICEF Polska

ul. Rolna 175 D
02-729 Warszawa
mkacprzak|unicef.pl| |mkacprzak|unicef.pl
+48 509 224 588
www.unicef.pl/

Ogólnopolski konkurs grantowy dla szkół, który był częścią projektu edukacyjnego „TO(działa)MY!” został rozstrzygnięty. Projekt jest wspólną inicjatywą UNICEF Polska i Fundacji Santander Bank Polska.
13 najciekawszych projektów otrzyma dofinansowanie na realizację przedsięwzięć o charakterze społecznym.

Rozpoczęta we wrześniu 2021 roku druga edycja projektu edukacyjno-społecznego „TO(działa)MY!” miała na celu zmotywowanie i zaangażowanie uczniów oraz nauczycieli do podejmowania działań o charakterze społecznym. W ramach akcji, pod okiem swoich opiekunów, młodzi ludzie opracowywali koncepcje projektów skierowanych do społeczności szkoły i środowiska lokalnego. Tak powstało wiele, niezwykle cennych inicjatyw, które będą realizowane w szkołach w całej Polsce.

Wszystkie placówki uczestniczące w akcji mogły wnioskować o grant na pokrycie kosztów realizacji swojego projektu. W tym roku uczestnicy ubiegali się o środki w dwóch obszarach: ekologii i ochrony środowiska oraz edukacji i kultury. Obydwa te obszary cieszyły się dużym zainteresowaniem, a do organizatorów wpłynęło więcej wniosków niż w pierwszej edycji projektu. Do rozdysponowania były granty w wysokości 15 tys., 10 tys., 5 tys. oraz 10 grantów o wartości 2 tys. złotych. Granty ufundowała Fundacja Santander Bank Polska. W tegorocznej edycji z grantów powstanie m.in. muzeum na świeżym powietrzu, herbarium, a także projekty dot. nauki języków obcych, tematyki zero waste i ochrony zagrożonych gatunków (np. ochrona łabędzia niemego).

Cieszę się ogromnie, że uczniowie i nauczyciele podeszli do tematu odważnie i przedstawili projekty, które swym zasięgiem wychodzą poza społeczność szkolną. Uczestnicy niezwykle trafnie zdiagnozowali potrzeby w swoich lokalnych społecznościach i starali się jak najlepiej na nie odpowiedzieć. Jestem naprawdę szczęśliwa i dumna, że młodzi ludzie potrafią patrzeć i działać w sposób tak dojrzały i przemyślany. To pokazuje jak ogromny sens mają wszelkie inicjatywy o charakterze partycypacyjnym i społecznym, komentuje przebieg konkursu grantowego Renata Bem, Zastępca Dyrektora Generalnego UNICEF Polska.

Wg Marzeny Atkielskiej, prezes zarządu Fundacji Santander Bank Polska „tegoroczna edycja konkursu grantowego „TO(działa)MY!” dała uczniom i nauczycielom możliwość wyboru grantu spośród czterech koszyków finansowych. Mam nadzieję, że dzięki temu powstaną ciekawe i wartościowe projekty, przynoszące korzyści nie tylko samym szkołom, lecz także społeczności lokalnej. Szczególnie cieszy mnie to, że spora część aplikacji grantowych dotyczyła, bliskiego mi tematu, ekologii i ochrony środowiska.”

 

Dlaczego projekty angażujące młodzież są ważne?

Akcje takie jak „TO(działa)MY!”, w których młodzi ludzie realizują inicjatywy na rzecz społeczności lokalnych są niezwykle ważne. Podczas realizacji projektu młodzież uczy się współpracować, komunikować i radzić sobie z wyzwaniami oraz trudnymi sytuacjami, rozwijając w ten sposób kompetencje niezbędne w dorosłym życiu. Ponadto, projekt ten tworzy przestrzeń dla włączenia do edukacji treści bliskich uczniom i zwrócenia uwagi na to, co jest dla nich ważne.

O tym jak społecznie wartościowe i potrzebne są projekty angażujące młodych ludzi świadczą m.in. doświadczenia finalistów ubiegłorocznej edycji projektu „TO(działa)MY!”. We wrześniu 2021 roku pomysłodawcy akcji odwiedzili jedną ze szkół, która otrzymała grant na zorganizowanie zaplanowanego przez siebie przedsięwzięcia. Uczniowie i nauczyciele opowiedzieli o swoich przeżyciach związanych z realizacją projektu. Materiał wideo z tej wizyty jest dostępny do obejrzenia pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=czrlj1J8yjs

Lista placówek edukacyjnych, które otrzymają środki na realizację swoich inicjatyw społecznych w ramach konkursy grantowego II edycji projektu „TO(działa)MY!” znajduje się tutaj:https://fundacja.santander.pl/2022/02/25/rozstrzygniecie_to_dzialamy/ 


 

O UNICEF

UNICEF od 75 lat ratuje życie dzieci, broni ich praw i pomaga im wykorzystać potencjał, jaki posiadają. Nigdy się nie poddajemy!

Pracujemy w najtrudniejszych miejscach na świecie, aby dotrzeć do najbardziej pokrzywdzonych dzieci. W ponad 190 krajach i terytoriach pracujemy #dlakazdegodziecka, aby budować lepszy świat dla wszystkich. Przed, w trakcie i po kryzysach humanitarnych jesteśmy na miejscu niosąc ratującą życie pomoc i nadzieję dzieciom i ich rodzinom. Realizujemy nie tylko działania pomocowe, ale także edukacyjne. Wierzymy, że edukacja to jedna z najbardziej skutecznych form zmieniania świata. W Polsce pracujemy ze szkołami i samorządami, aby prawa dziecka były zawsze przestrzegane, a głos młodych ludzi słyszany i respektowany. Jesteśmy apolityczni i bezstronni, ale nigdy nie pozostajemy obojętni, gdy chodzi o obronę praw dzieci i zabezpieczenie ich życia i przyszłości. Więcej informacji na unicef.pl.

 

O Fundacji Santander Bank Polska

Fundacja Santander Bank Polska im. Ignacego Jana Paderewskiego (d. Fundacja Banku Zachodniego WBK) istnieje od ponad 20 lat. Od początku istnienia realizuje programy grantowe, skierowane do organizacji pozarządowych na terenie całego kraju oraz koordynuje wolontariat pracowniczy (aktualnie to ponad 2500 wolontariuszy z Santander Bank Polska). Wśród nowszych projektów warto wymienić Program Stypendialny dla wybitnie uzdolnionych uczniów, a także Kluby Płomyka, zaprojektowane przez fundację przestrzenie do zabawy i odpoczynku, znajdujące się w szpitalach i placówkach opiekuńczych, przygotowane w taki sposób by mogły bawić i uczyć. Duża część działań fundacji, to współpraca z innymi organizacjami, wraz z którymi realizujemy projekty charytatywne, kulturalne i edukacyjne. W trakcje pandemii wiele działań fundacji zostało skierowanych także do polskich szpitali. Więcej informacji na stronie fundacja.santander.pl.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Stowarzyszenie UNICEF Polska
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać! Biuro prasowe
2025-01-03 | 08:00

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Dawid Uczy to platforma nauczyciela biologii i chemii, który postanowił poszerzyć ofertę świadczonych usług. Od teraz pomaga także w przygotowaniu odwołania od
Edukacja Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
2024-12-31 | 15:30

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku

Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Białymstoku jest placówką z tradycjami. Istnieje od ponad 100 lat i dba o to, żeby narzędzia i środki dydaktyczne, które
Edukacja UX – zawód przyszłości Motorola Solutions stawia na kompetencje 4.0
2024-12-28 | 01:00

UX – zawód przyszłości Motorola Solutions stawia na kompetencje 4.0

Po maszynie parowej, elektryczności i komputerach - rozwój biotechnologii, nanotechnologii i sztucznej inteligencji ma być punktem zwrotnym w historii ludzkości. Zmiany gospodarcze

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.