Komunikaty PR

Konkurs grantowy dla szkół w II edycji projektu „TO(działa)MY!” rozstrzygnięty

2022-02-25  |  16:15
Biuro prasowe
Kontakt
Monika Kacprzak
Stowarzyszenie UNICEF Polska

ul. Rolna 175 D
02-729 Warszawa
mkacprzak|unicef.pl| |mkacprzak|unicef.pl
+48 509 224 588
www.unicef.pl/

Ogólnopolski konkurs grantowy dla szkół, który był częścią projektu edukacyjnego „TO(działa)MY!” został rozstrzygnięty. Projekt jest wspólną inicjatywą UNICEF Polska i Fundacji Santander Bank Polska.
13 najciekawszych projektów otrzyma dofinansowanie na realizację przedsięwzięć o charakterze społecznym.

Rozpoczęta we wrześniu 2021 roku druga edycja projektu edukacyjno-społecznego „TO(działa)MY!” miała na celu zmotywowanie i zaangażowanie uczniów oraz nauczycieli do podejmowania działań o charakterze społecznym. W ramach akcji, pod okiem swoich opiekunów, młodzi ludzie opracowywali koncepcje projektów skierowanych do społeczności szkoły i środowiska lokalnego. Tak powstało wiele, niezwykle cennych inicjatyw, które będą realizowane w szkołach w całej Polsce.

Wszystkie placówki uczestniczące w akcji mogły wnioskować o grant na pokrycie kosztów realizacji swojego projektu. W tym roku uczestnicy ubiegali się o środki w dwóch obszarach: ekologii i ochrony środowiska oraz edukacji i kultury. Obydwa te obszary cieszyły się dużym zainteresowaniem, a do organizatorów wpłynęło więcej wniosków niż w pierwszej edycji projektu. Do rozdysponowania były granty w wysokości 15 tys., 10 tys., 5 tys. oraz 10 grantów o wartości 2 tys. złotych. Granty ufundowała Fundacja Santander Bank Polska. W tegorocznej edycji z grantów powstanie m.in. muzeum na świeżym powietrzu, herbarium, a także projekty dot. nauki języków obcych, tematyki zero waste i ochrony zagrożonych gatunków (np. ochrona łabędzia niemego).

Cieszę się ogromnie, że uczniowie i nauczyciele podeszli do tematu odważnie i przedstawili projekty, które swym zasięgiem wychodzą poza społeczność szkolną. Uczestnicy niezwykle trafnie zdiagnozowali potrzeby w swoich lokalnych społecznościach i starali się jak najlepiej na nie odpowiedzieć. Jestem naprawdę szczęśliwa i dumna, że młodzi ludzie potrafią patrzeć i działać w sposób tak dojrzały i przemyślany. To pokazuje jak ogromny sens mają wszelkie inicjatywy o charakterze partycypacyjnym i społecznym, komentuje przebieg konkursu grantowego Renata Bem, Zastępca Dyrektora Generalnego UNICEF Polska.

Wg Marzeny Atkielskiej, prezes zarządu Fundacji Santander Bank Polska „tegoroczna edycja konkursu grantowego „TO(działa)MY!” dała uczniom i nauczycielom możliwość wyboru grantu spośród czterech koszyków finansowych. Mam nadzieję, że dzięki temu powstaną ciekawe i wartościowe projekty, przynoszące korzyści nie tylko samym szkołom, lecz także społeczności lokalnej. Szczególnie cieszy mnie to, że spora część aplikacji grantowych dotyczyła, bliskiego mi tematu, ekologii i ochrony środowiska.”

 

Dlaczego projekty angażujące młodzież są ważne?

Akcje takie jak „TO(działa)MY!”, w których młodzi ludzie realizują inicjatywy na rzecz społeczności lokalnych są niezwykle ważne. Podczas realizacji projektu młodzież uczy się współpracować, komunikować i radzić sobie z wyzwaniami oraz trudnymi sytuacjami, rozwijając w ten sposób kompetencje niezbędne w dorosłym życiu. Ponadto, projekt ten tworzy przestrzeń dla włączenia do edukacji treści bliskich uczniom i zwrócenia uwagi na to, co jest dla nich ważne.

O tym jak społecznie wartościowe i potrzebne są projekty angażujące młodych ludzi świadczą m.in. doświadczenia finalistów ubiegłorocznej edycji projektu „TO(działa)MY!”. We wrześniu 2021 roku pomysłodawcy akcji odwiedzili jedną ze szkół, która otrzymała grant na zorganizowanie zaplanowanego przez siebie przedsięwzięcia. Uczniowie i nauczyciele opowiedzieli o swoich przeżyciach związanych z realizacją projektu. Materiał wideo z tej wizyty jest dostępny do obejrzenia pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=czrlj1J8yjs

Lista placówek edukacyjnych, które otrzymają środki na realizację swoich inicjatyw społecznych w ramach konkursy grantowego II edycji projektu „TO(działa)MY!” znajduje się tutaj:https://fundacja.santander.pl/2022/02/25/rozstrzygniecie_to_dzialamy/ 


 

O UNICEF

UNICEF od 75 lat ratuje życie dzieci, broni ich praw i pomaga im wykorzystać potencjał, jaki posiadają. Nigdy się nie poddajemy!

Pracujemy w najtrudniejszych miejscach na świecie, aby dotrzeć do najbardziej pokrzywdzonych dzieci. W ponad 190 krajach i terytoriach pracujemy #dlakazdegodziecka, aby budować lepszy świat dla wszystkich. Przed, w trakcie i po kryzysach humanitarnych jesteśmy na miejscu niosąc ratującą życie pomoc i nadzieję dzieciom i ich rodzinom. Realizujemy nie tylko działania pomocowe, ale także edukacyjne. Wierzymy, że edukacja to jedna z najbardziej skutecznych form zmieniania świata. W Polsce pracujemy ze szkołami i samorządami, aby prawa dziecka były zawsze przestrzegane, a głos młodych ludzi słyszany i respektowany. Jesteśmy apolityczni i bezstronni, ale nigdy nie pozostajemy obojętni, gdy chodzi o obronę praw dzieci i zabezpieczenie ich życia i przyszłości. Więcej informacji na unicef.pl.

 

O Fundacji Santander Bank Polska

Fundacja Santander Bank Polska im. Ignacego Jana Paderewskiego (d. Fundacja Banku Zachodniego WBK) istnieje od ponad 20 lat. Od początku istnienia realizuje programy grantowe, skierowane do organizacji pozarządowych na terenie całego kraju oraz koordynuje wolontariat pracowniczy (aktualnie to ponad 2500 wolontariuszy z Santander Bank Polska). Wśród nowszych projektów warto wymienić Program Stypendialny dla wybitnie uzdolnionych uczniów, a także Kluby Płomyka, zaprojektowane przez fundację przestrzenie do zabawy i odpoczynku, znajdujące się w szpitalach i placówkach opiekuńczych, przygotowane w taki sposób by mogły bawić i uczyć. Duża część działań fundacji, to współpraca z innymi organizacjami, wraz z którymi realizujemy projekty charytatywne, kulturalne i edukacyjne. W trakcje pandemii wiele działań fundacji zostało skierowanych także do polskich szpitali. Więcej informacji na stronie fundacja.santander.pl.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja BRAK ZDJĘCIA
2024-05-14 | 01:00

Czy nauka języka angielskiego może być prosta i przyjemna?

Możliwości na rynku jest wiele – od standardowych zajęć szkolnych, dodatkowych zajęć stacjonarnych, po zajęcia online. Trudność jednak pojawia się w momencie wyboru – skąd wiedzieć, które zajęcia będą
Edukacja MBA – nie dla akademickości, tak dla biznesowego doświadczenia
2024-05-09 | 12:15

MBA – nie dla akademickości, tak dla biznesowego doświadczenia

Tylko 39 proc. menedżerów uważa, że wykładowcami w programach MBA powinna być kadra naukowa polskich uczelni. Zdecydowana większość widzi w tej roli konsultantów i
Edukacja Lęk i smutek - jak pomóc dziecku osiągnąć spokój?
2024-05-07 | 15:52

Lęk i smutek - jak pomóc dziecku osiągnąć spokój?

Nie daje wytchnienia nawet nocy, zaburzając sen i powodując ciągłe niewyspanie. A dziecko staje się coraz bardziej wycofane i nieobecne.   - Wiemy, jak ważne jest wsparcie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Regionalne

Start-upy mogą się starać o wsparcie. Trwa nabór do programu rozwoju innowacyjnych pomysłów na biznes

Trwa nabór do „Platform startowych dla nowych pomysłów” finansowany z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021–2027. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybrała sześć partnerskich ośrodków innowacji, które będą oferować start-upom bezpłatne programy inkubacji. Platformy pomogą rozwinąć technologicznie produkt i zapewnić mu przewagę konkurencyjną, umożliwią dostęp do najlepszych menedżerów i rynkowych praktyków, ale też finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć. Każdy z partnerów przyjmuje zgłoszenia ze wszystkich branż, ale także specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Jest więc oferta m.in. dla sektora motoryzacyjnego, rolno-spożywczego, metalowo-maszynowego czy sporttech.

Transport

Kolej pozostaje piętą achillesową polskich portów. Zarządy liczą na przyspieszenie inwestycji w tym obszarze

Nazywane polskim oknem na Skandynawię oraz będące ważnym węzłem logistycznym między południem i północą Europy Porty Szczecin–Świnoujście dynamicznie się rozwijają. W kwietniu 2024 roku wydano decyzję lokalizacyjną dotycząca terminalu kontenerowego w Świnoujściu, który ma szansę powstać do końca 2028 roku. Zdaniem ekspertów szczególnie ważnym elementem rozwoju portów, podobnie jak w przypadku innych portów w Polsce, jest transport kolejowy i w tym zakresie inwestycje są szczególnie potrzebne. – To nasza pięta achillesowa – przyznaje Rafał Zahorski, pełnomocnik zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ds. rozwoju.

Polityka

Projekt UE zyskuje wymiar militarny. Wojna w Ukrainie na nowo rozbudziła dyskusję o wspólnej europejskiej armii

Wspólna europejska armia na razie nie istnieje, a w praktyce obronność to wyłączna odpowiedzialność państw członkowskich UE. Jednak wybuch wojny w Ukrainie, tuż za wschodnią granicą, na nowo rozbudził europejską dyskusję o potrzebie posiadania własnego potencjału militarnego. Jak niedawno wskazał wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Europa powinna mieć własne siły szybkiego reagowania i powołać komisarza ds. obronności, ponieważ stoi obecnie w obliczu największych wyzwań od czasu zakończenia II wojny światowej. – Musimy zdobyć własną siłę odstraszania i zwiększać wydatki na obronność – podkreśla europoseł Janusz Lewandowski.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.