Lekcje ekologii w gminie Wisznia Mała. Develia współorganizatorem warsztatów
Recykling Daje Owoce - czyli najbardziej owocowa i recyklingowa akcja edukacyjna w Polsce zawitała na Dolny Śląsk, a dokładnie do Gminy Wisznia Mała. W ramach inicjatywy organizowane są w lokalnych szkołach warsztaty edukacyjne poświęcone ekologii. Prowadzi je wrocławski ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, który angażuje uczennice i uczniów do dyskusji nt. ochrony środowiska oraz jak każdy z nas może żyć ekologicznie we własnym domu, szkole i gminie. Cykl zajęć w szkołach wspiera firma deweloperska Develia, dzięki której wszyscy uczestnicy otrzymują, oprócz wiedzy, pyszne świeże i zdrowe owoce, zgodnie z hasłem „Recykling Daje Owoce".
Pierwsze zajęcia z cyklu Recykling Daje Owoce odbyły się w szkole podstawowej w Psarach w klasach 1A i 1B. Podczas warsztatów najmłodsi zdobyli podstawową wiedzę na temat ekologii, a także wzięli udział w kreatywnych zabawach, dzięki którym dowiedzieli się, jak mogą chronić środowisko w domu czy w szkole.
– Lekcje odbywają się w sposób holistyczny, pokazując zagadnienia związane z ekologią z różnych, interesujących stron. Uczniowie biorą czynny udział w zajęciach, dyskutują i wyciągają wnioski. To najlepsza i skuteczna metoda edukacji – mówi Dominik Dobrowolski, koordynator akcji i znany działacz na rzecz ochrony przyrody.
Dominik Dobrowolski jest twórcą wielu inicjatyw edukacyjnych, jak np.: "Recykling Daje Owoce", "Kultura to Natura", "EkoWalentynki", "Cycling Recycling" czy „Czysta Odra”. W 2021 roku został nagrodzony prestiżowym tytułem „Społecznika Roku” przez tygodnik „Newsweek”.
Cykl zajęć w szkołach wspiera firma deweloperska Develia, dzięki której wszyscy uczestnicy lekcji otrzymują zdrowe owoce oraz torby wielokrotnego użytku, które doskonale nadają się do robienia ekologicznych zakupów. Placówki oświatowe (szkoły, przedszkola, domy kultury) z Gminy Wisznia Mała mogą zgłaszać chęć przyłączenia się do akcji. Zgłoszenia należy wysyłać bezpośrednio do Dominka Dobrowolskiego, tel. 697 092 978, dominik@cycling-recycling.eu. Ekologiczne warsztaty dla dzieci prowadzone są bezpłatnie i są jedną z licznych akcji przeprowadzanych w ramach projektu „Zielony Malin” – inicjatywy zainicjowanej przez Develię.
Develia S.A. jest jednym z największych deweloperów w Polsce. Firma rozumie wagę i znaczenie budownictwa zrównoważonego, w realizowanych inwestycjach kładzie duży nacisk na proekologiczne rozwiązania. Spółka wdraża ideę ochrony i poszanowania środowiska, m.in. poprzez tworzenie ogrodów deszczowych, tężni solankowych oraz przystępuje do inicjatyw przyczyniających się do wzrostu różnorodności biologicznej.
Informacje, zdjęcia i filmy o działaniach w ramach projektu „Zielony Malin" dostępne są na stronie: https://www.facebook.com/ZielonyMalin/
Wyróżnienie w międzynarodowym rankingu Eduniversal dla Wydziału Zarządzania UW
Uczelnia Łazarskiego ogłasza zmiany w Zarządzie
Dyrektorzy polskich szkół na Litwie odwiedzili białostockie liceum
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.