Lekcje ekologii w gminie Wisznia Mała. Develia współorganizatorem warsztatów
Recykling Daje Owoce - czyli najbardziej owocowa i recyklingowa akcja edukacyjna w Polsce zawitała na Dolny Śląsk, a dokładnie do Gminy Wisznia Mała. W ramach inicjatywy organizowane są w lokalnych szkołach warsztaty edukacyjne poświęcone ekologii. Prowadzi je wrocławski ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, który angażuje uczennice i uczniów do dyskusji nt. ochrony środowiska oraz jak każdy z nas może żyć ekologicznie we własnym domu, szkole i gminie. Cykl zajęć w szkołach wspiera firma deweloperska Develia, dzięki której wszyscy uczestnicy otrzymują, oprócz wiedzy, pyszne świeże i zdrowe owoce, zgodnie z hasłem „Recykling Daje Owoce".
Pierwsze zajęcia z cyklu Recykling Daje Owoce odbyły się w szkole podstawowej w Psarach w klasach 1A i 1B. Podczas warsztatów najmłodsi zdobyli podstawową wiedzę na temat ekologii, a także wzięli udział w kreatywnych zabawach, dzięki którym dowiedzieli się, jak mogą chronić środowisko w domu czy w szkole.
– Lekcje odbywają się w sposób holistyczny, pokazując zagadnienia związane z ekologią z różnych, interesujących stron. Uczniowie biorą czynny udział w zajęciach, dyskutują i wyciągają wnioski. To najlepsza i skuteczna metoda edukacji – mówi Dominik Dobrowolski, koordynator akcji i znany działacz na rzecz ochrony przyrody.
Dominik Dobrowolski jest twórcą wielu inicjatyw edukacyjnych, jak np.: "Recykling Daje Owoce", "Kultura to Natura", "EkoWalentynki", "Cycling Recycling" czy „Czysta Odra”. W 2021 roku został nagrodzony prestiżowym tytułem „Społecznika Roku” przez tygodnik „Newsweek”.
Cykl zajęć w szkołach wspiera firma deweloperska Develia, dzięki której wszyscy uczestnicy lekcji otrzymują zdrowe owoce oraz torby wielokrotnego użytku, które doskonale nadają się do robienia ekologicznych zakupów. Placówki oświatowe (szkoły, przedszkola, domy kultury) z Gminy Wisznia Mała mogą zgłaszać chęć przyłączenia się do akcji. Zgłoszenia należy wysyłać bezpośrednio do Dominka Dobrowolskiego, tel. 697 092 978, dominik@cycling-recycling.eu. Ekologiczne warsztaty dla dzieci prowadzone są bezpłatnie i są jedną z licznych akcji przeprowadzanych w ramach projektu „Zielony Malin” – inicjatywy zainicjowanej przez Develię.
Develia S.A. jest jednym z największych deweloperów w Polsce. Firma rozumie wagę i znaczenie budownictwa zrównoważonego, w realizowanych inwestycjach kładzie duży nacisk na proekologiczne rozwiązania. Spółka wdraża ideę ochrony i poszanowania środowiska, m.in. poprzez tworzenie ogrodów deszczowych, tężni solankowych oraz przystępuje do inicjatyw przyczyniających się do wzrostu różnorodności biologicznej.
Informacje, zdjęcia i filmy o działaniach w ramach projektu „Zielony Malin" dostępne są na stronie: https://www.facebook.com/ZielonyMalin/

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.