Komunikaty PR

Liceum z Krzeszowic zwycięzcą konkursu z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu 2022

2022-07-01  |  16:10
Biuro prasowe

Już po raz drugi z rzędu w ramach akcji Dnia Bezpiecznego Internetu Samsung został partnerem konkursu na największą liczbę zorganizowanych inicjatyw. Szkoły, biblioteki czy inne placówki edukacyjne mogły zgłaszać swoje aktywności związane z cyfrowym bezpieczeństwem. Celem tej inicjatywy jest uświadomienie młodym ludziom, że o bezpieczeństwie w sieci należy pamiętać przez cały rok, także w okresie wakacyjnym, który to sprzyja nawiązaniu nowych znajomości – również tych przez Internet. Z powagi tego tematu doskonale zdali sobie sprawę uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Krzeszowicach, którzy to zorganizowali szereg kreatywnych działań i zdobyli główną nagrodę w konkursie.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) to inicjatywa podjęta przez Komisję Europejską, która ma na celu zwrócenie uwagi na bezpieczne korzystanie z sieci przez dzieci i młodzież oraz edukację dorosłych w tym zakresie. Aby jak najszerzej dotrzeć z ideą bezpiecznego internetu, w lutym został ogłoszony konkurs na największą liczbę zgłoszonych inicjatyw.

W tym roku komisja konkursowa musiała zmierzyć się z trudnym wyzwaniem, gdyż wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń. Zarejestrowano aż 5005 lokalnych inicjatyw, w których łącznie wzięło udział niemal 3 mln uczestników. Podczas trwania konkursu odbyło się 14 spotkań webinarowych, w które zaangażowało się aż 2400 profesjonalistów sektora edukacyjnego. Do konkursu zgłosiło się 406 placówek edukacyjnych, spośród których nagrodzono 38 inicjatyw.

Dokonując wyboru spośród zgłoszeń z całej Polski, jury kierowało się m.in. poziomem merytorycznym zaprezentowanego opisu inicjatyw czy ilością pracy włożoną w przygotowanie wydarzeń i opracowanych podczas nich materiałów. Ponadto brano pod uwagę także różnorodność oraz oryginalność pomysłów.

– Jak co roku Dzień Bezpiecznego Internetu zaangażował tysiące dzieci i dorosłych, skłonił do przemyślenia swoich zachowań w internecie oraz tego jak mogą być bezpieczniejszymi cyfrowymi obywatelami. To była niesamowita okazja, aby włączać się w działania i prowadzić rozmowy tak istotne dla rozwoju kompetencji cyfrowych młodych ludzi. Wszystkie zgłoszone inicjatywy pokazały jak ważnym i jednocześnie jak złożonym tematem jest bezpieczeństwo w internecie. Promowanie bezpieczeństwa w internecie jest dla NASK PIB priorytetem i cieszymy się, że możemy od lat współtworzyć z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę Polskie Centrum Programu Safer Internet – powiedziała Anna Rywczyńska, Kierownik Zespołu Edukacji Cyfrowej w NASK.

Quizy, podcasty i filmiki

W tym roku jury postanowiło przyznać główną nagrodę Liceum Ogólnokształcącemu im. Tadeusza Kościuszki w Krzeszowicach. Według przedstawicieli komisji konkursowej DBI 2022 zwycięskie sprawozdanie reprezentuje najlepiej zaplanowaną, zrealizowaną i opisaną inicjatywę. Jest to szerokie spektrum kreatywnych działań angażujących wielu uczestników. Uczniowie przygotowali m.in. takie aktywności, jak infografiki czy quizy na temat bezpieczeństwa w internecie. Starsi licealiści opracowali escape room dla uczniów klas pierwszych i drugich czy piosenkę o Dniu Bezpiecznego Internetu. Dwa zespoły nakręciły także krótkie filmiki o uzależnieniu od Internetu i nagrały podcasty pod nazwą „Przestępstwa cybernetyczne”. Uczniowie zorganizowali także konkurs na plakat o bezpiecznym internecie czy tematyczne gry planszowe.

– Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży jest szczególnie ważne w życiu codziennym. Duża część życia, nauki i pracy toczy się w internecie, dlatego bardzo cieszy duża świadomość uczniów w obszarze poprawnego korzystania z tych zasobów oraz posiadania wiedzy na temat oraz związanych z nim zagrożeń  – powiedziała Alicja Milczarek, Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Krzeszowicach.

W ramach nagrody głównej Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Krzeszowicach otrzymało monitor interaktywny Samsung FL!P 2 oraz szkolenie z jego obsługi. FL!P 2 daje nauczycielowi zupełnie nowy wachlarz narzędzi, a uczniom ciekawie i interaktywnie podaną wiedzę. Wszystkie notatki i rysunki sporządzone w trakcie lekcji mogą być łatwo zapisane na urządzeniu lub dysku, a później udostępnione wszystkim uczniom na skrzynki email. Dzięki temu rozwiązaniu uczniowie mogą się łatwiej skupić podczas zajęć, a nauczyciel może prowadzić nowoczesne i angażujące lekcje.

Organizatorem Dnia Bezpiecznego Internetu 2022 jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Samsung już po raz drugi z rzędu został partnerem tej inicjatywy.

Misją CSR firmy Samsung jest działanie pod hasłem „Together for Tommorow! Enabling people” („Wspólnie dla przyszłości. Uaktywnij swój potencjał”). Nasze programy mają na celu ułatwienie dostępu do edukacji dla przyszłych pokoleń i umożliwienie rozwoju potencjału każdego z nas. Dzięki temu przyczyniamy się do pozytywnych zmian w społeczeństwie i budujemy lepszy świat.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać! Biuro prasowe
2025-01-03 | 08:00

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Dawid Uczy to platforma nauczyciela biologii i chemii, który postanowił poszerzyć ofertę świadczonych usług. Od teraz pomaga także w przygotowaniu odwołania od
Edukacja Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
2024-12-31 | 15:30

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku

Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Białymstoku jest placówką z tradycjami. Istnieje od ponad 100 lat i dba o to, żeby narzędzia i środki dydaktyczne, które
Edukacja UX – zawód przyszłości Motorola Solutions stawia na kompetencje 4.0
2024-12-28 | 01:00

UX – zawód przyszłości Motorola Solutions stawia na kompetencje 4.0

Po maszynie parowej, elektryczności i komputerach - rozwój biotechnologii, nanotechnologii i sztucznej inteligencji ma być punktem zwrotnym w historii ludzkości. Zmiany gospodarcze

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.